Teresia Derlén biskupkou diecézy Härnösand

Teresia Derlén biskupkou diecézy Härnösand

Slovenskí evanjelici mali zastúpenie na vysviacke biskupky partnerskej Švédskej cirkvi 


V nedeľu 22. septembra,  na slávnostných a emotívnych službách Božích v katedrále v Uppsale – v najvyššom kostole v Škandinávii, sa úradu biskupky diecézy Härnösand ujala Teresia Derlén. Stala sa tak 27. diecéznym biskupom v poradí. V katedrále bola v rovnakom čase vysvätená aj Ulrica Fritzson, a to za biskupku pre diecézu Skara.

Slávnosť, ktorú viedol arcibiskup Švédskej evanjelickej cirkvi Martin Modéus, svojou účasťou poctil aj kráľovský pár – kráľ Karol XVI. Gustáv s manželkou Silviou.

Pozvanie prijal celý rad švédskych a medzinárodných biskupov, predstaviteľov susedných krajín a iných cirkví, ako aj zástupcov oboch diecéz Härnösand a Skara. Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku, ktorá je partnerskou cirkvou švédskej diecézy Härnösand, na vysviacke reprezentoval Peter Mihoč, biskup Východného dištriktu ako zástupca generálneho biskupa, spolu s manželkou. Zúčastnil sa nielen na liturgickom sprievode, ale podieľal sa tiež na prisluhovaní sviatosti Večere Pánovej, ku ktorej pristúpil aj kráľovský manželský pár.

Po príhovore arcibiskupa Martina Modéusa nasledoval obrad vysvätenia a skladanie biskupských sľubov, po ktorých si mohli Teresia Derlén a Ulrica Fritzson prevziať biskupský kríž a biskupskú palicu, obliecť si biskupské rúcho a mitru – insígnie úradu, ktoré nosili aj ich predchodcovia. Obrad ukončil dlhý potlesk všetkých prítomných v katedrále obsadenej do posledného miesta. Atmosféru umocnilo vystúpenie dievčenského katedrálneho speváckeho zboru.

Švédska evanjelická cirkev je súčasťou spoločenstva cirkví, ktorých spája Dohoda z Porvoo o plnom spoločenstve anglikánskych a evanjelických cirkví. Zároveň má dohodu o plnom spoločenstve so Starokatolíckou cirkvou Utrechtskej únie. Z tohto dôvodu, vďaka ovociu týchto ekumenických dialógov, pri samotnom obrade vysvätenia nových biskupiek vysluhovali aj traja anglikánski biskupi a biskupka Starokatolíckej cirkvi.

Teresia Derlén má 48 rokov, vyrastala na viacerých miestach ako dcéra evanjelického farára. Získala doktorát z filozofickej teológie na King’s College v Londýne. Naposledy pôsobila ako asistentka biskupa a teologička v diecéze Västerås. Predtým pôsobila ako farárka v rôznych funkciách v Anglicku a vo farnostiach v diecéze Luleå. Za biskupku pre diecézu Härnösand bola zvolená 14. mája tohto roku. Stala sa tak nástupkyňou Evy Nordung-Byström, ktorá po desiatich rokoch vo funkcii diecéznej biskupky odchádza do dôchodku. Vo Švédskej cirkvi sú biskupi do úradu volení a uvádzaní bez obmedzenia počtu funkčných volebných období a ich aktívny mandát končí odchodom do penzie.


Predstavitelia zahraničných partnerských cirkví diecézy Härnösand z Južnej Afriky, Nórska, Fínska, Veľkej Británie a Slovenska do Uppsaly pricestovali už v piatok 20. septembra, aby na spoločnom stretnutí zdieľali požehnania, z ktorých sa tešia a ktorými boli ich cirkvi v poslednom období obdarované. Diskutovali aj o aktuálnych výzvach, ktorým čelia vo svojich domovských krajinách a spoločenstvách. Na stretnutí sa zúčastnili  aj obe diecézne biskupky, ktoré sa vystriedali v úrade  – Eva Nordung-Byström ako aj jej nástupníčka Teresia Derlén.


Pri spoločnej večeri zaznel písomný pozdrav generálneho biskupa ECAV na Slovensku Ivana Eľka. Emeritnej biskupke poďakoval za doterajšiu spoluprácu a dobré vzťahy, ktoré sa prehĺbili najmä 7. – 12. júna 2023, keď v sprievode svojich spolupracovníkov osobne navštívila ECAV na Slovensku.

Inšpiratívne podnety vzišli aj v sobotu  21. septembra zo seminára na tému: Príspevok cirkvi k zmiereniu a pokoju, ktorý nastolil otázku: Čo sa môžeme jeden od druhého naučiť, aby sme sa stali ešte výraznejšími nositeľmi Božieho pokoja a žili v našej spoločnosti zmierení?  Hlavné poznámky k téme predniesol biskup z Južnej Afriky Nkosinathi Myaka a Sofia Camnerin, generálna tajomníčka švédskej Ekumenickej rady cirkví. Seminár pokračoval prácou a diskusiou v menších skupinách, kde rezonovala téma pokoja a spravodlivosti aj v súvislosti s aktuálnym vojnovým konfliktom medzi Izraelom a Palestínou, či medzi Ruskom a Ukrajinou.

Večerné vešpery v uppsalskej arcibiskupskej katedrále, ktoré majú svoju špecifickú atmosféru, viedol arcibiskup Modéus. Kázal biskup Anglikánskej cirkvi Nicholas Chamberlain, program sprevádzal spevácky zbor diecézy Härnösand.

Následne medzinárodných hostí a biskupov Švédskej cirkvi prijal v Arcibiskupskej rezidencii, ktorá je situovaná práve v Uppsale, arcibiskup Martin Modéus spolu s manželkou. Pri tejto príležitosti biskup Peter Mihoč v mene Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku predniesol pozdrav novozvolenej biskupke  Teresii Derlén a odovzdal jej dar – ručne vyrezávanú Lutherovu ružu rezbára Jaroslava Foľtu z CZ Richvald a medovicový med z včelej farmy MEDAR rodiny Voľanských z Bardejova,  medzinárodnou porotou na EXPO v Dubaji označený za najlepší med na svete.

V arcibiskupskej rezidencii sa nachádza aj knižnica biskupa Natana Söderbloma (1866 – 1931), ktorý slovenským evanjelikom odovzdal apoštolskú sukcesiu, dôležitú pre zachovanie kontinuity svätenia biskupov od čias ranej kresťanskej cirkvi. Kontinuitu predstavuje aj zlatý biskupský kríž – dar Švédskej cirkvi pri prvej inštalácii slovenských evanjelických biskupov Jura Janošku a Dušana Fajnora.

ECAV na Slovensku na podujatí v Uppsale  zastupovala aj Eva Guldanová, tajomníčka GBÚ  pre zahraničie a predsedníčka Ekumenického výboru ECAV.

„Boli to tri dni skvelých partnerských a ekumenických rozhovorov, jedinečná duchovná atmosféra v uppsalskej katedrále za účasti švédskeho kráľa a kráľovnej; a miesta, ktoré historicky spájajú naše cirkví v postave švédskeho biskupa Natana Söderbloma, ktorý v Uppsale pôsobil 17 rokov ako arcibiskup Švédskej cirkvi. Na Slovensko prinášame srdečné pozdravy od novozvolených biskupiek aj od celej partnerskej diecézy Härnösand,“ uviedol biskup Mihoč.

Galéria k článku

Magnus Aranson a E. Mihočová