Rozlúčka a nový začiatok v Norimbergu

Pod týmto mottom sa v nedeľu, 29. októbra 2023 konali slávnostné služby Božie pri príležitosti odchodu do dôchodku krajinského biskupa Dr. Heinricha Bedforda-Strohma a uvedenia nového krajinského biskupa Christiana Koppa. Na slávnosti sa zúčastnil aj brat generálny biskup ECAV, Ivan Eľko. Slávnostné služby Božie v St. Lorenzkirche v Norimbergu dotvárali príhovory, v ktorých odznelo mnoho ďakovných myšlienok za 12 ročnú službu biskupa Bedforda-Strohma. Predsedníčka Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD) Annette Kurschus ocenila Bedford-Strohma ako človeka s hlbokou vierou a bdelým pohľadom na svet. „Pre Teba byť zbožný a politicky myslieť patria k sebe, žil si to. Nič si nestratil zo svojho zápalu pre túto službu" povedala.

Predsedajúci biskup VELKD, Ralf Meister, vo svojej inštalačnej kázni u nastupujúceho biskupa vyzdvihol: „Si otvorený človek, Christian Kopp. V Tvojej túžbe nachádzame veľký priateľský záujem o človeka, Tvoj život je svedectvom o neskutočnej otvorenosti. Wolfart Pannenberg, mníchovský systematik už viac ako šesťdesiat rokov píše o otvorenosti voči svetu nasledovne: človek je bytosť úplne otvorená svetu, prostredníctvom skúsenosti s rečou, daných situácií sa jeho otvorenosť stáva zrelšou. Je otvorený až bezhranične, konkrétne ide až za hranicu seba samého a svojho obrazu. Mohol by si myslieť, že táto otvorenosť sa neraz stáva aj úlohou biskupa, milý Christian Kopp. Človek  presne vie, že v živote je potrebná ešte aj druhá otvorenosť, a to otvorenosť voči Bohu...“

Hudobné pozadie slávnostných služieb Božích dotváral spev chlapčenského zboru z Winsbachu (Windsbacher Knabenchor), basklarinet Güntera Voita, organ a trombóny a vznášajúce sa figúry norimberského tanečného súboru. Slávnostné služby Božie takéhoto charakteru „Rozlúčka a nový začiatok biskupa“, boli premiérou v krajinskej cirkvi v Bavorsku.