EKUMÉNA VO SVETE 42-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 19. OKTÓBRA 2011

Z obsahu:
- Olav Fykse Tveit na návšteve Pakistanu
- Nová sociálna stratégia pre Európu
- Situácia kresťanov v Egypte
- Storočie baptistov v Izraeli
- Svetová rada cirkví o Dni duševného zdravia
- Deň saských mladých evanjelických dobrovoľníkov
- Švédsky baptistický pastor o Európskej baptistickej federácii a jej významnom projekte


Olav Fykse Tveit na návšteve Pakistanu
Pakistan, 13. október 2011 (WCC)
Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Dr. Olav Fykse Tveit navštívil v dňoch 8. – 10. októbra Pakistan. Počas návštevy vyzval predstaviteľov štátu na ochranu náboženských menšín a zastavenie netolerancie. Ako uviedol počas tlačovej konferencie: "Pakistanská vláda by nemala zatvárať oči pred kultúrou násilia páchanej pomocou zákona o rúhaní. Zákon sa zneužíva a vyvoláva spoločnú nenávisť, netoleranciu a prenasledovanie náboženských menšín." Súčasne pripomenul slová zakladateľa krajiny Muhammada Jinnaha, ktorý v roku 1947 pri vyhlásení nezávislosti povedal: „Ste slobodní, mate voľnosť chodiť do chrámov, do mešít alebo ďalších posvätných miest určených na bohoslužbu v tomto štáte Pakistan.“ Tveit sa v Pakistane stretol aj s predstaviteľmi štátu cirkví a Národnej ekumenickej rady. Ocenil ich aktivity a povzbudil slovami 85. Žalmu: „Spravodlivosť zhliadne z neba."
Foto: Modlitby za obete bohorúhačskéhozákona, Ekumenická rada cirkví v Pakistane (© WCC)

Nová sociálna stratégia pre Európu
Brusel, 4. október 2011 (EPNN)
„Európa potrebuje novú sociálnu stratégiu.“ pod týmto názvom predstavila skupina Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente spôsob, ako by mala EÚ riešiť finančnú a európsku krízu bez škrtov v sociálnej politike. Stratégia v 10 bodoch má za cieľ posilniť sociálnu oblasť Únie a chrániť najviac zraniteľné a ohrozené skupiny v jednotlivých štátoch EÚ. Najdôležitejšie požiadavky sa týkajú zmeny zákonníka práce, dôrazu na ochranu súkromného a rodinného života, rovnosti pohlaví, posilnenia jednotného trhu a dôchodkovej reformy. Európske cirkvi túto iniciatívu vítajú.

Situácia kresťanov v Egypte
Október 2011 (ENInews)
V Egypte sa uplynulý týždeň rozlúčili s obeťami násilného zásahu vládnych vojsk počas demonštrácie v Káhire 9. októbra. Vojsko vtedy začalo paľbu do demonštrantov, medzi ktorými boli kresťania a liberálni moslimovia. Tí poukazovali na práva kresťanov. Pri zásahu zomrelo 35 ľudí, ďalších vyše 300 bolo zranených. Experti na situáciu v Egypte hodnotia tento čin ako začiatok prípravy na postupné vyhnanie kresťanov z krajiny. Od pádu diktátora Husniho Mubaraka odišlo z krajiny už takmer 100 tisíc koptských kresťanov. Kresťania tvoria asi 10% z celkového počtu 83 miliónov obyvateľov Egypta. V súčasnosti moslimovia pravidelne podpaľujú kresťanské chrámy a útočia proti kresťanom. Vláda a jej ozbrojené zložky sú v tejto veci nečinné. Kresťania nielen v Egypte, ale aj v ostatných islamských krajinách, sú zneistení svojou budúcnosťou a prosia svet o modlitby za pokoj a zmierenie.

Storočie baptistov v Izraeli
Nazaret, 3. október 2011 (EBF)
Baptisti sú v Izraeli už 100 rokov. Stále však nie sú v krajine oficiálne uznanou kresťanskou cirkvou. Poukázali na to veriaci pri príležitosti osláv Baptistickej únie v izraelskom Nazarete koncom septembra tohto roku. Slávnosť organizovala Izraelská únia baptistických zborov a Európska baptistická federácia. V tomto období sa však baptisti usilujú o oficiálne uznanie ako člena Únie evanjelikálnych cirkví v Izraeli, založenej v roku 2005. Uznanie štátom je podmienkou pre sobáše, pohreby, daňové zvýhodnenia a ľahší spôsob získavania víz pre zahraničných hostí a dobrovoľníkov. Baptisti v krajine spolupracujú s ďalšími náboženskými skupinami. Majú školu, na ktorej študujú aj moslimovia a podľa oficiálnych informácii patrí medzi 4 najlepšie školy v krajine. Veriaci tak veria, že proces uznania nebude problematický.

