Spomíname na vzácnych evanjelikov: Zlatica Oravcová

Spomíname na vzácnych evanjelikov: Zlatica Oravcová

Pred 30 rokmi nás opustila FARÁRKA a NÁBOŽENSKÁ POETKA Zlatica Oravcová. Narodila sa 7. októbra 1932 v Pondelku a zomrela 9. júla 1991 takisto v Pondelku.

Evanjelická farárka a poetka Zlatica Oravcová sa narodila v Pondelku. Krstil ju ev. farár Ctibor Ján Handzo a konfirmoval Ján Jozaf. Na konfirmáciu v roku 1947 pripravoval 20 konfirmandov. Všetci boli konfirmovaní v určenom termíne, len Zlatica kvôli chorobe neskôr a sama. Bola výborná, usilovná žiačka, inklinovala ku knihám. Keď ju na gymnáziu učil jej otec, kvôli objektivite ju na vysvedčení neklasifikoval on. Skúšali a hodnotili ju iní profesori. Rozhodla sa pre kňazské povolanie. K tejto službe bola doslova povolaná a už od raného detstva formovaná rimavsko-sobotským ev. farárom Jánom Vladimírom Hroboňom. Ordinovaná bola v roku 1955 v Modre- Kráľovej. Popri mužoch boli do služby v cirkvi ordinované aj dve ženy: Irena Kušnírová- Devečková a Zlatica Oravcová.

V tom istom roku nastúpila ako kaplánka v Martine, potom bola biskupskou kaplánkou v Košiciach. Tri roky pôsobila ako námestná farárka vo Vyšnej Pokoradzi. Od roku 1963 bola 14 rokov farárkou v Kraskove. Rovnako 14 rokov od roku 1977 až do svojej smrti žila a pôsobila v Žehni pri Prešove. Krehká, útla žena pred oltárom- to v polovici minulého storočia nebol bežný zjav. Sestra Oravcová bola ordinovaná ako 5. žena v ECAV.

Zlatica Oravcová vykonávala svoje povolanie a poslanie zodpovedne. Jej kázne boli oslovujúce. To, čo kázala, vyvieralo z jej srdca. Svojim horlivým kázaním vzdávala ustavične Bohu česť a slávu. Kázala z duše, celým telom, celou bytosťou, a takým mocným hlasom a s takým dôrazom, že Božiu pravdu musel v kázni počuť každý. Jej pôvodne neistý spev sa cvičením vycibril, až sa mohutne ozýval v chrámoch Božích, kde pôsobila. Aj v tej pre veriacich nepriaznivej dobe mala stále veľa poslucháčov na službách Božích. Možno bola jej horlivosť pre niekoho nepohodlná, nežiaduca, a preto bolo istejšie prekladať ju do dedinských zborov. Aj tam slúžila naplno. Svedčia o tom jej kázne, príhovory, veršované suspíriá, spomienky konfirmandov, zápisy v pamätných knihách.

Keď sa spomenie meno Zlatica Oravcová, automaticky si väčšina z nás predstaví jej zbierky básní. V našich chrámoch často zaznievajú jej verše pri rozličných príležitostiach. Písala pre deti, mládež, pre dospelých, písala na farách, kde pôsobila, vo vlaku, v prírode, všade. Pod každou jej básňou je dátum a miesto, kde bola napísaná, komu bola pri akej príležitosti venovaná. Desiatky, ba stovky jej básní boli uverejňované počas jej života v cirkevnej tlači, v československých, sliezskych, poľských cirkevných časopisoch, v Evanjelickom posle, Cirkevných listoch, v kalendároch. Až v decembri 1990 vyšla tlačou jej prvá zbierka básní „V moci Tvojej lásky“. Zomrela o sedem mesiacov neskôr. V deň jej pohrebu bolo možné ponúknuť účastníkom antológiu básní z tvorby slovenských evanjelických básnikov, ktorú vydal Tranoscius pod názvom „Nad obzor“. Sú tam aj jej básne.

V roku 1993 z iniciatívy jej učiteľky, profesorky Oľgy Kurucovej-Vladárovej vyšla zbierka básní „Verše moje, leťte v diaľ!“. Ďalšie básne boli uverejnené v antológii „Opory vo vetre“ v r. 1997. V roku 1999 vyšiel výber z poézie autorky „Poď za mnou“ a v roku 2007 Tranoscius vydal z pozostalosti, so súhlasom dedičov a s prológom od Ladislava Fričovského knižne zbierku poézie „Podaj nám ruku“.

Nábožné piesne Zlatice Oravcovej

Samostatnú časť poetickej tvorby Zlatice Oravcovej tvoria nábožné piesne. Niektoré vlastné básne aj zhudobnila /napr. Teba vzývam, Bože večný/, ale oveľa viac je takých, kde na už jestvujúci nápev napísala slová, napr. Ach, rany Tvoje prečisté /na nápev Dokonáno, měj v paměti/, Dôvera /Kdo jen na Boha se spoléhá/, Prosba /Kéž víc Tě miluji/, Chválime Ťa! /Ježiši, drahý pokladě/ a iné.

Starobu túžila prežiť v Pondelku, vo svojom rodisku. Nedožila sa toho, zomrela 9. júla 1991 vo veku necelých 59 rokov. Pochovaná je v pondelskom cintoríne. Je to dvojhrob, kde leží Zlatica Oravcová a kam bola pochovaná aj jej mama Júlia Oravcová. Prežila svoju dcéru takmer o šesť rokov.

Text: Milica Jozafová