Svetová rada cirkví zvolala okrúhly stôl o Ukrajine

Svetová rada cirkví zvolala okrúhly stôl o Ukrajine

Svetová rada cirkví zvolala ekumenickú konzultáciu za okrúhlym stolom o situácii na Ukrajine, ktorá sa konala 30. marca 2022 v Ekumenickom inštitúte Bossey. Medzi účastníkmi bol aj generálny biskup ECAV Ivan Eľko. Cieľom stretnutia bola výzva presadiť diplomaciu namiesto hrozieb, dialóg namiesto konfrontácie.

Medzi zhromaždenými boli vyšší predstavitelia členských cirkví z niekoľkých európskych krajín susediacich a priamo ovplyvnených súčasným konfliktom. „Ľutujeme, že nebolo možné, aby sa k nám na túto konzultáciu pripojili zástupcovia z Ruska a Ukrajiny,“ povedal úradujúci generálny tajomník Ioan Sauca. „Toto je jeden z niekoľkých okrúhlych stolov, ktoré chceme pripraviť."

Cieľom tohto stretnutia bolo konzultovať, zdieľať pohľady na konflikt a jeho príčiny a rozlíšiť možné cesty pre cirkvi pri budovaní mieru. Výsledkom stretnutia bola spoločná správa:

Iste je blízka Jeho spása tým, čo sa Ho boja, aby sláva Jeho prebývala v našej krajine. (Ž 85, 10)

My, účastníci tohto stretnutia, spoločne potvrdzujeme – v súlade s mandátom a politikou Svetovej rady cirkví– svoje odmietnutie vojny proti Božej vôli a použitia smrtiacej vojenskej sily ako prostriedku na riešenie sporov – na Ukrajine alebo kdekoľvek inde. Takéto spory by sa mohli a mali riešiť mierovou cestou, úprimným a zmysluplným dialógom a rokovaniami. Odsudzujeme vojenskú agresiu spustenú vedením Ruskej federácie proti ľudu suverénneho národa Ukrajiny. Potvrdzujeme právo ľudu Ukrajiny brániť sa proti tejto agresii. Smútime nad všetkými vzácnymi životmi, ktoré už boli stratené na oboch stranách – každý z nich je tak drahý Bohu a svojim blízkym – a za strašným zničením a vysídlením ľudí a spoločenstiev, ktoré už spôsobili.

Vyzdvihujeme súcitnú starostlivosť a podporu, ktorú ukrajinským utečencom ponúkajú úrady, miestne komunity, cirkvi a cirkevné organizácie v susedných a iných krajinách, ako dobrý príklad starostlivosti a podpory všetkých utečencov, ktorí utekajú pred takýmto ohrozením života.

Pripájame sa k výzvam o prímerie na Ukrajine, na otvorenie a rešpektovanie humanitárnych koridorov a na nepretržité rokovania o bezpečnom a spravodlivom mieri s cieľom ukončiť toto utrpenie.

Naliehavo vyzývame k uznaniu, rešpektovaniu a ochrane Bohom danej ľudskej dôstojnosti každej ľudskej bytosti, ohrozenej týmto alebo iným ozbrojeným konfliktom a apelujeme najmä na ochranu všetkých civilistov a civilnej infraštruktúry ako základnú morálnu otázku, povinnosť a zodpovednosť podľa medzinárodného humanitárneho práva. Všetci, ktorí sú zodpovední za porušovanie platných zákonov a zločiny proti ľudskosti, musia niesť plnú zodpovednosť za svoje činy.

