Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS) v spolupráci s cirkevným zborom ECAV v Považskej Bystrici si 2. júna 2022 pripomenuli 110. výročie od narodenia znamenitého kňaza, budovateľa a trpiteľa ThB. Petra Škodáčka.
Spomienkové podujatie sa započalo hlaholom zvonov považskobystrického, evanjelického kostola a úvodnou modlitbou domáceho, duchovného správcu, diakona Ľubomíra Marcinu, člena KPVS. Následne predseda KPVS, Peter Sandtner, pozdravil brata Marcinu a dodatočne poprial k jeho 3 jubileám hojnosť síl, vytrvalosti a zdravia v cirkevno-zborovej, ako aj diakonickej službe. Pripomenul taktiež uväznenie brata Marcinu počas ZVS v Kladne, keď ako poddôstojník socialistickej armády, nielen prechovával, ale aj rozširoval náboženskú literatúru. V tom čase a vo vojenskom prostredí to bolo trestuhodné. Obsiahlu prednášku o živote, budovateľskom diele a utrpení kňaza ThB. Petra Škodáčka predniesol zúčastneným členom KPVS, ako aj domácim viery, dekan EPS, kpt. Mgr. Ondrej Rišiaň, PhD.
ThB. Peter Škodáček sa narodil v roku 1912 v Ľubine, vyštudoval evanjelickú teológiu v Bratislave. Ako mladý farár – administrátor púchovského cirkevného zboru, sa vo výraznej miere zaslúžil o vybudovanie Zborového domu v Púchove, ako aj modlitebne vo filiálke Hoštiná. Počas vojnových rokov vo vtedajšej najväčšej filiálke púchovského CZ ECAV v Považskej Bystrici (počítajúc 600 duší) prevažne mladých ľudí, v spolupráci z horlivými tamojšími evanjelikmi, vybudoval zborový komplex s kostolom. S neúnavnou horlivosťou a misijnou prácou sa teda zaslúžil o založenie, rozvoj a napredovanie považskobystrického cirkevného zboru. Počas tzv. Slovenského štátu, Peter Škodáček, prežíval trpké chvíle v podobe udávaní, domových prehliadok od gestapa, gardistov a ich domácich prisluhovačov. Dvakrát sa mu podarilo utiecť pred zatykačom, nakoľko bol zapísaný v tzv. Čiernej knihe a mal byť pri zadržaní okamžite zastrelený. Počas kňazskej služby v Púchove a v Považskej Bystrici pokrstil 30 židovských občanov, čím ich zachránil pred deportáciou na smrť. Po 2. svetovej vojne, dostal za činnosť SNP a protifašistickom odboji mnohé štátne vyznamenania. V roku 1945 do roku 1948 bol zvolený za predsedu Okresného národného výboru. Keď sa k moci dostali komunisti, stal sa ako aktívny člen Demokratickej strany opäť objektom prenasledovania a šikanovania. Časté domové prehliadky, kruté vypočúvania, pozbavenia kňazského úradu a vyobcovanie celej jeho rodiny z Púchova, predchádzali jeho odsúdeniu a uväzneniu na 3 roky. K súdnej rehabilitácii jeho osoby došlo až v roku 1968. Do kňazskej služby sa už nikdy nevrátil. Dlhotrvajúce roky príkoria zanechali na jeho živote ťažké zdravotné následky. Zomrel 5. decembra 1984 a pochovaný je v Košťanoch nad Turcom.
Vďačný považskobystrický CZ mu pri 70. výročí znovuoživenia CZ, odhalil v predsieni kostola pamätnú tabulu. Je to priam symbolické, že po 70. rokoch, považskobystrický zborový komplex, vybudovaný pod vedením znamenitého kňaza ThB. Petra Škodáčka, prešiel rekonštrukciou a generálnou opravou, nadobudnutím nového zariadenia, ako aj opravou a zariadením filiálneho kostola v Bodinej, opäť pod horlivým vedením púchovského rodáka, Ľubomíra Marcinu. Spomienková akcia pokračovala v zborovej sieni, kde ochotné, mladé sestry pripravili zúčastneným pohostenie.