Svetová rada cirkví o Dni duševného zdravia
Ženeva, 11. október 2011 (WCC)
10. októbra si ľudia na celom svete pripomínali Svetový deň duševného zdravia. V Ekumenickom centre v Ženeve sa stretli predstavitelia Svetovej rady cirkví, aby sa modlili za všetkých chorých a ich rodiny. K prítomným sa prihovoril Kjell Bondevik, ktorý pôsobí v Osle ako farár a prezident Centra za mier a ľudské práva. Bondevik bol v minulosti predsedom vlády v Nórsku a dnes aktívne pomáha ľuďom s duševnými chorobami. Je známy aj svojou snahou odstrániť stigmu duševných chorôb. Vo svojom príhovore povedal: „Duševné choroby sa týkajú všetkých ľudí vo všetkých spoločnostiach, od vojaka traumatizovaného krvavou vojnou až po matku, ktorá je HIV pozitívna. Je dôležité, aby cirkvi pomáhali aj týmto ľuďom zbaviť ich stigmy, ktorú zanechávajú duševné choroby aj v tejto dobe.“ Svetový deň duševného zdravia vyhlásila Svetová federácia za duševné zdravie (WFMH) v roku 1991 s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti v otázkach duševného zdravia na celom svete.

Deň saských mladých evanjelických dobrovoľníkov
(http://www.evlks.de/aktuelles/nachrichten/17156.html)
15. októbra organizovala Evanjelická cirkev Deň dobrovoľníkov Evanjelickej mládeže Saska. Do Drážďan prišlo vyše 500 mladých ľudí, ktorí pracujú vo svojich cirkevných zboroch ako dobrovoľníci. Témou dňa bolo: „Pevne sa držať.“ Mladí kresťania sa vzdelávali, vymieňali si praktické skúsenosti, vzájomne sa povzbudzovali, ale aj zabávali. Vrcholom dňa boli spoločné bohoslužby. Vedenie Evanjelickej cirkvi v Sasku sa chcelo takýmto spôsobom poďakovať mladým ľuďom za ich prácu v rôznych oblastiach v zbore. Podobné aktivity plánuje cirkev aj v budúcnosti.

Rozhovor:
Švédsky pastor Sven-Gunnar Lidén je vedúci projektu boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Porozprával nám o dôvodoch, cieľoch a výzvach tejto iniciatívy Európskej baptistickej federácie.

Európska baptistická federácia je spoločenstvom cirkví v 45-tich krajinách Európy. Je to slobodná organizácia, ktorú tvoria samostatné, ale navzájom prepojené denominácie v jednotlivých krajinách. V každom štáte máme kontaktnú osobu, s ktorou spolupracujeme na projekte zameranom na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Cirkvi v Európskej baptistickej federácii sa na svojej výročnej rade v roku 2003 spoločne rozhodli bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi. To znamená, že všetky denominácie pracujú na tomto projekte, pretože je to ich spoločná iniciatíva. Spolupracujeme na tom, aby sme spojili cirkvi v celej Európe v boji a v snahe zastaviť obchodovanie s ľuďmi.

Náš projekt je založený na myšlienke, že na svete by nemali byť žiadni otroci. Ako hnutie sa staviame proti otroctvu, pretože každý človek je stvorený na obraz Boha. Každý človek, každá žena má svoju vlastnú hodnotu. Ľudia sú rovnakí.

V súčasnosti je našou najhlavnejšou výzvou pomáhať lokálnym cirkvám začať projekty. Je veľa cirkevných zborov, ktoré chcú niečo konať. Rovnako sú v spoločenstvách jednotlivci, ktorí majú záujem niečím prispieť. To, čo robíme je, že organizujeme konferencie, aby sme povzbudili ľudí, ktorí chcú pomôcť. Vyučujeme ich, školíme a poskytujeme metódy, ktoré môžu používať v tejto oblasti.


Z agentúr a internetových zdrojov EBF, ENInews, EPNN, WCC www.evlks.de vybrala Miroslava Franková. Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235