Stratil si Ježiša z dohľadu?

Stratil si Ježiša z dohľadu?

Pondelok 19.12.2022

Text: L 2, 41-52
 
Pri jednej príležitosti, keď mal Ježiš dvanásť rokov, zmizol. Mária a Jozef ho stratili z dohľadu a tri dni Ho hľadali, kým Ho opäť našli. Šli na Veľkú noc do Jeruzalema a keď sa vracali domov, nemohli Ho nikde nájsť. Tu je však jedna zaujímavosť: cestovali celý deň, než prišli na to, že im chýba. Neznamená to, že k Nemu stratili lásku alebo svoju vieru. Len Ho jednoducho stratili.
               Môže sa to stať aj nám? Odpoveď je, áno. Je možné, že prejde hodina, deň alebo dokonca týždeň bez toho, aby si pomyslel na Ježiša. (Teda, kým nepríde kríza.) To je na Vianociach to najjednoduchšie. Sme tak zaneprázdnení oslavou narodenia Krista, že zabúdame na Krista. Je to obdobie, keď máme tak veľa rôznych povinností. A Boží jednorodený Syn sa môže stať Božím zabudnutým Synom.
Jedným zo spôsobov, ako môžeme Ježiša stratiť je, keď nepodstatné veci vytlačia to podstatné. Keď sme zaneprázdnení, často sú to najprv naše duchovné životy, na ktoré si nenájdeme čas. Nemáme čas čítať Božie slovo. Nemáme čas sa pomodliť, ani na chvíľu. Nemôžeme si dovoliť dať niečo Bohu, pretože máme toľko vecí, ktoré potrebujeme kúpiť. Dovoľujeme, aby nepodstatné veci nahradili tie nevyhnutné.
               Kedykoľvek niečo stratím, snažím sa vrátiť späť krok za krokom. Kde som to mal naposledy? Vrátim sa na to miesto a často to tam aj nájdem.
               Ak zistíš, že si stratil Ježiša v zaneprázdnenosti života, potom sa musíš vrátiť tam, kde si bol predtým. A dobrou správou je, že aj keď stratíme Ježiša z dohľadu my, On nás z dohľadu nestratí nikdy.
 
Pieseň na povzbudenie:   https://www.youtube.com/watch?v=GntGyLOWUaU