Navštívili nás pracovníci Spoločenstva protestantských cirkví v Európe

V pondelok, 16. októbra 2023, navštívili Bratislavu 7 pracovníci z ústredia Spoločenstva protestantských cirkví v Európe (CPCE/GEKE), ktoré má sídlo vo Viedni. Delegáciu, ktorá pricestovala loďou, viedol generálny tajomník CPCE, Rev. Dr. Mário Fischer.

Po príchode do Bratislavy ich čakala prehliadka mesta so sprievodkyňou, ktorá bola zameraná na miesta týkajúce sa protestantov a ich histórie. Následne tím pracovníkov CPCE navštívil Generálny biskupský úrad, kde im brat generálny biskup ECAV Ivan Eľko predstavil našu cirkev. Hovoril o rôznych stránkach jej minulosti a o hlavných dôrazoch jej služby v súčasnosti. Odpovedal tiež na otázky pracovníkov CPCE. Po obede niektorí z hostí navštívili Múzeum Lutherovej reformácie na Slovensku.

Brata generálneho tajomníka CPCE Mária Fischera sme pri príležitosti tejto návštevy požiadali o krátke interview.

Tento rok slávime 50. výročie Leuenberskej konkordie. Ako vnímate toto okrúhle výročie vy, z vašej pozície generálneho tajomníka Spoločenstva protestantských cirkví v Európe?
"50. výročie Leuenberskej zmluvy je iné ako boli tie ostatné. Keď sa pozriem do našich kroník a tiež do ročeniek k 40. a 30. výročiu Leuenberskej zmluvy, výročie sa pripomínalo skôr na akademickej úrovni. To znamená, že sa konalo niekoľko akademických konferencií, ktoré sa venovali otázkam ako: „Aký je dopad Leuenberskej zmluvy dnes?“, „Aký je ekumenický prístup a aký je protestantský model jednoty?“ To bol prístup k minulým výročiam. Dnes si uvedomujeme, že pri 50. výročí je Leuenberská zmluva a Spoločenstvo protestantských cirkví skutočne v srdci cirkví. Ako CPCE sme vytvorili aj pamätný zborník, čiže knihu, a mali sme aj tri veľké podujatia - Akademickú konferenciu v Debrecíne v Maďarsku, Stretnutie cirkevných predstaviteľov vo Viedni a Stretnutie členov synod v Bad Herrenalbe v Nemecku a v Štrasburgu vo Francúzsku. Zároveň však mnohé cirkvi využili príležitosť usporiadať konferencie, či jubilejné Služby Božie, na ktorých boli zastúpené evanjelická (luteránska), reformovaná, metodistická, a prípadne ďalšie cirkvi v tej istej krajine, a kde slávili, skutočne slávili, a to znamená robili viditeľným naše spoločenstvo. V niektorých cirkvách, ako napríklad u vás na Slovensku, bola spoločná slávnosť ordinácie a pripravili aj konferenciu. Toto je dôležité, Spoločenstvo sa tak stáva viditeľným na miestnej a národnej úrovni, nielen ako akademické konferencie."

Aké sú plány CPCE na nastávajúci rok 2024?
"Spoločenstvo protestantských cirkví v Európe pracuje v šesťročných obdobiach, od jedného Valného zhromaždenia k ďalšiemu. A teraz prichádzame na koniec tohto súčasného obdobia. To znamená, že v roku 2024 budeme spolu oslavovať a zídeme sa na ďalšom Valnom zhromaždení, bude sa konať v Sibiu v Rumunsku. Všetky pracovné a študijné procesy v CPCE sa teda teraz blížia ku svojmu záveru. Takže finalizujeme dokumenty a pripravujeme teraz Valné zhromaždenie. To je dosť veľa práce na ďalší rok, aby som bol úprimný."

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor, a ďakujeme za návštevu Slovenska a našej cirkvi.

Najbližšie Valné zhromaždenie CPCE sa bude konať 27.8. - 2.9.2024. Jeho nosná téma znie: „V Kristovom svetle – povolaní k nádeji“ (“In the Light of Christ - Called to Hope”). Naša cirkev má právo naň vyslať dvoch delegátov.

Spoločenstvo protestantských cirkví v Európe je zastrešujúca organizácia protestantských cirkví. Patrí sem 95 luteránskych, reformovaných, metodistických a spojených cirkví z vyše tridsiatich európskych krajín, čo predstavuje asi 50 miliónov protestantov. Za svoju existenciu vďačí Leuenberskej konkordii z roku 1973. ECAV na Slovensku je signatárom Leuenberskej konkordie. Spoločenstvo vedie ekumenické teologické dialógy, na ktorých sa zúčastňujú aj členovia našej cirkvi. Má tiež regionálne skupiny a organizuje spoločnú službu núdznym (Ukrajina, siroty), ako aj programy pre mladých.

Jana Nunvářová