Domáca pobožnosť na 6. nedeľu po Svätej Trojici (11. júl 2021)

Domáca pobožnosť na 6. nedeľu po Svätej Trojici (11. júl 2021)

1. Úvod

            V mene Boha Otca i Syna i Ducha Svätého

2. Pieseň ES 550

3. Odriekanie 10 Božích prikázaní:

            Aby sme si všetci spoločne pripomenuli zákon Boží, odriekajme spoločne desať Božích prikázaní:

            Ja som Hospodin, tvoj Boh ...

4. Zamyslenie nad Božím slovom (5M 15, 7-11)

            S úctou si vypočujme slová Písma z 5. knihy Mojžišovej 15, 7-11:

            „Ak by bol niekto spomedzi tvojich bratov chudobný v niektorom z tvojich miest v tvojej krajine, ktorú ti dáva Hospodin, tvoj Boh, nezatvrdzuj svoje srdce a nezavieraj ruku pred svojím chudobným bratom, ale štedro mu o tvor svoju ruku a požičaj mu nadostač toho, v čom má nedostatok! Dbaj, aby v tvojom srdci nevznikla podlá myšlienka a aby si si nepomyslel, že sa blíži siedmy rok, rok odpustenia dlžôb! aby si nehľadel bez milosrdenstva na svojho chudobného brata a nedal by si mu nič, ten by volal proti tebe k Hospodinovi a na tebe by ostal hriech. Ochotne mu daj, a nech nepadne zle tvojmu srdcu, keď mu dáš, lebo pre toto ti bude žehnať Hospodin, tvoj Boh, pri každom tvojom diele a pri každom tvojom počínaní. Keďže nebudete bez chudobných v krajine, preto ti prikazujem: Ochotne otváraj svoju ruku svojmu bratovi, biednemu i chudobnému v krajine!“

Milí bratia a sestry!

            Ľudia často hovoria: „Prečo je na svete toľko sociálnych rozdielov? ... Prečo je toľko bohatých a toľko chudobných? ... Prečo nemajú všetci rovnako? ... Ako sa na to Boh môže pozerať?“ Nedávno médiá priniesli správu o tom, že sa konala akási celosvetová konferencia, ktorej hlavná téma bola boj s chudobou vo svete. Okrem iného táto konferencia skonštatovala, že hmotného majetku na svete vôbec nie je málo, je však nesprávne rozdelený. Údajne len 10 bohatých amerických miliardárov vlastní toľko majetku, že by z neho mohla 6 mesiacov žiť celá Afrika. Východiskom zo svetovej chudoby je teda jedine solidárnosť. Kým jedni budú zhromažďovať stále viac a viac zatiaľ čo iní budú trieť chudobu, sociálne rozdiely nezmiznú. To čo si jeden vezme navyše bude zákonite niekomu inému chýbať.

            Sociálne rozdiely a problémy s chudobou poznal aj Izrael. Aj tam bol majetok často sústredený v rukách bohatých, zatiaľ čo Jeruzalem sa len tak hemžil bedármi a žobrákmi. Pritom musíme pamätať na to, že v tých časoch sa aj chorí a telesne postihnutí ľudia stávali automaticky žobrákmi, lebo inak si živobytie zadovážiť nedokázali. Chudobných bolo teda veľmi veľa a tak Zákon prikazoval každému Židovi deliť sa o svoj majetok a dávať zo svojho aj tomu, kto má núdzu. Počujeme to dnes v slovách, ktoré zazneli dávno predtým ako sa Jeruzalem stal hlavným mestom Izraela, dávno predtým ako sa vôbec Izrael udomácnil vo svojej krajine.

            5. kniha Mojžišova je akousi rečou Mojžiša k svojmu ľudu krátko pred Mojžišovou smrťou. 40 rokov národ putoval púšťou pod vedením Mojžiša a teraz konečne znova prišiel k hranici zasľúbenej zeme a mal do nej vojsť. Podľa Hospodinovho slova však Mojžišovi nebolo dané vojsť do Kanaánu, preto teraz – takpovediac na prahu nového života – sa ľud so svojim vodcom lúči a počúva jeho rady, ktorými sa má v novej krajine a v novom živote riadiť. Mojžiš ich napomína, aby zachovali vernosť Hospodinovi, aby nikdy nezabúdali na to, čo Hospodin pre nich vykonal a že len pri Ňom budú naďalej požehnaní. Popri slovách o vernosti k Bohu však zaznievajú aj praktické rady o tom, ako sa k sebe navzájom správať. A jednou zo základných čŕt spoločenstva Božieho ľudu má byť solidárnosť a úprimná štedrosť.

