Domáca pobožnosť na Nedeľu Svätej Trojice (12. jún 2022)

Domáca pobožnosť na Nedeľu Svätej Trojice (12. jún 2022)

Pieseň ES 182
 
            Hľaďte, hľaďte, akú lásku Boh Otec nám darom dal, keď nám svoju tvár otcovskú milostivú ukázal, hľaďte, ako On najlepší hriešnikom sa venuje, ako nás v zármutkoch teší, o láske uisťuje.
 
Čítanie Božieho slova z Iz 6, 1 - 8
 
            „V roku, keď zomrel kráľ Uzijá, videl som Pána sedieť na vysokom a vyvýšenom tróne a okraje Jeho rúcha naplňovali chrám. Serafi stáli nad Ním, každý mal po šesť krídel. Dvoma si zakrýval tvár, dvoma si zakrýval nohy a dvoma lietal. Jeden takto privolával druhému: Svätý, svätý, svätý je Hospodin mocností, plná je všetka zem Jeho slávy. Vtom sa zachveli základy verají v prahoch pre hlas volajúceho a dom sa naplnil dymom. Vtedy som povedal: Beda mi, som stratený, lebo som mužom nečistých perí a bývam uprostred ľudu nečistých perí, pretože Kráľa, Hospodina mocností, videli moje oči. Potom priletel ku mne jeden zo serafov a v ruke mal žeravý uhlík, ktorý vzal kliešťami z oltára, dotkol sa mi úst a riekol: Ajhľa, tento sa dotkol tvojich perí a zmizla tvoja vina, tvoj hriech je odpustený. A počul som hovoriť hlas Pánov: Koho pošlem a kto nám pôjde? Nato som povedal: Tu som ja, pošli mňa!“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Dnešnou nedeľou sa končí prvá polovica cirkevného roka, ktorú nazývame slávnostnou.
 
Cirkevné sviatky
            Ak sa obzrieme späť, vidíme za sebou Vianoce, Veľkú noc i Svätodušné sviatky, ktoré nám pripomínali konanie nášho nebeského Otca, Božieho Syna i Ducha Svätého. Javí sa nám to tak, ako keby každý cirkevný sviatok kládol do popredia jednu z osôb Božskej Trojice: Boha Otca ako toho, ktorý na Vianoce daroval svetu Spasiteľa, Boha Syna ako toho, ktorý na Veľkú noc umrel a vstal z mŕtvych a Boha Ducha Svätého ako toho, ktorý na sviatky Turíc zostúpil na zem. To je však len prvý dojem.
 
Božia Trojica
            Kresťanská viera vyznáva Boha Otca, Syna i Ducha Svätého nie ako tri nezávislé osoby a teda troch Bohov ale ako tri osoby jedného Boha. Tieto tri osoby sú nerozlučné a absolútne jednotné v uvažovaní i konaní. Ak teda niečo koná Boh Otec, koná to i Boží Syn i Duch Svätý. Vidno to aj v už spomenutých sviatkoch. Na Vianoce Boh Otec posiela svojho Syna na svet a ten je skrze Ducha Svätého vtelený do ľudského tela, na Veľkú noc trpiaci Boží Syn odovzdáva Ducha Otcovi, v deň Turíc Otec i Syn zosielajú Ducha na zem. Pán Boh je tak vo svojej Trojici nerozlučný.
 
Ten istý Boh
            Toto konštatovanie je aj odpoveďou na otázku, či je Pán Boh v Starej zmluve ten istý ako Boh v Novej zmluve. Mnoho ľudí má pocit, že obraz Boha v týchto dvoch častiach Biblie je odlišný. Omyl! Pán Boh predsa vždy bol, je a bude ten istý. Mení sa iba to, ako Ho ľudia poznali. Kým v dobách Starej zmluvy ešte nebol ľudstvu zjavený Boží Syn alebo Duch Svätý, neznamená to, že by nebol vo svete prítomný.
 
Ježiš na počiatku vekov
            Ak si otvoríme Evanjelium podľa Jána a začítame sa do jeho prvých viet dozvieme sa, že Pán Ježiš bol už od počiatku u Boha, že bol počiatkom všetkého a že Ním povstalo všetko, čo dnes na svete je. Rovnako tak o Božom Duchu čítame už na prvých stránkach Biblie, že sa vznášal nad vodami, alebo že napĺňal vyvolených Božích mužov či prorokov.
 
Pomenovania Trojice
            Písmo Sväté nikde nehovorí o Bohu ako o Trojjedinom. Toto slovo prišlo do cirkvi až omnoho neskôr. Jednotlivé osoby Božej Trojice sú však hlavne v Novej zmluve už jasne pomenované. Veď sám Pán Ježiš dáva učeníkom rozkaz krstiť v meno Otca, Syna i Ducha Svätého a napríklad apoštol Ján tiež píše, že sú traja, ktorí vydávajú svedectvo na nebi: Otec, Syn a Duch Svätý a tí traja jedno sú.
 
