ŠKOLENIE KANTOROV – ZAČIATOČNÍKOV (Mgr. Martin Tipul)
Čas a miesto
21. november 2020 (sobota): 9:00 – 16:00 (12:00 – 13:00 obedná prestávka), Biskupský úrad Východného dištriktu v Prešove.
Cieľ
Cieľom školenia je zdokonaliť interpretačné zručnosti v hre na organe (keyboarde) a prehĺbiť vedomosti z oblasti liturgie a liturgickej hudby za účelom skvalitnenia hudobnej stránky služieb Božích (SLB) ECAV.
Rámcový obsah
- Základy organovej hry
- Ovládanie nástroja (organ/keyboard)
- Liturgické časti SLB a ich význam
- Registrácia jednotlivých liturgických častí
- Prispôsobenie registrácie obdobiam cirkevného roka
- Modulácie, prechody medzi jednotlivými hudobnými prvkami SLB
Cieľová skupina
Cieľovou skupinou sú všetci záujemcovia, ktorí by chceli začať hrať na organe, resp. už hrajú a majú záujem o zvýšenie úrovne hudobnej stránky SLB bez ohľadu na vek a mieru hudobného vzdelania.
V rámci školení je vytvorený priestor na výmenu skúseností, diskusiu a praktické ukážky. Účastník školenia dostane aj doplňujúci notový materiál – transpozície piesní z evanjelického spevníka na vybrané obdobia cirkevného roka.
Lektor
Martin Tipul (1983) – vyštudoval učiteľstvo na Pedagogickej fakulte PU v Prešove, v roku 2017 ukončil odbor hra na klavíri na Súkromnom hudobnom a dramatickom konzervatóriu v Košiciach. Momentálne pracuje v SZUŠ v Bardejove, kde vyučuje hru na klavíri a hudobnú náuku. Pôsobí ako kantor v CZ ECAV Zlaté. V CZ ECAV Zlaté diriguje zborový spevokol, ktorý funguje vo fílii Sveržov. Spolupodieľa sa na príprave služieb Božích organizovaných Biskupským úradom VD ECAV – kantorskou službou a dirigovaním spojeného spevokolu. Je členom hudobnej skupiny KVD, ktorá pravidelne účinkuje na Misijných dňoch VD a iných cirkevných podujatiach vrámci ECAV.
ŠKOLENIE KANTOROV – POKROČILÝCH (Mgr. Martin Vargovčák)
Čas a miesto
21. november 2020 (sobota): 9:00 – 16:00 (12:00 – 13:00 obedná prestávka), Biskupský úrad Východného dištriktu v Prešove.
Cieľ
Cieľom školenia je zdokonaliť interpretačné zručnosti v hre na organe a prehĺbiť vedomosti z oblasti liturgie, liturgickej hudby, hymnológie za účelom skvalitnenia hudobnej stránky služieb Božích (SLB) ECAV.
Rámcový obsah
- Všeobecné poznatky o organe
- Registrácia, druhy registrácií a zásady miešania registrov – všeobecne
- Registrácia jednotlivých liturgických častí – špecifikum evanjelických SLB
- Hra a sprievod duchovných piesní (chorálov)
- Modulácie, prechody medzi jednotlivými hudobnými prvkami SLB
- Predohry a dohry duchovných piesní (chorálov)
- Informatívne naštudovanie dejín evanjelickej cirkevnej hudby (hymnológia)
Cieľová skupina
Cieľovou skupinou sú všetci organisti a kantori, ktorí majú záujem o zvýšenie úrovne hudobnej stránky SLB bez ohľadu na vek a mieru hudobného vzdelania.
V rámci školení je vytvorený priestor na výmenu skúseností, diskusiu a praktické ukážky. Účastník školenia dostane aj doplňujúci notový materiál – vzory pre predohry chorálov a transpozície piesní z evanjelického spevníka na vybrané obdobia cirkevného roka.
