300 zástupcov členských cirkví CEC v Talline

Pokoj, zmierenie a teologicky inšpirovaná angažovanosť v európskych inštitúciách sa stali významnou súčasťou práce Konferencie európskych cirkví (CEC). O túto analýzu aktivít za posledných päť rokov sa na úvodnom plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia CEC 2023 podelili predseda CEC páter Christian Krieger a generálny sekretár CEC Dr. Jørgen Skov Sørensen.

Zhromaždenie sa koná v estónskom Talline od 14. do 20. júna a zaoberá sa témou "Pod Božím požehnaním formujeme budúcnosť".

Predseda CEC zdôraznil kľúčovú potrebu spravodlivého mieru, najmä pri rozvíjaní kresťanskej odpovede na konflikty. Krieger tiež povzbudil k medzináboženskej spolupráci, ktorú považuje za nevyhnutnú v dialógu s európskymi inštitúciami. "Budúcnosť dialógu s verejnými inštitúciami sa bude písať v rámci medzináboženského rozmeru. Je to veľká príležitosť pre náboženské spoločenstvá."

Ďalej hovoril o vojne na Ukrajine, pričom zdôraznil, že sprostredkovanie a uzdravenie spomienok je kľúčové, a podelil sa o to, ako CEC reagovali na vojnu, najmä na jej kresťanský rozmer.

Ako odchádzajúci predseda Krieger vyjadril vďačnosť členským cirkvám CEC a zamestnancom za ich podporu pri riadení organizácie uprostred výziev, ako je pandémia COVID-19.

Generálny sekretár CEC vo svojej správe hovoril o vojne na Ukrajine a o význame iniciatívy CEC Cesty k mieru. "Ako ekumenické spoločenstvo cirkví smútime, modlíme sa za stratených a vždy - vždy - s teologicky podloženou nádejou na spravodlivú, mierovú budúcnosť na Ukrajine."

Ďalej povedal, že počas nasledujúcich dní budú všetci delegáti skúmať, čo znamená byť pod Božím požehnaním. Zistia, ako toto požehnanie umožňuje vo vzájomnej solidarite formovať budúcnosť Európy prostredníctvom spoločenstva, ktoré existuje pod názvom 'Konferencia európskych cirkví'."

"Zišli sme sa, aby sme rozlišovali a diskutovali o tom, ako môžeme ako spoločenstvo cirkví čo najlepšie formovať budúcnosť Európy, ktorá je zmietaná krutou vojnou, vojnou zúriacou mimo bezprostredných bojísk. Vojna na európskej pôde, ktorá vyvoláva spomienky presahujúce ich aktuálny čas a miesto."

Sørensen sa modlil: "Nech sa náš kresťanský hlas stáva stále silnejším v celom zhromaždení, keď lepšie spoznávame jeden druhého, seba samých a Krista, ktorý žije a vládne uprostred nás."

Na Valnom zhromaždení CEC sa v Tallinne zišlo viac ako 300 zástupcov členských cirkví CEC z celej Európy. Toto podujatie je príležitosťou na spoločné uvažovanie, dialóg a modlitby.

Albin Hillert, CEC