Alise Heichenko z Ukrajiny hovorí o vojne

Alise Heichenko z Ukrajiny hovorí o vojne

Alise Heichenko je z ukrajinskej Odesy. Tu sa narodila, tu prežila celý svoj život a tu nedávno získala bakalársky titul zo sociológie. Je členkou baptistickej cirkvi v Odese. Aj táto mladá dievčina prijala pozvanie do diskusie, ktorú pripravila Konferencia Európskych cirkví v Talline počas svojho Valného zhromaždenia na tému: „Príprava na mier: Úloha cirkví pri transformácii násilia“.

Alise sa v úvode zdôverila prítomným, že so svojou rodinou sa museli na 7 mesiacov presťahovať do Zakarpatskej oblasti. Neskôr sa však vrátili späť do Odesy. Svoje pocity z aktuálnej situácie sformulovala jednoznačne: „Prežívala som osobnú psychologickú traumu. V Odese, ktorá je blízko vojnovej zóny, sme zažívali mnohé útoky, blokády a tiež ničenie našej infraštruktúry. Vojna ovplyvnila aj moju službu v cirkvi. Mnohí členovia skupiny mladých, ktorú vediem, sa odsťahovali do zahraničia a teda moja služba akoby úplne prestala existovať. Som veľmi vďačná za to, že tu môžem byť a deliť sa s vami o svoje skúsenosti. Je to pre mňa veľmi dôležité.“

Aktuálnu situáciu vo svojej krajine so slzami v očiach zhodnotila ako „snahu prežiť“. Ukrajinci sa podľa nej vzdať nemôžu. „Kľúč k ukončeniu vojny je v rukách ruských autorít. Aktuálne môžem povedať, že ak Ukrajinci prestanú bojovať, bude to znamenať usmrtenie mnohých obyčajných ľudí. Videli sme to v mnohých ukrajinských mestách. Možno tieto informácie o Ukrajine v správach neuvidíte, ale v skutočnosti v mojej krajine neexistuje žiadne miesto, ktoré by bolo úplne bezpečné. Ruskí vojaci útočia na nemocnice, ubytovne, školy, obchody, sirotince, autobusové aj vlakové stanice a mnohé ďalšie verejné miesta, kde sa nachádzajú civilisti. Aktuálne sme aj svedkami environmentálnej katastrofy páchanej Rusmi. Výbušniny ničia ľudské životy, ale aj prírodu.“

A čo sa stane s tými, ktorí sa postavia na odpor? „Odpor prináša vraždenie, únosy detí, ničenie infraštruktúry, násilie a vojnové zločiny proti civilistom. V tejto situácii je nemožné ukončiť boje, pretože v tejto chvíli by takéto rozhodnutie znamenalo vyhrotenie násilia a povzbudenie agresora k jeho predátorským snahám.“

Mladá zástupkyňa baptistickej cirkvi na Ukrajine vníma, že budúcnosť Ukrajiny závisí od legálneho obnovenia hraníc z roku 1991. Upozorňuje aj na potrebu kompenzácie spôsobených škôd. Cesta k takejto budúcnosti sa však podľa nej začne až vtedy, keď Rusko ukončí inváziu a opustí okupované oblasti.
Jej vlastné skúsenosti a skúsenosti jej blízkych priateľov hovoria, že akákoľvek snaha o ukončenie nepriateľstva je nemožná. Ako veľmi dôležitú vníma modlitbu. „Je veľmi náročné ovplyvniť ľudí, ktorí sú pod vplyvom manipulácie, ktorí sa boja vojenského veliteľa, ktorí sa boja postaviť za ľudí Ukrajiny. Podľa mňa, jediná možnosť ktorú teraz máme, je modlitba. Mali by sme sa modliť za ústup Ruska, modliť sa za podporu od ruských kresťanov a hlavne za nezávislosť.“

Podstatou Ruskej vojny proti Ukrajine je nová imperialistická ideológia „Ruský svet“- Russkiy mir. Táto ideológia je postavená na tom, že všetky krajiny a oblasti, ktoré boli kedysi súčasťou Ruského impéria, mu budú opäť podriadené. Alise Heichenko hovorí, že existuje veľa spôsobov, ako tento cieľ dosiahnuť. Kultúrny alebo ekonomický vplyv, alebo agresívna vojenská invázia- ako vidíme na Ukrajine. „Myslím si, že v tejto situácii by mali všetky cirkvi pozdvihnúť prorocký hlas proti ideológii „ruského sveta“, ktorý odmieta existenciu iných národností, jazykov či kultúr. Myslím si, že kresťania v Rusku by mohli začať so zmierením tak, že odmietnu ideológiu „ruského sveta.“

Celú diskusiu si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=l-GEjZ451gU