V týchto dňoch v nemeckom Karlsruhe prebiehajú 4 prípravné stretnutia pred začiatkom Valného zhromaždenia Svetovej rady cirkví (31.8.-8.9.2022): Ekumenické zhromaždenie mladých, Spravodlivé spoločenstvo žien a mužov, prípravné stretnutie Ekumenickej siete zdravotne znevýhodnených a prípravné stretnutie účastníkov z domorodých národov.
Naša cirkev je zastúpená na prvých dvoch. Stretnutia otvorila úvodná spoločná pobožnosť, ktorá vychádzala z biblického príbehu o rozmnožení chlebov. Ak to málo, čo sme si priniesli z domu, dáme k dispozícii Bohu, aj na tomto stretnutí kresťanov zo širokej plejády cirkví a zo všetkých kútov sveta, Boh rozmnoží naše dary a staneme sa jeden pre druhého obohatením. A nezabúdajme pritom na tých, ktorí niekedy nie sú menovaní, ale ktorí sú veľmi dôležití, lebo od nich sme dostali dary, ktoré prinášame pre dobro spoločenstva. Takou bola aj mama chlapčeka, ktorý priniesol dve ryby a päť chlebov. Ostala nemenovaná, ale jej vplyv bol obrovský.
Na stretnutí s názvom „Spravodlivé spoločenstvo žien a mužov“, ktoré bolo v minulosti prípravným zhromaždením predovšetkým pre ženy s cieľom posilniť ich participáciu a zaistiť, aby ich hlas, perspektívy a skúsenosti bolo počuť a mali na valnom zhromaždení odozvu, si účastníčky a účastníci kládli otázku, ktoré veci ešte aj dnes bránia niektorým ľuďom v tom, aby mohli byť plne začlenení do kresťanského spoločenstva. Hovorili tiež o ranách, ktoré si rôzne skupiny, často na okraji spoločnosti, nesú svojím životom, a ako rôzne kresťanské organizácie a skupiny pomáhajú tieto rany uzdravovať a bojujú za to, aby všetci mali rovnaké príležitosti, a aby nikto nemusel životom prechádzať poznačený ranami.
Zhromaždenie pozdravili moderátorka Svetovej rady cirkví Dr. Agnes Aboum a Dr. Isabel Apawo Phiri, zástupkyňa generálneho tajomníka SRC. Prof. Phiri povzbudila zhromaždených – vychádzajúc zo svojej vlastnej skúsenosti – aby sa usilovali o spravodlivosť nielen pre seba, ale aj pre druhých. Súčasťou poobedného stretnutia bolo tiež predstavenie kampane Štvrtky v čiernom – za svet bez násilia a znásilňovania, a umeleckého diela celého spoločenstva – Vodopádu solidarity, zloženého z rôzne dekorovaných štvorcov látky, na ktorých autorky a autori vykreslili bolestné príbehy zažívaného násilia a svoj pevný postoj k tomuto problému. Vodopád tvorí v tejto chvíli viac ako 180 častí a ďalej mohutnie.
„Nech hučia, nech sa penia jeho vody, nech sa zatrasú vrchy jeho vzdutím. Hospodin mocností je s nami, hradom prepevným je nám Boh Jákobov!“ (Ž 46,4)