V Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove sme začali nový školský rok 2. 9. 2021 v novozriadenej školskej klubovni otvorením výstavy k projektu Prázdna stolička, nad ktorým prevzal záštitu predseda PSK. Prítomným učiteľom, žiakom a vzácnym hosťom sa okrem Milana Majerského a riaditeľa školy Mariána Damankoša prihovorili: generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko, biskup ECAV Peter Mihoč, zástupcovia Židovských náboženských obcí p. Margita Eckhausová (Prešov) a p. Marta Györiová (Košice). O projekte informoval predseda školského výboru ECAV Miroslav Čurlík, výstavou sprevádzala Ľudmila Kónyová. Celý program bol obohatený židovskými piesňami spevokolu, ktorý uvádzala Soňa Grestyová.
Projekt vznikol pri príležitosti vydania „Židovského kódexu“ dňa 9. 9. 1941. V septembri 2021 uplynie 80 rokov od vydania nariadenia o právnom postavení Židov (ktorý v 270 paragrafoch ustanovil na Slovensku osobitný právny režim občanov židovského vierovyznania, ktorí tak stratili občianske práva). V § 38 bode 1 sa uvádza, že: „Židia sa vylučujú z akéhokoľvek štúdia na všetkých školách a učebných ústavoch okrem škôl ľudových a okrem kurzov osobitne pre nich zriadených.“ V EKG v danom období bola asi tretina študentov židovského vierovyznania, čo znamenalo, že 102 žiakov nemohlo do školy nastúpiť. Boli z nej vylúčení a ostali po nich len prázdne stoličky. Mnohí boli neskôr deportovaní do koncentračných táborov, mnohí z nich útrapy 2. sv. vojny neprežili.
V škole sa sformoval tím pedagógov, ktorí sa rozhodli pracovať na tomto projekte aj so svojimi žiakmi a začali po osudoch židovských žiakov EKG (1939 – 45) pátrať. Podarilo sa im zrealizovať online stretnutie kvarty s p. Róbertom Cvi Bornsteinom autorom knihy Záblesky v temnote, dnes 95-ročným bývalým žiakom EKG, žijúcim v Izraeli (kolégium musel po skončení tercie opustiť a už sa do školy ako študent nevrátil. On a jeho sestra, študentka sexty, vojnu prežili, ale ich rodičia nie). S dcérou Agneše Kalinovej, rod. Farkašovej, p. Júliou Sherwood v Londýne sa prostredníctvom zoom hodiny spojili tretiaci a septima.
Výstava sprostredkúva informácie o projekte, fotografie, ktoré zobrazujú Prešov v r. 1939 – 1945, EKG pred a po bombardovaní, zoznamy žiakov z Výročnej správy EKG 1939/40 s vyznačenými študentmi židovského vierovyznania, spomienky bývalých študentov, báseň Óda na matiku napísanú v r. 1939/40 žiakom sexty Karolom Šoltésom z Raslavíc, ako aj fotografie tried a spolužiakov p. Eleny Faklovej, rod. Maradíkovej, ktorá bola v danom období žiačkou kvarty. Hlavným cieľom celej aktivity je, aby sa na Slovensku už nikdy nezopakovalo to, že školu museli opustiť žiaci pre svoj pôvod. S výstavou sú inštalované aj grafiky bývalého žiaka školy Tobiáša Cingeľa na tému Prázdna stolička, dobová školská lavica, oblečenie pre chlapcov a dievčatá, zachované dobové dokumenty, plagáty, knihy s témou holokaustu zo školskej knižnice a i. Výstavou budú návštevníkov sprevádzať študenti EKG.
Kurátorky výstavy: Ľ. Kónyová, Z. Kmeciková,
Výstavu pripravili: Ľ. Kónyová, Z. Kmeciková, M. Joščák, J. Gregová, R. Čurlíková, žiaci EKG (trieda: V.O, I.A)
Ilustrácie a grafické práce, logo, plagát: Tobiáš Cingeľ
Spevokol, výber piesní a sprevádzanie: S. Grestyová, dirigent: Z. Pulščáková
Fotografie a predmety poskytli: Krajské múzeum – Tripolitana, Prešov, Biskupský úrad VD ECAV, , Cirkevný zbor ECAV Prešov, rodina Agneše Kalinovej rod. Farkašovej, pán Róbert Cvi Bornstein s rodinou, rodina Eleny Faklovej rod. Maradíkovej, Divadlo Jonáša Záborského, rodina M. a R. Čurlíkových (Hruškových)
Digitalizácia a spracovanie zoznamov, tlač : Juraj Luščák, Miroslav Čurlík