Spravodliví medzi národmi 2018

Generálny biskup Miloš Klátik sa 31. januára 2018 zúčastnil na slávnostnom odovzdávaní izraelského štátneho vyznamenania Spravodliví medzi národmi v historickej budove Národnej rady SR v Bratislave.
Vyznamenanie Spravodliví medzi národmi za záchranu židovských spoluobčanov počas holokaustu ďalším dvanástim Slovákom udelili predstavitelia štátu Izrael. Na slávnostnom večere sa zúčastnil prezident SR Andrej Kiska, podpredsedovia NR SR Béla Bugár a Andrej Hrnčiar, podpredseda vlády SR Peter Pellegrini a ďalší štátni predstavitelia.

Do zoznamu ocenených tento rok zapísali Máriu Hradskú, Adama a Máriu Fiačanovcov, Juraja Holčíka, Adama Bombu, Jozefa Kisela, Štefana Tarcalu, Vasiľa Kyjovského, Ľudovíta Repáša, Jána Balciara, Jána Ozvalda a Katarínu Ozvaldovú. Ich potomkovia si prevzali ocenenia z rúk veľvyslanca štátu Izrael v SR Zvi Avinera Vapniho a konzulky štátu Izrael v SR Avital Geršonovej. Mená ocenených budú vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Jad va-šem v Jeruzaleme. Pripoja sa tak k 563 odvážnym mužom a ženám zo Slovenska a vyše 27 000 jednotlivcom z mnohých ďalších krajín. Veľvyslanec Izraela označil ocenených za odvážnych a spravodlivých ľudí, ktorí zachránili iných pred istou smrťou. „Aj viac ako 70 rokov po skončení 2. svetovej vojny nás tieto úžasné príbehy nútia opätovne sa zamyslieť nad povahou človeka, ktorá dokáže byť nesmierne krutá, no zároveň veľmi odvážna a dobrotivá,“ povedal.

Jedným z ocenených bol evanjelický farár Juraj Holčík, ktorý počas svojej služby v Banskej Bystrici pokrstil veľké množstvo Židov s cieľom zachrániť ich pred prenasledovaním a deportáciou. Podľa evidencie bolo v roku 1939 pokrstených 200 Židov, pričom 111 z nich pokrstil práve on. Svedectvo o tom podal Zvi Ginzberg, ktorý informoval, že v rokoch 1940 − 1942 Juraj Holčík krstil Židov, ktorí bývali v meste, aby im mohol vystaviť certifikáty potvrdzujúce ich kresťanstvo, a svojej pivnici ukrýval rodinu Partošovcov, ktorá v roku 1946 odišla žiť do Izraela.

Adam a Mária Fiačanovci ubytovali rodinu Wiliama a Zlatice Friedmanovcov, ktorí mali štyroch synov a dcéru, vo svojom dome v obci Galovany, hoci tam sídlila jednotka nemeckých vojakov. Adam Bomba, policajt z Bardejova, využil znalosť mesta pri premiestňovaní bardejovských Židov z jedného úkrytu do druhého a pomáhal im tak pri ukrývaní. Skrýval ich aj vo svojom vlastnom dome. Viackrát zasiahol, keď Hlinkove gardy bezdôvodne bili Židov, a pomohol ich zachrániť z transportov, keď im otvoril vagón a umožnil im tak útek.

Zdroj: TASR