Tvorba FFZ
K 30.9 2026 bol celkový predpis platieb do Fondu finančného zabezpečenia (FFZ) vo výške 1.571.553,83€, pričom uhradená bola suma vo výške 1.524.343,01€, čo predstavuje o 47.210,82€ menej, ako boli predpísané splátky.
V sume prijatých platieb sú započítané aj platby, ktoré uhradili niektoré CZ vopred, suma týchto „preplatkov“ predstavuje sumu 71 804,57€.
Ak zohľadníme túto sumu, ktorá predstavuje výšku splátok na ďalšie obdobie, tak v skutočnosti bola k 30.9. uhradená suma splátok vo výške 1.452.538,44€, čo predstavuje 92,42% z predpísaných platieb. Nedoplatky zborov, ktoré predpísané splátky k 30.9. 2026 neuhradili, sú vo výške -119.519,62€.
Podrobné informácie o platbách do FFZ podľa jednotlivých cirkevných zborov a seniorátov sú v Prílohe 1 - Prehľad platieb do FFZ 2026.pdf a v Prílohe 2 – Prehľad platieb do FFZ celkom (2021-2026), kde je prehľad podľa CZ za jednotlivé roky (od vzniku FFZ).
Najlepšia platobná disciplína je v Košickom a Liptovsko-oravskom senioráte, kde všetky CZ majú uhradené predpísané splátky v roku 2026. Najhoršia platobná disciplína je v Novohradskom senioráte, kde príspevky neuhrádza až 12 CZ (z 31).
Najväčšie celkové nedoplatky (od vzniku FFZ) majú stále CZ – Bratislava-Staré Mesto, Zvolen, a Poprad-Veľká.
Stále je 13 cirkevných zborov, ktoré nedodržiavajú cirkevný ústavný zákon a ktoré neprispievajú do FFZ od jeho vzniku. Ide o CZ – Pukanec, Cinobaňa, Málinec, Ozdín, Senné, Turíčky, Dolné Srnie, Lubina (v r. 2026 uhradili 20€), Ožďany, Kunova Teplica, Michalovce, Podolínec a Slovenská Ves.
Pozitívom je, že v roku 2026 začali do FFZ prispievať CZ, ktoré neprispievali doposiaľ vôbec – ide o CZ – Modrá-Kráľová, Gemerská Panica, Dolné Strháre, Poprad-Veľká. A tiež aj CZ, ktoré dlhodobo neplatili (alebo platili platby iba čiastočne) - Zvolen, Pliešovce, Pôtor a Nižná Slaná-Kobeliarovo.
Čerpanie FFZ
K 30.9.2026 bolo na osobných nákladoch duchovných, tj. mzdách a odvodoch (bez príspevkov na stravovanie a ostatné osobné náklady) vyplatených 1.318.357,23€, čo je o 16,51 % viac, ako bolo vyplatených v rovnakom období 2025.
Príplatky z FFZ predstavujú takmer 30% z celkovej mesačnej mzdy (v závislosti od počtu rokov v službe). Priemerne sa duchovnému, ktorého cirkevný zbor uhrádza predpísané platby do FFZ, vypláca mesačne takmer 330€ (brutto) k základnej zložke mzdy (ktorá je hradená z príspevku štátu), v závislosti od počtov rokov v službe. Podrobnejšie informácie o platových tabuľkách a výške platov duchovných sú v materiáloch zverejnených na web stránke https://www.ecav.sk/financovanie/hospodarenie-ecav.
V priložených materiáloch sú prehľady osobných nákladov na rok 2026 hradených z FFZ (Príloha 3 - Osobné náklady z FFZ (k 30.9.).pdf) a celkových osobných nákladoch všetkých pracovníkov ECAV (Príloha 4 -Osobné náklady celkom (k 30.9.).pdf), tiež aj medziročné porovnanie osobných nákladov hradených z FFZ (Príloha 5 - Medziročné porovnanie nákladov z FFZ.pdf).
Aj keď FFZ nie je určený iba na osobné náklady duchovných, v skutočnosti sú z neho uhrádzané primárne osobné náklady duchovných (mzdy a odvody).
