Vo štvrtok 20. augusta sa generálny biskup Ivan Eľko stretol s misionárom pôsobiacim v Slavošovciach Hansom-Martinom Dernom a jeho rodinou. Hans-Martin Dern pôsobil ako misionár v Slavošovciach v rokoch 1994 – 2007, kedy bol koordinátorom pre prácu s rómami. V súčasnej dobe je nevyhnutná potreba pracovať s rómami v našej cirkvi, chýba však koordinátor, ktorý by túto prácu viedol a podporoval.
Cieľom stretnutia bol rozhovor o tom, ako v tejto práci pokračovať, kde hľadať nezávislého koordinátora, ktorý by priniesol nové impulzy do tejto práce, ale hlavne by ju viedol, podporoval farárov, ktorí pracujú s rómami a mal už isté skúsenosti a zázemie.
Hans-Martin Dern uviedol, že všetko chce čas, a aj to, kým slovo Božie prejde od hlavy do srdca človeka. On sám je ochotný pomôcť pri budovaní a pokračovaní tejto práce s rómami v našej cirkvi. Vyjadril aj podporu misijnej organizácie, ktorá je ochotná podporiť aj projekty v tejto oblasti. Považuje za veľmi dobré, že zbor biskupov ECAV sa o túto prácu zaujíma. Dôležitými však naďalej zostávajú otázky: ako môžeme priviesť rómov v cirkevných zboroch ku Pánovi Ježišovi Kristovi? Ako môžeme priniesť rómom nádej, ktorí sú 20 rokov bez práce a stratili akúkoľvek nádej a vieru v dobro?
Počas návštevy na Slovensku sa Hans-Martin Dern stretol aj so manželmi Beňovcami a bratom Jergušom Olejárom, ktorí sú dlhodobo aktívni v tejto práci. Na stretnutí s nimi odznela túžba pokračovať v tejto užitočnej práci.
„Sila modlitby dokáže aj túto situáciu zmeniť“ povedal Hans-Martin Dern. Boh pozná určite človeka, ktorý by sa na túto prácu hodil a mal by pre ňu otvorené srdce. Preto je dôležité obrátiť srdcia k Bohu a prosiť v modlitbách za takého človeka. Stretnutie ukončil generálny biskup spoločnou modlitbou a poďakoval sa za vzácny čas spoločného stretnutia.