K Vyhláseniu SEJ k voľbe generálneho biskupa

Reakcia na Vyhlásenie SEJ k voľbe generálneho biskupa ECAV, ktoré bolo zaslané formou otvoreného listu na desiatky adries 11.08.2024

Patrí sa mi napred predstaviť sa: Ako evanjelický farár som pôsobil 38 rokov v troch cirkevných zboroch. Počas tohto obdobia som bol v dvoch seniorátoch zvolený za seniora, túto funkciu som vykonával spolu 10 rokov. Pracoval som v seniorálnych presbyterstvách, v dištriktuálnom presbyterstve VD, bol som 4 roky podpredsedom synody. Posledných 6 rokov, už ako farár-dôchodca, som osobným tajomníkom generálneho biskupa. Týmto výpočtom chcem povedať, že našu cirkev poznám zvnútra, prešiel som stredné, východné, aj západné Slovensko a svoju cirkev milujem.

Slovenská evanjelická jednota (SEJ) podpísala s Evanjelickou cirkvou a. v. na Slovensku (ECAV) Zmluvu o spolupráci (ďalej Zmluva). Stalo sa to v roku 2014 Táto Zmluva je podpísaná dvomi signatármi Vyhlásenia SEJ k voľbám generálneho biskupa ECAV (ďalej Vyhlásenie), bratmi Jánom Holčíkom a Viktorom Čopom. (Vyhlásenie podpísal okrem spomenutých aj brat Svetozár Gavora.) Zdá sa však, že bratia Holčík a Čop zabudli na to, čo pred desiatimi rokmi podpísali. V článku III. Zmluvy sa hovorí“: ECAV a SEJ, o. z., vedomí si dynamiky vývoja spoločnosti a života cirkvi, sa týmto zaväzujú kedykoľvek, ak vyvstane u jednej zmluvnej strany potreba, na základe jej písomného požiadania, otvorene, v atmosfére úcty a bratského porozumenia vzájomne rokovať, hľadať riešenia pri prekonávaní vzniknutých problémov a prekážok a aktívne hľadať možnosti ďalšej spolupráce."

Napriek tomuto záväzku, bez požiadavky napred rokovať s ECAV, SEJ bezdôvodne a opakovane, znevažuje predstaviteľov ECAV a dáva Vyhlásenie na marenie voľby generálneho biskupa. A nešetrí kritikou na volebný systém v ECAV a na kandidačnú poradu.

Sám som bol pred rokmi kandidátom na dištriktuálneho biskupa. Kandidačná porada ma z tejto voľby vyradila, tak ako niektorých predo mnou a niektorých po mne. A tak sa pýtam, prečo bratia Ján Holčík a Viktor Čop už vtedy neprotestovali proti vyraďovaniu? Až teraz sa im zdá volebný zákon zlý? Veď ten zákon platil aj počas obdobia, keď brat Ján Holčík bol generálnym dozorcom. Prečo sa neusiloval o jeho zrušenie vtedy? Prečo vo Vyhlásení nazýva hlasovanie o jedinom kandidátovi: voľba - nevoľba, veď iste nezabudol, že sám bol v roku 2000 jediným kandidátom na generálneho dozorcu. Aj vtedy to boli voľby - nevoľby?

Som presvedčený, že ma kandidačná porada pred mnohými rokmi vyradila neopodstatnene. Napriek tomu som neprestal rešpektovať cirkevnú vrchnosť a cirkevné zákony. Keď dnes niektorí nevyberane kritizujú inštitút kandidačnej porady, myslia si, že majú právo nerešpektovať cirkevnú vrchnosť, synodu, cirkevno-právne predpisy a že majú dôvod neplatiť príspevok do Fondu finančného zabezpečenia. Také počínanie považujem za neúctu a nelásku k vlastnej cirkvi. Ustanovenie kandidačnej porady vo volebnom zákone je správne a oprávnené. To píšem ako ten, ktorého kandidačná porada pred rokmi vyradila.

Kandidačnú poradu tvoria predsedníctva seniorátov, teda všetci seniori a seniorálni dozorcovia a pri voľbe člena generálneho predsedníctva, teda: gen. biskupa a gen. dozorkyne, aj predsedníctva dištriktov. Spolu je to v prípade voľby gen. biskupa a gen. dozorkyne 32 bratov a sestier (14 seniorátov = 28 členov a 2 dištrikty = 4 členovia kandidačnej porady). Generálny biskup a generálna dozorkyňa sú z tejto porady zo zákona vylúčení.

Členovia kandidačnej porady majú právomoc predniesť návrh kandidáta na voľbu. Je to 32 ľudí, ktorí sú zviazaní s našou cirkvou a celý život obetavo pre ňu pracujú. Dňa 19. júna 2024 vo Zvolene mohlo na kandidačnej porade 32 predstaviteľov cirkvi predniesť každý svoj návrh na generálneho biskupa. Prednesený bol jeden návrh: br. Ivan Eľko.

Niektorí z členov kandidačnej porady tým boli sami prekvapení. No pravdou je, že žiaden iný kandidát z tejto porady nevzišiel. Je to vina br. Ivana Eľka? Generálnej dozorkyne? - Veď oni na porade neboli. Je to vina zákona? Som presvedčený, že to nie je nikoho vina. Stalo sa to, že predsedníctva seniorátov a dištriktov nikoho lepšieho nenašli. Brat Ivan Eľko nie je dokonalý - ale predstavitelia štrnástich seniorátov a dvoch dištriktov po temer šesťročnej skúsenosti s bratom Ivanom Eľkom vidia, ako sa dá s generálnym biskupom spolupracovať, ako mu nejde o seba, ale o cirkev, ako si vie priznať chybu, ako svojich protivníkov nedehonestuje a nikoho proti nim nehucká, ale je spravodlivý voči priateľom i nepriateľom, ako je pracovitý, ako mu záleží, aby v cirkvi rástlo Božie dielo. Preto je v týchto voľbách len jeden kandidát. zhodlo sa na tom 32 predstaviteľov našej cirkvi.

Kandidačná porada je ustanovená práve na toto: Nájsť na najvyššie funkcie v ECAV a v dištriktoch ľudí, ktorým senioráty dôverujú, s kým sa vedia napriek rozdielnosti pováh a názorov zjednotiť, s kým si vedia predstaviť svoju spoluprácu a s kým majú tú najlepšiu skúsenosť bratsko-sesterských vzťahov a dôvery. Predstavitelia seniorátov a dištriktov vedia, s kým cirkev napreduje napriek ťažkej dobe a zlobe tých, ktorí nerešpektujú nikoho, len seba.

Počínanie predstaviteľov Slovenskej evanjelickej jednoty nepomáha ani dôvere ani jednote cirkvi. Napriek zmluvnému záväzku, nepožiadala o rokovanie, aby v atmosfére úcty a bratského porozumenia hľadala riešenia vzniknutých problémov a prekážok... Sama sa tak vysmieva demokratickým hodnotám, ktoré v našej cirkvi stále platia.

Neľutujem, že pred mnohými rokmi ma kandidačná porada vyradila. Voľby do cirkevných funkcií beriem, ako Božiu voľbu. Pán cirkvi mal však pre mňa inú cestu, iné úlohy a iné miesto. To mi pomohlo pokoriť sa pod Jeho mocnú ruku a neváľať vinu ani na ľudí, ani na cirkevné zákony.