Zomrela Mária Dudášová, rod. Jurková

Mária Dudášová, rod. Jurková, vdova po evanjelickom a. v. farárovi Ľudovítovi Dudášovi, ktorý zomrel pred 30 rokmi, 13. februára 1993 v Chminianskych Jakubovanoch. Spoločne pôsobili v cirkevných zboroch: Opiná, Soľ a Chminianske Jakubovany.

Sestra Dudášová sa dožila bez dvoch mesiacov 97 rokov a pochádzala z Veľkých Levár. Ešte ako slobodná pracovala v Bratislave na biskupskom úrade a neskôr vo Zväze evanjelickej mládeže. Vychovali spolu tri deti: syn Daniel bol evanjelický a. v. farár, pôsobil v cirkevnom zbore Budimír a zomrel v roku 2018; dcéra Ľudmila Budajová pracovala 12 rokov na GBÚ a teraz pracuje na Evanjelickom lýceu; dcéra Mária Bondrová pracuje v Zborovej diakonii cirkevného zboru v Košiciach.

V cirkevných zboroch, kde pôsobili, sa venovala spolu s manželom práci s mládežou, v Opinej aj v Soli viedla spevokol, venovala sa práci s deťmi, na biblických hodinách rada recitovala básne, navštevovala starších a chorých, bola aktívnou členkou Modlitebného spoločenstva.

Celý život verne a s láskou slúžila svojmu Pánovi, ktorého milovala, čítala si denne Jeho slovo, spievala mnohé duchovné piesne, keď už nevládala spievať, tak si ich čítala.

Posledné skoro tri roky bola pripútaná na lôžko, ale celý čas prežila v opatere svojich najbližších v domácom prostredí.

Pán Boh ju požehnal aj tým, že do konca svojho života bola pri plnom vedomí, vedela, že už odchádza a v tom čase bola s ňou dcéra Marienka, vnučka Miriam a vďaka technike aj dcéra Ľudka. Spolu si spievali piesne: Stretneme sa za tou riekou, Búh buď s vami, modlili sa, rozprávali sa a uprostred toho poslednýkrát vydýchla.

V mene celej evanjelickej verejnosti prajeme pozostalej rodine úprimnú sústrasť.