Za hranicami Ukrajiny a za novou diaspórou jej vysídlených a trpiacich ľudí nás tiež vážne znepokojujú ešte širšie, dlhodobejšie dôsledky tejto neospravedlniteľnej agresie. Globálna kríza potravinovej bezpečnosti, ktorá je už teraz akútna v dôsledkoch pandémie COVID-19, bude teraz oveľa závažnejšia a zasiahne najmä najchudobnejšie a najzraniteľnejšie krajiny a komunity sveta. Navyše, v tomto čase, keď by sa celý svet mal zjednotiť v reakcii na spoločnú existenčnú výzvu hroziacej klimatickej katastrofy, sa výrazne zosilňuje nemorálnosť ruského útoku na svojho suseda.

Zdieľame pevné presvedčenie, že neexistuje žiadny legitímny spôsob, ktorým by bolo možné ospravedlniť alebo tolerovať túto ozbrojenú agresiu a jej hrozné následky z hľadiska našich najzákladnejších princípov kresťanskej viery.

Uvedomujúc si vážne riziká ďalšej eskalácie násilia na Ukrajine, širšieho a ešte ničivejšieho konfliktu a hrozby zbraňami hromadného ničenia, žiadame diplomaciu namiesto hrozieb, dialóg namiesto konfrontácie a vylúčenia, pravdu namiesto dezinformácií a aby bolo počuť hlas svedomia – inšpirovaný Božou vôľou pre celý Boží ľud a jedinečné Božie stvorenie.

Ako vodcovia kresťanských komunít, ktorí čelia tomuto konfliktu a jeho dôsledkom, a vedomí si toho, že sesterské cirkvi majú rôzne pohľady na hlavné príčiny konfliktu, zdôrazňujeme dôležitosť Svetovej rady cirkví ako hlavného nástroja ekumenického hnutia na zdieľanie odlišných pohľadov, zápasenie s našimi rozdielmi a hľadanie zmierenia a jednoty v slove a skutku, ku ktorému nás volá naša viera. Pripájame sa k vrúcnej modlitbe za mier na Ukrajine, v Európe a na celom svete, za premenu sŕdc a myslí v súčasnosti upretých na konfrontáciu a násilie a za obrátenie sa na cestu pokoja, kam nás vedie náš Pán a Spasiteľ Ježiš Kristus.

Potvrdzujeme úlohu Svetovej rady cirkví ako platformy pre ekumenický dialóg uprostred takýchto tragických konfliktov a politických rozporov a kritickú potrebu takéhoto dialógu – vrátane našich partnerov z Ruska a Ukrajiny – v tomto zložitom kontexte. Uznávame povolanie cirkví a ekumenického hnutia byť mierotvorcami a vzájomne sa zaväzujeme pokračovať v stretávaní sa a spoločnej práci pre spravodlivosť a mier, spoliehajúc sa na úrady Svetovej rady cirkví, že nás budú naďalej zvolávať a umožňovať náš zámer. Žiadame úradujúceho generálneho tajomníka, aby čo najskôr obnovil pozvanie pre členské cirkvi v Rusku a na Ukrajine, aby sa k nám pripojili v ďalšej diskusii za okrúhlym stolom.


"Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími deťmi." Mt 5, 9


J. E. Metropolita Prof. Dr. Nifon z Targoviste, Rumunská pravoslávna cirkev

Olav Fykse Tveit, predsedajúci biskup Nórskej cirkvi

Prélát Dr. Martin Dutzmann, Evanjelická cirkev v Nemecku

J. E. Arcibiskup Dr Vicken Aykazian, diecéza Arménskej apoštolskej cirkvi

arcibiskup Urmas Viilma, Estónska evanjelicko-luteránska cirkev

Rev. Dr Kimmo Kääriäinen, Evanjelická luteránska cirkev Fínska

Mgr. Ivan El’ko, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku

biskup Zoltán Balog, ministerský predseda synody Reformovanej cirkvi v Maďarsku

Prof. Dr Ioan Sauca (zvolávateľ okrúhleho stolu), úradujúci generálny tajomník Svetovej rady cirkví


ZDROJ: https://www.oikoumene.org/resources/documents/message-from-participants-in-ecumenical-round-table-on-ukraine