            Boží zákon nariaďoval ľudu každých 7 rokov zmazať všetky dlžoby. Na jednej strane je to úžasné gesto solidarity, na druhej strane však priestor pre špekulantov, ktorí by si chceli napožičiavať a nevrátiť. Aj pred tým varuje Hospodin ústami Mojžiša. Vypočítavosť a zneužívanie ochoty či štedrosti bratov a sestier nemá miesta v Božom spoločenstve. Zneužívanie ochoty a bratskej lásky je aj v kresťanskej cirkvi hodné odsúdenia. Ak ale niekto chce niekomu pomôcť, má to robiť úprimne s ohľadom len na jeho dobro. To je milé Hospodinovi a to Hospodin požehnáva. Mnohí kresťania nakladajú práve takto so svojím časom i majetkom a napodiv zisťujú, že im nikdy nič nechýba, pretože Hospodin „zázračne“ dopĺňa to, čoho sa človek zrieka v úprimnej túžbe pomôcť chudobnému, podporiť brata, nejaký zaujímavý projekt či cirkev.

            Dnešná nedeľa má tému Život v Kristovi. Ako si ho predstavujeme? Je to život plný nábožných slov a piesní? Je to život, prežitý z veľkej časti v chráme a na cirkevných akciách? Určite aj to patrí do kresťanského života a je znakom života v Kristovi. Písmo však na mnohých miestach Starej i Novej zmluvy zdôrazňuje dôležitosť pestovania bratsko-sesterských vzťahov, ktoré sa prejavia nielen vo vzájomnom záujme o seba navzájom ale aj vo vzájomnej štedrosti a ochote k materiálnej pomoci. Tak ako v rodine rodičia či súrodenci by azda nenechali svojho pokrvného príbuzného o hlade a smäde, tak bratia a sestry v rodine Kristovej nenechajú v biede človeka, ktorý potrebuje pomoc.

            Samozrejme, dnes žijeme inú dobu ako kedysi a finančné nároky na zabezpečenie slušného života presahujú možnosti jedného darcu. Nedokážeme bratovi kúpiť byt alebo mu poskytovať živobytie deň čo deň. To však neznamená, že by sme sa o neho vôbec nemali zaujímať. Meniacou sa dobou sa v kresťanstve nezmenil cieľ, ktorým stále je a zostáva pomoc blížnemu. Zmenili sa iba spôsoby pomoci. Kým kedysi to možno bolo iba to podanie almužny, dnes je to možno snaha nájsť vhodné riešenie, nakontaktovať inštitúcie, ktoré môžu urobiť viac, možno pomoc pri hľadaní zamestnania alebo podpora na preklenutie nejakého krátkeho času. Máme viac možností a o to viac je dôležité, aby sme sa k bratovi či sestre v jeho biede neobracali chrbtom. Stále máme možnosť zapojiť sa do rôznych projektov, ktoré zbierajú prostriedky na pomoc biednym, chorým či inak postihnutým ťažkou životnou skúškou. Či sme už bohatí alebo nie, či máme niekoho núdzneho priamo vo svojom blízkom okolí alebo vidíme len výzvy na podporu v televízii, možností ako prejaviť svoju kresťanskú štedrosť nám prináša každý deň naozaj dosť. A v našom postoji k sociálnym otázkam v našej spoločnosti sa práve ukáže, aký je náš skutočný život v Kristovi. Amen.

            Pomodlime sa:

            Pane Ježiši Kriste, Ty si nám dal ten najkrajší príklad lásky. Miloval si nás a umrel si za nás, no svoju lásku si prejavoval aj skutkami milosrdenstva počas svojho života a tak nám ukázal, ako konať voči chudobným či trpiacim. Prosíme, rozhojňuj nás svojim Svätým Duchom v štedrosti, aby sme nehľadeli iba na svoj prospech ale boli duchovnou či hmotnou pomocou pripravení slúžiť tam kde treba. Kiež tak aj skutkom dokazujeme, že sme Tvoji a že Tvoj príklad vo všetkom nasledujeme. Amen.

            Teraz spoločne odriekajme modlitbu Pánovu:

            Otče náš, ktorý si v nebesiach...

5. Viera všeobecná kresťanská

            Napokon spoločne vyznajme vieru v trojjediného Boha slovami Apoštolského vyznania:

            Verím v Boha Otca všemohúceho...

6. Pieseň ES 549

7. Záverečné požehnanie 

            Prijmite požehnanie:

            Láska Kristova nech je medzi vami! Amen.