V roku 2026 je priemerný príspevok na 1 duchovného z FFZ vo výške približne 330€ (brutto), čo je cca o 10% viac v porovnaní s rokom 2025 a s odvodmi zamestnávateľa predstavuje celkový mesačný náklad 450€, tj. ročne je to suma 5.400€. To zodpovedá príspevku CZ, ktorý má jedno farárske miesto a približne 490 členov (490 členov x 9,15 + 915 = 5.398€).
Preto pri CZ s počtom členov 490-500 môžeme hovoriť ako o hraničnom zbore tj. všetky menšie zbory, resp. duchovní v týchto zboroch sú viac „poberateľmi“ príspevkov, ako prispievateľmi do FFZ. Zbory, ktoré majú viac členov ako 500, svojimi príspevkami podporujú duchovných v menších zboroch. Podľa prehľadu cirkevných zborov v tabuľke nižšie, máme aktuálne 176 CZ, ktoré majú menej ako 500 členov.

V Príloha 6 - Prehľad tvorby a čerpania FFZ podľa seniorátov (k 30.9.).pdfsú uvedené sumy čerpania príspevkov z FFZ podľa jednotlivých seniorátov v porovnaní k predpisom a uhradeným platbám. Aj napriek tomu, že porovnanie môže byť čiastočne ovplyvnené platbami uhradenými vopred, základný trend zostáva zreteľný – z porovnania je zrejmé, že približne polovica seniorátov čerpá z FFZ viac, ako predstavuje ich predpis platieb, čo poukazuje na význam vyrovnávacieho mechanizmu v rámci fondu.
Uvedené skutočnosti zároveň potvrdzujú, že systém FFZ je postavený na princípe vzájomnej solidarity medzi cirkevnými zbormi a seniorátmi. Príspevky zborov s väčším počtom členov tak významne prispievajú k zabezpečeniu služby duchovných v menších zboroch.
Zachovanie a stabilita tohto modelu sú preto kľúčové pre vyrovnanejšie fungovanie cirkvi ako celku a pre zabezpečenie duchovenskej služby aj v regiónoch s nižším počtom členov.
K 30.9 2026 bol celkový predpis platieb do Fondu finančného zabezpečenia (FFZ) vo výške 1.571.553,83€, pričom uhradená bola suma vo výške 1.524.343,01€, čo predstavuje o 47.210,82€ menej, ako boli predpísané splátky.
V sume prijatých platieb sú započítané aj platby, ktoré uhradili niektoré CZ vopred, suma týchto „preplatkov“ predstavuje sumu 71 804,57€.
Ak zohľadníme túto sumu, ktorá predstavuje výšku splátok na ďalšie obdobie, tak v skutočnosti bola k 30.9. uhradená suma splátok vo výške 1.452.538,44€, čo predstavuje 92,42% z predpísaných platieb. Nedoplatky zborov, ktoré predpísané splátky k 30.9. 2026 neuhradili, sú vo výške -119.519,62€.
Podrobné informácie o platbách do FFZ podľa jednotlivých cirkevných zborov a seniorátov sú v Prílohe 1 - Prehľad platieb do FFZ 2026.pdf a v Prílohe 2 – Prehľad platieb do FFZ celkom (2021-2026), kde je prehľad podľa CZ za jednotlivé roky (od vzniku FFZ).
Najlepšia platobná disciplína je v Košickom a Liptovsko-oravskom senioráte, kde všetky CZ majú uhradené predpísané splátky v roku 2026. Najhoršia platobná disciplína je v Novohradskom senioráte, kde príspevky neuhrádza až 12 CZ (z 31).
Najväčšie celkové nedoplatky (od vzniku FFZ) majú stále CZ – Bratislava-Staré Mesto, Zvolen, a Poprad-Veľká.
Stále je 13 cirkevných zborov, ktoré nedodržiavajú cirkevný ústavný zákon a ktoré neprispievajú do FFZ od jeho vzniku. Ide o CZ – Pukanec, Cinobaňa, Málinec, Ozdín, Senné, Turíčky, Dolné Srnie, Lubina (v r. 2026 uhradili 20€), Ožďany, Kunova Teplica, Michalovce, Podolínec a Slovenská Ves.
