EKUMÉNA VO SVETE 26 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 29. júna 2011 o 19.20 hod.
Z obsahu:

- Deň medzináboženskej modlitby na Ukrajine
- Zasadnutie Európskej kresťanskej internetovej konferencie
- Plánované zmeny v zákone o náboženstve v Nepále
- Historický dokument troch svetových kresťanských organizácií
- Stretnutie náboženských predstaviteľov v Slovinsku
- V Bruseli vznikla Európska aliancia nedele

Deň medzináboženskej modlitby na Ukrajine
Ľvov, Ukrajina, 23. júna 2011 (RV)
22. júna 2011 si veriaci na Ukrajine spomínali na obete nacizmu a komunizmu počas Dňa medzináboženskej modlitby. Myšlienka spoločných modlitieb bola iniciatívou Greckokatolíckej cirkvi a Celoukrajinskej rady cirkví a náboženských organizácií pri príležitosti 70. výročia invázie nemeckých vojsk do Sovietskeho zväzu. Starosta mesta Ľvov, kde sa modlitby konali povedal, že 22. jún 1941 znamenal pre Ukrajincov „nielen začiatok vojny proti nacistickému Nemecku, ale aj deň, kedy sa začala odhaľovať hrozná pravda o zločinoch spáchaných komunistami na západe Ukrajiny.“ Cirkvi chcú vyhlásiť práve 22. jún za „Deň medzináboženskej modlitby“, aby jeden deň v roku sa cirkvi zjednotili na modlitbách za obete politických systémov a spoločne bojovali proti akémukoľvek totalitnému režimu.

Zasadnutie Európskej kresťanskej internetovej konferencie
Mníchov, 21. júna 2011 (ECIC/WCC)
V Mníchove sa konalo 16. zasadnuti e Európskej kresťanskej internetovej konferencie. Mediálni pracovníci, farári a internetoví odborníci z európskych cirkví a organizácií diskutovali o výzvach modernej komunikácie a šírenia evanjelia cez internet. Na konferencii prednášal teológ Thomas Zeilinger, ktorý vyučuje mediálnu etiku na univerzite v Erlangene. Účastníkom pripomenul, že komunikácia cirkvi svetu musí byť osobná a autentická. Na základe učenia o všeobecnom kňazstve zdôraznil, že v súčasnej dobe je úlohou všetkých veriacich hlásať dobré správy o Božom kráľovstve, a to rôznou formou. Kresťania však musia byť osobní v svedectve o Kristovi aj na sociálnych sieťach, vyjsť z anonymity a vytvárať možnosti pre budovanie spoločenstiev. Závery konferencie sú k dispozícii na internetovej stránke organizácie.

Plánované zmeny v zákone o náboženstve v Nepále
Nepál, 22. júna 2011 (CEST)
Po tom, čo pred piatimi rokmi stratil hinduizmus v Nepále status štátneho náboženstva, pripravuje vláda v krajine nové znenie zákona o náboženstve. V paragrafe 160 navrhovaného zákona zakazuje osobám určitého vierovyznania „prinútiť osobu ku konverzii alebo ju presviedčať o zmene náboženského vyznania“. Tým, ktorí tento zákon porušia, hrozí odňatie slobody na 5 rokov, ale im bude vymeraná vysoká finančná pokuta. Kresťania v Nepále prosia preto o podporu: „Modlite sa za všetkých vedúcich predstaviteľov Nepálu. Proste s nami Boha, aby v tejto krajine zavládla skutočná sloboda náboženského vyznania. Modlite sa za Nepálsku cirkev, aby ostala verná a rástla v počte.“

Historický dokument troch svetových kresťanských organizácií
Ženeva, 28. jún 2011 (WEA)
V centre Svetovej rady cirkví v Ženeve predstavili v utorok dokument s názvom Kresťanské svedectvo v multináboženskom svete: Odporúčania k správaniu. Dokument je výsledkom 5-ročnej spolupráce Svetovej evanjelikálnej aliancie, Rady pre medzináboženský dialóg Rímskokatolíckej cirkvi a Svetovej rady cirkví. V týchto odporúčaniach zdôrazňujú etiku kresťanskej misie a evanjelizácie a potrebu zdôrazňovať vo svojich spoločenstvách to, aby každý kresťan, cirkev a kresťanská organizácia žila a kázala evanjelium v súlade s poslaním Ježiša Krista. Ide o významný historický dokument jednak pre svoj obsah, jednak preto, že je to od 16. storočia prvý spoločný dokument (dokument s dôrazom na etiku) troch hlavných subjektov zastupujúcich takmer celé kresťanstvo.

Stretnutie náboženských predstaviteľov v Slovinsku
Slovinsko, 21. jún 2011 (Agentúra SIR Europa)
Uplynulý týždeň sa v Ľubľane stretli: rímskokatolícky arcibiskup, biskup Protestantskej cirkvi, predstaviteľ Srbskej pravoslávnej cirkvi z Ľubľany a mufti tamojšej islamskej komunity. Cieľom stretnutia bolo slávnostné podpísanie Spoločného vyhlásenia lídrov štyroch hlavných náboženských spoločenstiev Slovinska. Tento dokument je zavŕšením kampane s názvom „Modlitba a pôst za krajinu“, ktorú organizovali veriaci pri príležitosti 20. výročia nezávislosti Slovinska. Spoločné vyhlásenie dáva dôraz na ľudskú dôstojnosť, úlohu rodiny a dôležitosť náboženskej slobody, ktorá je „základom demokratickej spoločnosti a národa“.

V Bruseli vznikla Európska aliancia nedele
Brusel, 20. júna 2011 (EPNN)
V Bruseli sa stretli európske organizácie, cirkví a odbory na konferencii o ochrane nedele. Zároveň sa zúčastnili na pracovnom stretnutí Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV). Na tomto stretnutí sa organizácie zasadzovali za zachovanie nedele ako dňa pracovného pokoja v celej Európskej únii. Diskutovali o vplyve práce v nedeľu na zdravie, bezpečnosť a sociálnu integráciu ľudí. Zdôraznili aj fakt, že Európa potrebuje sociálny model, ktorý je založený nielen na výrobu a spotrebu, ale aj na vytváranie vzťahov, budovanie rodiny a spoločenskú angažovanosť všetkých jej obyvateľov. S týmto cieľom bola v pondelok v Bruseli založená aj Európska aliancia nedele. V zakladajúcom dokumente žiadajú prepracovať EÚ smernicu o pracovnom čase a právach zamestnancov, a to v najbližších mesiacoch.

Z agentúr a internetových zdrojov CEST, ECIC, EPNN, RV, SIR Europa, WCC a WEA vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235