Teraz máme pre vás pripravené nové zaujímavé témy, príbehy a úlohy. Budú to Ježišove podobenstvá. Viete čo to je, to podobenstvo? Kto vie, tak super a kto nevie, aby nemusel odpoveď hľadať u uja Googla, tak mu prezradím, že: podobenstvo je príbeh, ktorý vyrozprával Pán Ježiš učeníkom, aby lepšie pochopili čo im chcel povedať.
Dnes, milí naši čitatelia, začneme podobenstvom o soli zeme a svetle sveta.
... byť soľ je dosť nepríjemná vec. V Biblii je iba jeden človek, ktorý mohol o sebe povedať: „Ja som soľ!” Bola to Lóthova manželka, ktorá sa zmenila na soľný stĺp, keď utekala z horiacej Sodomy a Gomory. Táto žena, keď sa pri úteku otočila, stala sa soľou. A je málo pravdepodobné, že by mal niekto z toho radosť.
... byť soľou je dosť nepríjemná vec. Je na svete niečo viac zbytočné, nanič a nechutné ako sama soľ ? Kto môže jesť soľ samotnú. Dokonca ani v čase hladu ju nikto neje. Ani v čase smädu ju nikto nepije. Ľudia na lodi bez pitnej vody by zomreli od smädu. Soľ sama osebe nie je dobrá. Soľ mení zloženie pôdy; zabíja život; je ťažká. Nepríjemná.
Soľ sa stane užitočnou vtedy, keď sa používa tak, ako nám to naznačuje Pán Ježiš v našom dnešnom podobenstve. Teda: keď je zmiešaná s inými vecami. My sme teda nie soľ, ale soľ zeme. To znamená: mali by sme byť zmiešaní so zemou; zemou? – teda s tým, čo je okolo nás, s tým s čím a s kým žijeme. Teda, ak my máme byť - soľou zeme – tak viete čo? – musíme byť pripravení aj na to, že nás vhodia do hrnca, že nás budú miešať aj s inými vecami, ktoré sa v hrnci nachádzajú; že sa tam budeme s týmito vecami variť a dusiť....a nakoniec musíme ako soľ (zeme) počítať s tým, že sa v tom stratíme ....ale čo je najdôležitejšie je to, že celé to jedlo vlastne urobíme chutným a jedlým.
Správna miera soli však dodáva chuť nechutným veciam.
Taliani majú jedno príslovie ohľadom ochucovania šalátov. Ako asi viete, používajú na to tri ingrediencie: olej, ocot a soľ. A majú k tomu aj takýto komentár: „Olej daj liať márnotratníkovi, to znamená čím viac tým lepšie. Ocot daj liať lakomcovi, to znamená čím menej tým lepšie. No soľ daj sypať filozofovi! To znamená človekovi, ktorý vie posúdiť správnu mieru.“ Z toho vyplýva, že odhadnúť množstvo soli je najťažšie.
Ježiš hovorí ďalej aj o svetle, ktorým máme byť. Aj tu platí to isté, ako pri soli:
Aj svetlo, ak je samo o sebe, je neužitočné a vie človeka veľmi dobre oslepiť. Je to zvláštne, ale samotné svetlo ti zabraňuje vidieť. Nie je dobré keď nám svetlo svieti priamo do očí – to nás dokáže aj zraniť. Svetlo je užitočným vtedy, keď nám umožní vidieť svet okolo nás. Pán Ježiš povedal: Vy ste svetlo sveta. Teeeda, my by sme mali byť tými, ktorí budeme robiť veci viditeľnými. Máme byť mestom, ktoré je postavené na kopci a svojou krásou láka okoloidúcich; máme byť lampou, ktorá nie je ukrytá či vyhasnutá, ale svieti všetkým nielen v našom dome ale aj do okolia.
Milí naši čitatelia, dostali sme dar: soľ a svetlo: tak nech naše svetlo svieti a soľ dochucuje. Do ďalšieho týždňa nám všetkým želám, aby sa nám darilo byť soľou v tej našej časti zeme a svetlom na našom kúsku sveta.
ÚLOHY
1. Urob si chlieb s maslom; polovicu krajca si posyp soľou a druhú nie; zahryzni sa a jedz a potom nám napíš, ktorá časť chlebíka ti chutila viac
2. Buď dnes svetlom – teda urob veci viditeľnými; možno doma prehliadaš to, že máš prach pod posteľou; možno nevidíš, že treba poliať kvety; možno si prehliadol, že si už dávno nebol navštíviť dedka a babku;
3. Ak máš doma tlačiareň, vytlač si priložený obrázok a vymaľuj ho; ak tlačiareň doma nemáš – skús si obrázok nakresliť sám / sama.
Chlebík so soľou alebo bez soli, obrázky ako aj to, ako ste urobili veci viditeľnými - nám posielajte do komentárov.