Zasadala Rada vlády pre rodinu a demografický vývoj

Zasadala Rada vlády pre rodinu a demografický vývoj

Ekumenická rada cirkvi, ktorej predsedom je generálny biskup ECAV Ivan Eľko, nominovala do novovzniknutej Rady vlády pre rodinu a demografický vývoj, riaditeľku Evanjelickej diakonie Ľubicu Szabóovú Vysockú. 11. októbra 2022 sa uskutočnilo jej prvé zasadnutie. Dôvody konštituovania rady sú podobné, akými sa zaoberá cirkev a diakonia obzvlášť. Radu tvorí cca. 30 zástupcov. 

Minister práce Milan Krajniak ako predseda Rady odovzdal menovacie dekréty jej členom. Odporučil rade, aby vždy mysleli nielen na dlhoročné vízie ale aj hmatateľné riešenia a otázky, na ktoré je potrebné nachádzať odpovede. Členom sa prihovorila aj podpredsedníčka rady - štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková, ktorá poďakovala generálnej riaditeľke sekcie rodinnej politiky na rezorte práce Anne Verešovej, za jej enormné nasadenie a prácu pri kreovaní Rady. Generálna riaditeľka zároveň predstavila Informáciu o príprave národného strategického rámca pre rodinu a demografiu do roku 2030.

Rada vlády SR pre rodinu a demografický vývoj je funkčný poradný orgán vlády, ktorý pri tvorbe a realizácii rodinnej politiky spája štátne orgány, samosprávu, akademické inštitúcie, stavovské a mimovládne organizácie. Vláda vníma podporu rodiny ako prioritný nástroj na riešenie problematiky nepriaznivého demografického vývoja.
 

Štatút Rady vypracovala Sekcia rodinnej politiky rezortu práce v spolupráci s odborníkmi. Rada bude, v súlade s odporúčaniami expertnej skupiny OSN, prierezovým odborným poradným a koordinačným orgánom Vlády Slovenskej republiky v oblasti ochrany a podpory rodiny a podpory demografického vývoja. Bude pôsobiť v oblastiach, ktoré najviac ovplyvňujú rodinu a demografický vývoj. Ide najmä o hmotnú a nehmotnú podporu rodín a starostlivosti o deti, ale aj oblasti bývania, ochrany zdravia, vzdelávania, výskumu a inovácií, či práce. Predsedom Rady vlády SR pre rodinu a demografický bude podľa štatútu minister práce, sociálnych vecí a zasadať bude minimálne dvakrát do roka.

Kým v roku 2011 pripadlo na 100 detí do 14 rokov necelých 83 seniorov, podľa analytikov v roku 2060 pripadne na rovnaký počet detí asi 220 seniorov. V priebehu nasledujúcich desaťročí sa tak počet seniorov vo veku 65 zvýši o viac ako milión osôb. To znamená, že v roku 2060 bude mať každý tretí obyvateľ Slovenska najmenej 65 rokov. Naša krajina sa tak stane nie len jednou z najstarších v Európskej únii, ale zaradí sa medzi najstaršie krajiny na svete. To bude zásadne vplývať na spoločnosť a fungovanie rodín. Štátna politika musí mať preto pripravené adekvátne nástroje na riešenie situácie, na prípadné promptné zmeny v systéme (špecificky v oblasti rodinnej politiky). Prijímanie opatrení zameraných na dopady reprodukčného správania nie je možné robiť na poslednú chvíľu.

Model rodinnej politiky na Slovensku si vyžaduje prestavbu a vytvorenie Rady vlády SR pre rodinu a demografický vývoj je predpokladom nachádzania komplexných riešení. Rodinná politika má pre štát existenčný význam a vyžaduje si našu pozornosť.