Seniorálne stretnutie mužov v Jelšave

Seniorálne  stretnutie mužov v Jelšave

Seniorálne stretnutie mužov Gemerského seniorátu v Jelšave sa uskutočnilo v nedeľu 17. júna o 15.00 hod. v Ev. chráme Božom v Jelšave. Prítomných uvítal námestný farár Mgr. Ivan Bojna, následne sa im prihovoril zborový dozorca MVDr. Milan Kolesár.
Celý program sprevádzala Dychovka zo SMZ, a. s., Jelšava pod vedením p. Machajdíka. Na úvod zaznela pieseň č. 652 z chrámového spevníka v inštrumentálnom prevedení. Po odznení nábožnej piesne zaspieval prítomným dorast z cirkevného zboru Šivetice mládežnícku pieseň „Odložil si svoj majestát“. Po nej nasledovala spoločná pieseň č. 481 „Všetci, čo skladajú nádej v svojho Pána“, ktorá bola úvodom k prednáške emeritného biskupa Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Mgr. Igora Mišinu „Muž v rodine a cirkvi“: „Všetkým prajem požehnané popoludnie. Pamätám sa na moje účinkovanie v Gemerskom senioráte, keď rôzne stretnutia a udalosti sprevádzala dychová hudba zo Slavošoviec. Som rád, že sa to znova obnovilo a je to prirodzene dobré a minimálne ja som im za to dnes vďačný.“ Vyzval zhromaždených, aby povstali, prečítal text (Žalm 78, 1 - 6) a potom povedal: „Vyprosme si požehnanie a skloňme sa k modlitbe.“ Po modlitbe pokračoval ďalej. „V prvom rade vás všetkých pozdravujem. Keď som sa pripravoval na túto prednášku, dočítal som sa, že niektoré matky sú ako helikoptéry. Sprevádzajú svoje potomstvo, synov, kam sa len dá. Pozdravujem aj vás milé sestry a som rád, že ste aj vy prišli dnes poslúžiť.“ V prednáške sa ďalej odvolával aj na českú knihu „Hlavu hore, chlapi“: „ Česká sociologička Milena Mikulková, ktorá sa venuje vzťahovému poradenstvu a tiež rodinám v porozvodových stavoch, ďalej tvrdí, že mnohí chlapci sú obklopení ženami – mama, stará mama, sestry a tety. Prídu do škôlky: Vitajte, chlapci. Prídu do školy, to isté – učiteľky. Len jeden muž, pán učiteľ. Všetko je prefeminizované. Chlapci sa stratili vo svete sebestačných žien. Raz som prosil, aby ma poslal lekár k diabetológovi, ale nie k žene. Viete, že sa zapotil? Boli iba dvaja. V nemocnici sú pätnásti lekári, ale z toho iba dvaja muži. Mnohí chlapci sú naozaj obklopení ambicióznymi ženami, ktoré sú šikovné a úspešné. Potom takýto chlapec nevie, ako sa má chovať k matke a žene. Tak sa mnohí chlapci nevedia naučiť, čo majú vedieť pre úlohu muža. Mnoho chlapcov vyrastá v rodine, kde je iba matka. Preto nevidí, nevie ako sa má správať k matke svojich detí. Postupná diskvalifikácia jednotlivých aktivít znamená, že chlapci žijú v ženskom svete, ktorý je sebestačný a nevedia, čo majú robiť a čo je ich úloha. Deťom chýba čas strávený s otcom. Môžu nám hovoriť všetci, čo vyučujú genderovú teóriu – jednoducho muž nie je žena a žena nie je muž. My ako muži potrebujeme vedieť, aká je úloha muža. Až 80 – 90 % detí v Českej republike vyrastá v prítomnosti matky. V židovstve to Pán Boh zariadil tak, že matka kojila, a keď skončila, bola oslava a výchovu prebral otec. Otec v rodine má byť taký, ako nás učí apoštol Pavel: Mužovia, milujte svoje ženy, ako Kristus miloval cirkev a svoj život položil za ňu.“

Po ukončení prvej časti nasledovala pieseň „Kríž je znakom spásy“ v podaní dorastu cirkevného zboru Šivetice. V druhej časti svojej prednášky sa venoval spoločnosti a uplatneniu muža v nej. Nasledovala diskusia. Po ukončení diskusie sa svojou skúsenosťou viery podelil s nami dozorca cirkevného zboru v Slavošovciach Bc. Július Lalik. Nasledovala spoločná pieseň č. 506 z chrámového spevníka sprevádzaná dychovou hudbou. V záverečnom slove sa prihovoril senior Gemerského seniorátu Mgr. Radovan Gdovin a udelil požehnanie viac ako 90 prítomným. Na východ zaznela inštrumentálna pieseň č. 590.

Foto: Mgr. Michal Terrai

Galéria k článku