Lektor
Martin Vargovčák (1979) – ukončil odbor evanjelická teológia na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil ako kaplán v Skalici, zborový farár v Liptovskej Kokave, Turanoch a od roku 2015 pôsobí vo Vranove nad Topľou. Je členom Výboru pre cirkevnú hudbu a hymnológiu, držiteľom čestného uznania Ceny Sebastian 2010 za propagáciu diela J. S. Bacha, usporiadateľom a interprétom Bachovho diela pre súčasníkov. Je aj autorom viacerých hymnologických článkov pre cirkevné médiá.
ŠKOLENIE DUCHOVNÝCH ECAV/VEDÚCICH SPEVOKOLOV/ VEDÚCICH HUDOBNÝCH SKUPÍN/SÓLOVÝCH SPEVÁKOV… (PaedDr. Jaroslava Oravcová a Mgr. Andrej Belej)
Čas a miesto
21. november 2020 (sobota): 9:00 – 16:00 (12:00 – 13:00 obedná prestávka), Biskupský úrad Východného dištriktu v Prešove.
Cieľ
Cieľom školenia je nadobudnúť nové poznatky z fyziológie hlasového ústrojenstva a zdokonaliť vokálno-interpretačné a dirigentské zručnosti za účelom skvalitnenia hudobného prejavu vrámci duchovných aktivít ECAV.
Rámcový obsah
- Všeobecná charakteristika dychového a hlasového ústrojenstva
- Práca s hlasom – dýchanie, fonácia, artikulácia
- Hlasové registre – rozdelenie (plný hlas, falzet) a aplikácia v liturgickom speve
- Nácvik prehĺbeného dýchania so zameraním na zdokonalenie hlasového prejavu pri SLB
- Nácvik izolovaného falzetu s prechodom do plného hlasu
- Práca s mikrofónom
- Hygiena hlasového ústrojenstva a starostlivosť o hlas
- Metodika práce v cirkevných speváckych zboroch – metodika speváckych činností, spevácke zlozvyky a ich odstraňovanie
- Dirigovanie a riadenie zboru – praktický nácvik vybraných skladieb, osobnosť dirigenta
Cieľová skupina
Cieľovou skupinou sú duchovní ECAV, vedúci spevokolov, vedúci hudobných skupín, sóloví speváci atď., ktorí majú záujem o zvýšenie úrovne hudobnej stránky SLB (ale aj hudby vrámci ECAV) bez ohľadu na vek a mieru hudobného vzdelania.
Vrámci školení je vytvorený priestor na výmenu skúseností, diskusiu a praktické ukážky.
Súčasťou školenia je aj doplňujúci notový materiál (hlasové cvičenia).
Lektori
Jaroslava Oravcová (1977) – absolvovala odbor slovenský jazyk – hudobná výchova na FHPV PU v Prešove. V rokoch 2001 – 2018 zbormajsterka a dirigentka zborového spevokolu v CZ ECAV Liptovská Kokava a príležitostná dirigentka spojených evanjelických spevokolov Oravy a Liptova. Interprétka spevu na organových koncertoch v spolupráci s M. Vargovčákom. S Chrámovým zborom apoštola Pavla v Brezne a zborovým spevokolom CZ ECAV v Liptovskej Kokave (a organistom M. Vargovčákom) spolupracovala na vydaní CD Ježiš moja radosť s upravenými piesňami z evanjelického spevníka.
Andrej Belej (1971) – absolvoval odbor hudobná výchova na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove. Počas štúdia bol členom orchestra spevohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove a podieľal sa na hudobnom naštudovaní muzikálov Na skle maľované a Pokrvní bratia. Bol zakladateľom a pôsobil vo viacerých hudobných skupinách (Fade Out, Andy Belej Band, Andy Belej Quartet). V rokoch 2011 – 2013 pôsobil ako vokalista v skupine I.M.T Smile. Ako spevák spolupracoval s AMC Triom a skupinou Groovin´ Heads. V súčasnosti pracuje ako učiteľ na SZUŠ DAMA v Prešove, kde vyučuje hru na klavíri a spev. Hlasovej pedagogike a hlasovému koučingu sa venuje aj súkromne.