Literárny večer v Hainburgu

„Dokonalosť je norma nebies“, povedal kedysi dávno Johann Wolfgang Goethe. A jej nájdenie je jedna z najhlbších ľudských túžob. Biblia ako základný rámec dokonalosti predstavuje vzťah lásky, ktorého absolútnym vzorom je vzťah Boha voči človeku. Avšak aj táto predstava ponecháva priestor pre rôzne podoby dokonalosti. Jeden z okamihov, kedy dokonalosť presahuje do života človeka, je aj prostredníctvom poézie. Tak sme to mohli zažiť aj pri stretnutí v kostole Martina Luthera v Hainburgu an der Donau, kde sa pre zážitok dokonalosti spojilo niekoľko rôznych faktorov.

Prvým a rámcovým je architektúra tohto kostola. Tá prezentuje stvárnenie myšlienky trojjedinosti Boha vo vzťahu voči vesmíru a človeku zobrazenom v oltárnom priestore kostola. Toto nastavenie otvára priestor pre prepojenie rôznych „svetov“ a vytváranie ďalších vzťahov. Tak tomu bolo aj 13. marca 2019. Ako druhý faktor pre zážitok dokonalosti vnímam realitu vzájomnej spolupráce medzi cirkevným zborom ECAV Modra a cirkevným zborom Bruckan der Leitha a Hainburg an der Donau Evanjelickej cirkvi v Rakúsku, ktorej cieľom je osloviť Slovákov žijúcich v Rakúsku. A do tohto rámca vstúpila ponuka literárneho podujatia s názvom „5 dokonalostí“ v nemeckom a slovenskom jazyku. Jednalo sa o autorskú prezentáciu poézie básnika Erika Ondrejičku, s hudobným doprovodom Pavla Malovca.


V poetickom cykle básní s názvom „5 dokonalostí“ odhaľuje autor poslucháčom krásu a múdrosť sveta a vesmíru, ukrytú v dokonalostiach ticha, kvetu, modlitby či naplnenej prázdnoty. Básne čítal autor v slovenskom aj v nemeckom jazyku. Rovnako tak ďalších desať básní v slovenčine a vzápätí v nemeckom preklade, čítali Mária Madliaková a Eva Oslíková. Autor v básňach svojich poslucháčov vedie vlastnými skúsenosťami a zážitkami a pritom veľmi jemne a nenásilne ponúka možnosť konfrontovať jemné nuansy vlastného bytia v kontexte vzťahov k iným ľuďom, či svetu. Takáto tvorba jednoznačne zapasovala do priestoru, ktorý aj svojou architektúrou pozýva človeka k premýšľaniu. Hostí literárneho večera zo Slovenska aj z Rakúska na záver pozdravil aj domáci farár Jan Magyar a zástupcovia cirkevného zboru Daniel Prostrednik a Helga Reichel.