Pozitívom je, že v roku 2026 začali do FFZ prispievať CZ, ktoré neprispievali doposiaľ vôbec – ide o CZ – Modrá-Kráľová, Gemerská Panica, Dolné Strháre, Poprad-Veľká. A tiež aj CZ, ktoré dlhodobo neplatili (alebo platili platby iba čiastočne) - Zvolen, Pliešovce, Pôtor a Nižná Slaná-Kobeliarovo.
Čerpanie FFZ
K 30.9.2026 bolo na osobných nákladoch duchovných, tj. mzdách a odvodoch (bez príspevkov na stravovanie a ostatné osobné náklady) vyplatených 1.318.357,23€, čo je o 16,51 % viac, ako bolo vyplatených v rovnakom období 2025.
Príplatky z FFZ predstavujú takmer 30% z celkovej mesačnej mzdy (v závislosti od počtu rokov v službe). Priemerne sa duchovnému, ktorého cirkevný zbor uhrádza predpísané platby do FFZ, vypláca mesačne takmer 330€ (brutto) k základnej zložke mzdy (ktorá je hradená z príspevku štátu), v závislosti od počtov rokov v službe. Podrobnejšie informácie o platových tabuľkách a výške platov duchovných sú v materiáloch zverejnených na web stránke https://www.ecav.sk/financovanie/hospodarenie-ecav.
V priložených materiáloch sú prehľady osobných nákladov na rok 2026 hradených z FFZ (Príloha 3 - Osobné náklady z FFZ (k 30.9.).pdf) a celkových osobných nákladoch všetkých pracovníkov ECAV (Príloha 4 -Osobné náklady celkom (k 30.9.).pdf), tiež aj medziročné porovnanie osobných nákladov hradených z FFZ (Príloha 5 - Medziročné porovnanie nákladov z FFZ.pdf).
Aj keď FFZ nie je určený iba na osobné náklady duchovných, v skutočnosti sú z neho uhrádzané primárne osobné náklady duchovných (mzdy a odvody).
V roku 2026 je priemerný príspevok na 1 duchovného z FFZ vo výške približne 330€ (brutto), čo je cca o 10% viac v porovnaní s rokom 2025 a s odvodmi zamestnávateľa predstavuje celkový mesačný náklad 450€, tj. ročne je to suma 5.400€. To zodpovedá príspevku CZ, ktorý má jedno farárske miesto a približne 490 členov (490 členov x 9,15 + 915 = 5.398€).
Preto pri CZ s počtom členov 490-500 môžeme hovoriť ako o hraničnom zbore tj. všetky menšie zbory, resp. duchovní v týchto zboroch sú viac „poberateľmi“ príspevkov, ako prispievateľmi do FFZ. Zbory, ktoré majú viac členov ako 500, svojimi príspevkami podporujú duchovných v menších zboroch. Podľa prehľadu cirkevných zborov v tabuľke nižšie, máme aktuálne 176 CZ, ktoré majú menej ako 500 členov.

V Príloha 6 - Prehľad tvorby a čerpania FFZ podľa seniorátov (k 30.9.).pdfsú uvedené sumy čerpania príspevkov z FFZ podľa jednotlivých seniorátov v porovnaní k predpisom a uhradeným platbám. Aj napriek tomu, že porovnanie môže byť čiastočne ovplyvnené platbami uhradenými vopred, základný trend zostáva zreteľný – z porovnania je zrejmé, že približne polovica seniorátov čerpá z FFZ viac, ako predstavuje ich predpis platieb, čo poukazuje na význam vyrovnávacieho mechanizmu v rámci fondu.
Uvedené skutočnosti zároveň potvrdzujú, že systém FFZ je postavený na princípe vzájomnej solidarity medzi cirkevnými zbormi a seniorátmi. Príspevky zborov s väčším počtom členov tak významne prispievajú k zabezpečeniu služby duchovných v menších zboroch.
Zachovanie a stabilita tohto modelu sú preto kľúčové pre vyrovnanejšie fungovanie cirkvi ako celku a pre zabezpečenie duchovenskej služby aj v regiónoch s nižším počtom členov.
