Vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví v SR k občanom Slovenska na záver Ekumenických bohoslužieb v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov / Bratislava, 19.1.2025
Naše vyhlásenie si dovoľujeme začať zmienkou, ktorá má na prvý pohľad vyslovene cirkevný charakter. Sekulárni ľudia sa môžu pýtať, prečo by mala byť pre nich táto informácia dôležitá.
V roku 325, teda je tomu práve 1700 rokov, sa v meste Nicea v blízkosti dnešného Istanbulu, konal tzv. prvý ekumenický koncil. Bolo to zhromaždenie biskupov a teológov vtedy ešte jednotnej cirkvi. Koncil mal riešiť otázku, ktorá bola vyriešená svedectvom Biblie o Ježišovi Kristovi, avšak vplyvy antického multináboženského a multikulturálneho sveta, prenikajúce aj do cirkvi, ju problematizovali. Otázka znela: akej povahy bola Ježišova osoba?
Koncil formuloval učenie, že Ježiš bol rovnakej podstaty, ako Boh sám. V priebehu nasledovných štyroch storočí sa konalo ďalších päť ekumenických koncilov. V kritickej polemike s rozličnými náboženskými, ideologickými a kultúrnymi vplyvmi precizovali kresťanské učenie. Ich výsledkom sú formulácie o plnej božskej a ľudskej prirodzenosti Ježiša Krista. Vyznávame ich dodnes.
Prečo dávame toto do povedomia aj sekulárnej verejnosti? Preto, lebo závery jubilujúceho Nicejského i ostatných piatich ekumenických koncilov vyformovali dva postoje, charakteristické pre kresťanov. Týkajú sa ich osobného života, no aj ich počínaní si v obci, v polis. Sú to teda politické postoje. Preto o tejto téme hovoríme.
Prvým je, že klaniame sa iba Ježišovi Kristovi. Nie cézarovi, impériu, politickému či ideologickému programu. Nie sme politicky neutrálni, ale osoby, fakty a ideológie tohto sveta nie sú predmetmi nášho uctievania. Neuctievame ani seba, vlastné normy, intelekt a morálku, ani svoje “ja” a jeho nenásytnosť. Toto je prvý politický dôsledok Nicejského koncilu: vyznanie, že Bohom je Ježiš Kristus a s tým snaha ovládnuť modloslužobné sklony vo vlastnom srdci.
Druhým postojom je, že ak je pre podobu nášho života niečo záväzné, je to Ježišov život, Jeho služba a príklad lásky. To je druhý politický dôsledok Nicejského a ďalších ekumenických koncilov: vyznanie, že Ježiš ako pravý Boh, sa stal sluhom a s tým snaha ovládnuť egoistické sklony vo vlastnom srdci.
Kresťania rozličných vyznaní sa vždy snažili a snažia žiť tieto dva postoje. Nášmu životu však nedávajú podobu iba naše ideály, ale aj náš hriech, náš osobný úpadok. Nedokážeme tieto dva postoje žiť bezozvyšku. Jedinečnosť Ježiša Krista, zamieňame za zbožňovanie toho, čo nie je Bohom. Nesebecký život zamieňame s rozličnými typmi sebastrednosti. Každodenne zlyhávame. Sme odkázaní na Božie odpustenie a silu k obnove.
No napriek tomu sme stále presvedčení, že ak niečo môže ľuďom, štátu, kultúre nášho života a vôbec našej civilizácii pomôcť, sú to tie postoje, ktoré vyplývajú z formulácií Nicejského a ďalších ekumenických koncilov. Veď ony vytvorili starú dobrú Európu a západnú civilizáciu: úcta iba voči Bohu, ktorý tu bol v Ježišovi a nesebecký život podľa Ježišovho príkladu.
Vážená verejnosť, nemusíme opisovať, v akých dramatických súradniciach sa odohráva život ľudí na Slovensku. Ilustrácie toho vidíme a zažívame na pokračovanie. Ako kresťania chceme vyznať, že nám záleží na kvalite života ľudí, susedstiev, komunít a štátu. Preto vyzývame kresťanov: žime úctu voči Ježišovi Kristovi a nesebeckú lásku podľa Ježišovho príkladu. A k tomu: veďme vytrvalý modlitebný zápas za tých, ktorí sú v politických a verejných funkciách.
A našich blížnych, ktorí sú sekulárnymi ľuďmi si dovoľujeme upozorniť, aby boli opatrní; aby sa nedali uniesť hnevom a cynizmom, ktorý je všade naokolo. Zlo je totiž rafinované a vitálne. Dokáže sa uhniezdiť v našom srdci akoby v nepatrnej podobe. Potom rastie, rozpína sa a žiaľ, prinesie možno až fatálne dôsledky. Zničí život nám, aj iným.
Sme všetci na jednej lodi; kresťania, nie kresťania i sekulárni ľudia. Aj keď si možno nie sme navzájom na prvý pohľad sympatickí a názorovo kompatibilní, našou povinnosťou je predsa len vytvoriť elementárnu jednotu. K tomuto pozývame, toto je nevyhnutné.
Občanom Slovenskej republiky vyprosujeme dar fyzického, duchovného a morálneho zdravia. Našej drahej vlasti i jej susedom pokoj a mier.
Ivan Eľko, predseda ERC na Slovensku