Existuje najvýznamnejší sviatok evanjelických kresťanov?

Existuje najvýznamnejší sviatok evanjelických kresťanov?

Nedávno mi už v pokročilej večernej hodine zatelefonoval kamarát. Že je s priateľmi na pive a potrebuje pomôcť s vyriešením dilemy, ktorá v ich rozhovore nastala. Išlo o to, ktorý z veľkonočných sviatkov je významnejší. Rímski katolíci pri stole hovorili, že Veľkonočná nedeľa. On - evanjelik trval na tom, že Veľký piatok.

Musel som odpovedať rýchlo a aj uvážene, keďže ma prepol na hlasné počúvanie, a teda ma zrejme zaznamenali i pri okolitých stoloch. Presvedčivo som uzavrel, že medzi tieto významné sviatky by som dal znamienko rovná sa. Opýtali sa, prečo. Argumentoval som tým, že Pán Ježiš bol ukrižovaný podľa Písem a vzkriesený tiež podľa Písem.

„Odovzdal som vám totiž predovšetkým, čo som aj sám prijal, že Kristus umrel pre naše hriechy podľa Písem a bol pochovaný a v tretí deň bol vzkriesený podľa Písem.“ (1 K 15, 3 – 4). Z Písem Starej zmluvy vyberám napr. Iz 53, 5 – 7 a 12, Jon 1, 1 – 10, Iz 25,8, a odvolávku na Dávidovo proroctvo v Sk 1,16.

V prílohe aktuálneho Evanjelického posla, vydanej po prvýkrát v histórii aj v ukrajinskom jazyku, čítame v jej úvodníku (R. Vinczeová, I. Eľko) i tieto myšlienky: „Drahí priatelia, pred nami sú jedny z najdôležitejších sviatkov našej kresťanskej viery – Veľký piatok a Veľkonočná nedeľa. I z tejto vety možno potvrdiť existenciu znamienka rovná sa. 

Počas týchto veľkonočných dní v médiách viackrát zaznelo, že ide o najvýznamnejšie kresťanské sviatky. V najnovšom vydaní časopisu Evanjelický východ brat generálny biskup Ivan Eľko v článku 6 kategorických tvrdení o Veľkom piatku (určite si prečítajte) o. i. píše: Nech nás naše vyznanie nesie aj úskaliami prítomnej zložitej krízy, na ktorej pozadí – aké veľmi zvláštne – sa budú odohrávať jedny zo základných sviatkov našej viery.  

Rád čítam aj texty evanjelického teológa, spisovateľa a moderátora Michala Havrana. Priznám sa, niektoré jeho slovné spojenia sú pre mňa – zootechnika – dosť ťažké. Najnovší, s názvom Rusi sú národom Veľkej noci, bol napísaný jednoduchším štýlom. Autor spomína na niekdajšiu návštevu u priateľa – intelektuála - v Moskve. Ten sa vyjadril, že my na západe sme „vianočnými národmi“, kým pravoslávni sú národom veľkonočným.

Ako je to so znamienkom rovná sa medzi Vianocami a Veľkou nocou? Či ešte presnejšie, nepatrí rovná sa medzi všetky tri základné sviatky (okrem už spomínaných aj Svätodušné)? Podľa Písem určite áno. Narodenie Pána napr. Iz 7, 14 či Iz 9, 5 – 6 a Mich 5,1. Duch Svätý (Duch Boží) napr. 1M 1,2, 1M 3,11, 2M 35,31, Mt 1, 18.

Aj Apoštolské vyznanie viery, aj učenie o Svätej Trojici potvrdzujú, že máme 3 základné sviatky, navzájom nerozlučné a rovnocenné.

Svätodušné sviatky budeme tento rok sláviť 5. a 6. júna. Nedovoľme, aby sme na ne postupne zabúdali napríklad i preto, že nie sú spojené s dňami pracovného voľna. Alebo preto, že deti vtedy nemajú prázdniny.

(voľný výklad tohto textu zaznel ako príhovor počas Veľkonočnej nedele v ev. a. v. kostole  Svätého Ducha v Nitre)

Foto: autor        

Galéria k článku

Ján Huba