Spomíname na vzácnych evanjelikov: Matúš Dula

Spomíname na vzácnych evanjelikov: Matúš Dula

Pred 175 rokmi sa narodil ADVOKÁT, POLITIK a SPOLUPREDSEDA MATICE SLOVENSKEJ Matúš Dula. Narodil sa 28. júna 1846 v Blatnici a zomrel 13. júna 1926 v  Ružomberku. 
Narodil sa v rodine Matúša Dulu a jeho manželky Anny, rodenej Duchayovej. V rokoch 1858 – 1861 študoval na gymnáziu v Kežmarku, v rokoch 1861 – 1864 v Rožňave. Právo vyštudoval vo Viedni a v Budapešti. Po skončení štúdií bol advokátskym koncipientom u P. Mudroňa, v roku 1871 sa stal samostatným advokátom v Martine. Jeden z najvýznamnejších slovenských politikov 19. storočia.  
Bol spoluzakladateľ Sporiteľne, Tatrabanky i spolupredseda Slovenskej národnej rady.
Riskoval svoju právnickú kariéru, keď sa zastával slovenských, ale nielen slovenských, vlastencov, ktorí narazili na tvrdosť štátnej moci. V 80. rokoch 19. storočia zastupoval šikanovaných evanjelických kňazov: Gustáva Kellnera z Gemerskej Polomy, lebo predával ľudový kalendár Karola Salvu (skončilo sa to pokutou 200 zlatých a úradným pokarhaním), a Juraja Mošteňana z Pustých Úľan, ktorého pre národné presvedčenie obvinila svetská i cirkevná vrchnosť z panslavizmu.

Slovenská národná rada sa zišla 30. októbra 1918 v Martine, kedy bola prijatá Martinská deklarácia. Vtedy bol Matúš Dula zvolený za jej predsedu. Niekoľko dní nato ho Maďari zatvorili, ale na zákrok ministerského predsedu Károlyiho ho prepustili. V novembri 1918 ako predstaviteľ Slovenskej národnej rady odišiel do Prahy. Dula sa stal v Prahe členom revolučného Národného zhromaždenia. Vo voľbách v roku 1920 bol za Slovenskú národnú a roľnícku stranu. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany.