V Talline sa predstavili štyria rečníci

V Talline sa predstavili štyria rečníci ALBIN HILLERT/CEC

1. Sviatlana Cichanovská
V hlavnom prejave, ktorý predniesla bieloruská politička Sviatlana Cichanovská na Valnom zhromaždení v Tallinne, vo štvrtok 15. júna 2023, sa zamýšľala nad tým, ako môžu cirkvi v Európe strážiť morálku a slobodu. Okrem iného povedala: „Cirkvi a cirkevní predstavitelia v Bielorusku sa nachádzajú na oboch stranách konfliktu. Mnohí riskovali svoju slobodu a dokonca aj život, aby bránili ideál mieru, iní sa však stali spoluvinníkmi tým, že požehnali vojne a útlaku. V dnešnej Európe môžu náboženské spoločenstvá a ľudia viery zohrávať významnú úlohu pri podpore mieru v spoločnosti a prispievať k demokratickej transformácii. Ľudia, ktorých viera učí nezabíjať, nekradnúť, nevydávať krivé svedectvo, ktorí si ctia Boha viac ako politických vodcov, ktorých morálnu silu posilňuje ich viera - sú pre diktatúry mimoriadne nebezpeční a v demokraciách mimoriadne potrební,“ uzavrela Tsikhanouskaya. Líderka bieloruského demokratického hnutia prosila cirkevných predstaviteľov, aby využili svoju moc pri podpore ľudí v Bielorusku: žiadali prepustenie politických väzňov, najmä tých, ktorí už majú zdravotné problémy.

2. Hartmut Rosa
Prof. Dr. Hartmut Rosa, nemecký sociológ a hlavný rečník Valného zhromaždenia CEC 2023, v piatok, 16. júna 2023 sa zamýšľal nad úlohou cirkví, ktoré ponúkajú iný model pre Európu, ktorá túži po trvalom raste a zrýchlení. Rosa uviedol, že európska spoločnosť sa nachádza v bode "zlomového zastavenia", v ktorom sa život zameriava na deštruktívny rast s cieľom udržať status quo. Na príklade potravinárskeho priemyslu sa podelil o to, ako sa do hotových jedál pridávajú enzýmy, ktoré obmedzujú pocit sýtosti a uspokojenia. Na makroúrovni tento systém vytvára znečistenie a environmentálne problémy, na mikroúrovni agresiu a vyhorenie. Rosa poukázal na nárast počtu psychických problémov a samovrážd medzi mladými ľuďmi, ktorí nedokážu uniesť stres z neustáleho zrýchľovania. So zrýchleným rastom spojil aj čoraz agresívnejší tón v politike a nárast populizmu. "Musíme bežať čo najrýchlejšie, aby sme si udržali to, čo máme," povedal Rosa. "S týmto modelom strácame svoju budúcnosť a minulosť." V reakcii na to Rosa navrhol alternatívny model "rezonancie". Zážitky povolania, dotyku, inšpirácie a premeny sú hlboko teologické. "Ako ľudské bytosti niekedy zažívame rezonanciu, ale náboženstvo a cirkvi majú myšlienky, ktoré môžu na tento pocit spojenia aplikovať rámec," povedal Rosa. Napriek "nedostupnosti" rezonancie - čo znamená, že sa nedá naplánovať, naprogramovať ani kúpiť - ponúkajú kostoly fyzické priestory a praktiky, ktoré pozývajú k transformačným zážitkom. "Kostoly by mohli byť hnacím motorom tejto rezonančnej Európy," uzavrel Rosa.

3. Rowan Williams
Bývalý arcibiskup z Canterbury Rowan Williams vystúpil na Valnom zhromaždení Konferencie európskych cirkví v estónskom Tallinne vo štvrtok, 17. júna 2023 s prednáškou na tému: „Žiť teologicky: aké požehnanie prináša Kristova cirkev?“ Skúmal otázku, čo znamená byť požehnaný alebo šťastný? Williams povedal: „Tí, ktorí sa nestarajú o hromadenie svojich zdrojov, ale uznávajú svoju závislosť od milosrdenstva a daru; tí, ktorí netúžia po väčšom zabezpečení pre seba, ale po spravodlivosti, ktorá je zdieľaná so všetkými; tí, ktorí sú súcitní a bez agresie, ktorí sa neboja byť zranení, ktorí pracujú na zmierení - to všetko sú ľudia, ktorí zanechali vášeň byť vlastníkmi a správcami svojho osudu, ľudia, ktorí vedia, že len vo vzťahu k Bohu a k svojim bratom a sestrám pod Bohom budú plne ľuďmi.“ Williams hovoril aj o praktických prioritách a angažovanosti v politickej budúcnosti Európy. „Nemusíme dokazovať svoju spravodlivosť, aby sme mali nárok na Boží dar. Dobrou správou je, že môžeme slobodne rozprávať iný príbeh, ktorý sa neobracia na potrebu byť v práve a mať všetko pod kontrolou.“ V reakcii na príhovor položila sestra Eva Guldanová z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku rečníkovi aj prítomným delegátom otázky: „Má náš príbeh hodnotu sám o sebe? Aký je vzťah medzi našimi príbehmi a Božím obrazom, na ktorý sme boli stvorení?“

4. patriarcha Bartolomej

Jeho Svätosť ekumenický patriarcha Bartolomej v hlavnom prejave v nedeľu, 18. júna 2023 na Valnom zhromaždení CEC položil niekoľko náročných otázok o budúcnosti ekumenizmu v Európe. "Cieľom našej dnešnej prítomnosti tu je osláviť a potvrdiť ekumenického ducha medzi našimi rôznymi cirkvami, spoločenstvami a konfesiami, s úctou sa obzrieť späť na dlhú históriu ekumenických vzťahov v Európe a na celom svete a zároveň sa pozrieť dopredu na obrovské výzvy, ktoré nás čakajú na kontinente a na celom svete." Ekumenický patriarcha opísal Európu, v ktorej sa náboženská krajina dramaticky zmenila. "Dnes môže byť návštevnosť liturgických bohoslužieb v katedrálnych chrámoch vo veľkých mestách dostatočná, ale návštevnosť v prímestských kostoloch menších miest je slabá," povedal. "Tam je religiozita vnímaná ako menšina." Potom sa venoval zmyslu či cieľu ekumenického hnutia v takejto Európe. "Akú úlohu alebo zodpovednosť zohráva náboženstvo v takejto Európe?" opýtal sa a opísal deštruktívny "nový ekumenizmus", ktorý je v podstate silou rozdeľovania a deštrukcie. "Dôsledky tejto rozdeľujúcej a deštruktívnej mentality vidíme v plnej miere v súčasnom brutálnom útoku Ruska proti Ukrajine, ako aj v cirkevnom ospravedlnení tejto vojny ako záchrany Ukrajiny pred údajným zvádzaním bezbožného, sekulárneho a liberálneho Západu," povedal.