Trojnásobné zvolania
            Aj keď sa v Starej zmluve ešte priamo nehovorí o Bohu Otcovi, Synovi a Duchu Svätom, predsa sa rôzne oslavné zvolania opakujú trikrát. Tak ako aj v mnohých dnešných nábožných piesňach sa opakuje: „Svätý, Svätý, Svätý,“ tak volajú aj serafi v dnešnom texte. To nie je iba nejaký umelecký prvok, ako keď mladí zvolajú: „hurá, hurá, hurá!“ Je to náznak onej Božskej trojjedinosti, ktorá tu ešte nie je priamo pomenovaná, no možno ju cítiť. Akoby tým serafi chceli vzdať slávu jednému Bohu v troch osobách.
 
Božia oslava
            Práve Božia oslava je ústrednou témou aj dnešného dňa. Všetko to, čo sme videli a prežili v končiacej sa polovici cirkevného roka nás pozýva k tomu, aby sme sa pridali k radostnému spevu serafov. Že Boh tak miloval svet, že svojho Syna dal, že tento Syn za nás trpel a vstal z mŕtvych a že Boh nezostáva svetu skrytý ale sa mu zjavuje vo svojom Svätom Duchu, to všetko je dôvod k tomu, aby sme aj my volali na slávu nášmu Bohu.
 
Zlé časy
            Svedkom Božej oslavy je aj Izaiáš. Neprežíval pritom časy, v ktorých by mu bolo do spevu. Práve naopak. Doba bola veľmi zlá, národ sa odvrátil od Hospodina, visel nad ním dôsledok jeho neposlušnosti a tak by boli skôr na mieste obavy. No z úst serafov znie oslava, pretože Pán Boh je vyvýšený nad celou zemou a nebom za každých okolností. Aj keď je dobre aj keď je zle, vždy patrí sláva Bohu. Veď On je ten, ktorý má aj v tých zlých časoch všetko v rukách. On nad všetkým vládne a On má moc dianie zmeniť.
 
Poslanie
            Dnešný výjav pritom nie je iba nazretím do Božej slávy. Pre Izaiáša je to okamih, kedy je povolaný do svojej prorockej služby. Má ísť a povedať svetu, nachádzajúcemu sa v zlej situácii, že Boh stále vládne. Tak je to aj dnes. Možno práve preto, že doba je zlá, potrebuje aj dnešný svet počuť, že nie je ani stratený, ani opustený. Boh, ktorý je oslávený nad všetkým, má všetko v rukách. Kto to však oznámi? Kto ľuďom, čo zabudli na Boha a teraz nevedia čo s nimi bude pripomenie, že Boh je tu? Izaiáš sa ponúka do tejto služby a Boh ho posiela. Tak sa stáva Božím prorokom, ktorý ľudu i vládcom oznamuje Božiu vôľu. Nie sú to vždy príjemné veci, no vždy majú jediný cieľ – pomôcť národu.
 
            Ak sme v uplynulých mesiacoch cirkevného roka aj my s radosťou prijali svedectvo Písma o zachraňujúcom Božom konaní, ak sme spoznali, že Boh je s nami a vedie nás, potom Ho aj my dnes oslavujme. Vyvyšujme Jeho meno ako jediného vládcu nad zemou i nebom a povedzme dnešnému svetu, že nie je ani opustený ani zanedbaný. Boh nad ním bdie, Boh mu stále vládne a aj keď niekedy musíme prejsť skúškou či znášať následky našej nevery, stále máme možnosť sa k Nemu vrátiť. On nám pre zásluhy svojho Syna odpúšťa a prijíma nás späť ako Otec, ktorý otvára náruč svojim milovaným deťom. Amen.
 
Modlitba
 
            Trojjediný Pane Bože, oslavujeme Tvoje meno, vyvyšujeme Ťa a chválime Ťa ako jediného, mocného a večného Pána a Kráľa nad všetkým čo je na zemi i čo je na nebi. Ďakujeme Ti, že si nás stvoril, vykúpil i posvätil, že nám odpúšťaš naše viny a umožňuješ nám vrátiť sa späť do Tvojho svätého kráľovstva. Daj, nech radostné evanjelium o tom znie aj skrze naše ústa celému svetu a nech Ťa aj my slovom, srdcom i životom večne oslavujeme. Amen.
 
Pieseň ES 184
 
            Oslávme Boha svätého, v Trojici Boha jedného, veď všetkého je Tvorcom na obraz svoj On stvoril nás, nám darov hojnosť dáva včas, je naším dobrým Otcom. Svätý, Svätý, Svätý náš Boh, Pán mocností na výsosti, sláva buď Jeho milosti.