Zástupcovia Trojpartnerstva hovorili o mládeži

V dňoch 15. – 18. júna 2023 sa stretli zástupcovia troch partnerských cirkví – Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku a ECAV na Slovensku. Téma stretnutia znela: Mládež v cirkvi. Program bol veľmi pestrý a obohatený tromi referátmi a viacerými stretnutiami. Všetkých účastníkov stretnutia uviedol do témy Marián Damankoš, ktorý hovoril o vzniku, vývoji evanjelického školstva. Najdôležitejšou súčasťou jeho referátu bolo prepojenie života školy so životom cirkvi. Markus Grapke, krajinský farár pre detské služby Božie, hovoril vo svojom referáte o Sociálno-diakonických aspektoch práce s deťmi a mládežou. Tretím referentom bol Christian Liebchen. Vo svojom referáte hovoril o nových výzvach práce s mládežou v Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku. Súčasťou boli aj návštevy viacerých mládežníckych zariadení: Evanjelická spojená škola v Liptovskom Mikuláši, medzinárodné mládežnícke centrum ICHTHYS a SED Dom na polceste vo Veľkom Slavkove.

Prečo je práca s mládežou dôležitá v rámci Trojpartnersva, odpovedá Sabine Foth, predsedníčka synody vo Württmebergu:
"Práca s mládežou čelí rovnakým výzvam vo všetkých troch cirkvách. Máme málo detí a mladých ľudí, máme málo mladých rodín, ktoré majú blízko k cirkvi, ktoré nepoznajú naše biblické príbehy. V našej práci s deťmi a mládežou, v práci v školách, v škôlkach a v táboroch, môžeme deťom a mladým ľuďom rozprávať o viere, ukázať im naše hodnoty svojím príkladom. A práve cez tieto prepojenia aj keď ponúkame spoločné tábory alebo nadväzujeme kontakty detí a mladých ľudí mimo hraníc, máme šancu nielen osloviť rodiny, ale možno aj odbúrať predsudky a vplývať na spoločnosť, napríklad menej rasizmu."