BUDOVANIE CHRÁMU

Piatok 18.3.2022
1Pt 5, 10

Drahé sestry a bratia, neviem ako vy, ale osobne rád obdivujem nádherné stavby, katedrály, chrámy. Stačí sa ísť prejsť u nás v Košiciach do dómu Svätej Alžbety. Je až neuveriteľné, ako takúto katedrálu dokázali postaviť v stredoveku, prostriedkami, ktoré mali k dispozícii. Stavali ju vyše 100 rokov (začali stavať v rozmedzí od cca 1380 – 1402 /prvá písomná zmienka/).

Budovanie katedrál trvalo celé dekády, stálo to obrovské úsilie, obete, financie, tvorivosť, radosť. Skúsme sa zaujímať o chrámy a modlitebne v miestach, kde žijeme, kam patríme. Tá história je neraz fascinujúca a zaujímavá. Zrazu vidíme, koľko prostriedkov, financií, úsilia a času dokázali naše predkovia obetovať, aby mohli vybudovať miesta, kde sa ako cirkev teraz môžeme aj my stretávať a chváliť Boha.

Jedna z veľkých tragédií aj našej cirkvi je, že síce máme dostatok kamenných chrámov, ale máme tak málo veriacich, ktorí majú pevné duchovné korene viery. Tak málo veriacich, ktorí vedia, prečo sú kresťania, vedia obhájiť svoju vieru a hlavne takých, ktorým na živote vidieť nádherné ovocie viery a lásky. Málo takých, ktorí môžu s Pavlom vyznať: „Preto aj toto trpím, ALE SA NEHANBÍM, LEBO VIEM, KOMU SOM UVERIL, a som presvedčený, že má moc zachovať, čo mi bolo zverené, až do onoho dňa.“2Tim.1,12

Žiaľ, máme toľko cirkevníkov, ktorí desaťročia chodia do kostolov, ale stále sú to len „duchovné batoľatá“, alebo až pričasto ani to nie. Sú to len náboženskí ľudia bez osobného poznania Boha. To je pre mňa jedna za najväčších tragédií aj našej cirkvi. A zlyhanie farárov a biskupov. Máme cirkevníkov ale nie učeníkov. Modlím sa, aby o nás platilo toto Pavlovo slovo: „Ste vybudovaní na základe apoštolov a prorokov, pričom uholným kameňom je Ježiš Kristus. V ňom celá stavba pevne pospájaná rastie vo svätý chrám v Pánovi; v ňom ste aj vy spoločne budovaní na Boží príbytok v Duchu.“Ef.2,20-22

Drahý brat a sestra. Ruku na srdce:

-        Koľko času denne venujem Božiemu slovu, aby som rástol v múdrosti a Božom poznaní?

-        Koľko času som ochotný venovať modlitbe, intimite vo svojim Spasiteľom?

-        Mám čas na štúdium Písma, aby som poznával Božiu vôľu a Božiu hĺbku?

-        Mám čas na spoločenstvo s Božím ľudom?

-        Mám priestor na počúvanie dobrých zamyslení, kázní, čítanie kvalitných a hodnotných duchovných kníh a literatúry?

Pretože toto je o budovaní základov a budovaní chrámu, ktorým je moje telo. Toto je o budovaní ducha na Božiu slávu. A to chce veľa času, obetí, disciplíny – presne ako pri stavbe kamenných chrámov. Lenže chrám ducha  je oveľa podstatnejší.

A to najpodstatnejšie, v čom potrebujem byť uistený -  VIEM ŽE CHRÁM MÔJHO TELA JE POSTAVENÝ NA TOM JEDINOM SPRÁVNOM ZÁKLADE – NA PÁNOVI JEŽIŠOVI KRISTOVI? PEVNE V ŇOM UKOTVENÝ? Uistime sa o tom, inak sa celý náš dom – život nakoniec rozpadne a to všetko, naše roky života, obete a strádanie, vyjde úplne navnivoč.

Boh všetkej milosti, ktorý vás v Kristovi Ježišovi povolal do svojej večnej slávy, vás po krátkom utrpení zdokonalí, utvrdí, upevní a postaví na pevný základ.“1Pt.5,10

Pieseň na povzbudenie:  https://www.youtube.com/watch?v=sF5sGW7qo-4&list=RDFkii8ymwPbQ&index=9