Za evanjelickou históriou

Za evanjelickou históriou

          Evanjelici z cirkevného zboru v Senici (MYS) sa po nútenej dvojročnej prestávke vrátili k svojim zájazdom Za evanjelickou históriou. Po predchádzajúcich návštevách Kežmarku, Istebného a Leštín vycestovali v auguste do Hronseku, aby tu navštívili drevený artikulárny kostol, ktorý je naším skutočným klenotom.

          Nebola to však len klasická prehliadka, ale Seničania sa tu zúčastnili aj nedeľných Bohoslužieb, ktoré vybavila domáca farárka Anna Jakušová a tiež poslúžila pútavou kázňou slova Božieho. V tomto prostredí to bol naozaj  nevšedný zážitok. Po skončení Bohoslužieb si samozrejme všetci mohli podrobne celý kostol poprezerať, obdivovať jeho nestarnúcu krásu a vypočuť históriu. Na tomto mieste treba tiež poďakovať domácim cirkevníkom za občerstvenie, ktoré svojim hosťom zo Senice pripravili v príjemnom chládku pod lipami pri kostole. Tieto boli vysadené pri jeho vysviacke v roku 1726.
          Druhou zastávkou bol kostol v Sliači, ktorý začal slúžiť v roku 2004 a to nielen miestnym evanjelikom, ale aj kúpeľným hosťom. Je nový, moderný, pravý opak kostola v Hronseku. To mu však nič neuberá na výnimočnosti. 
          Výletníkov tu už čakala sestra Jakušová. Stála pri zrode tohto chrámu Božieho a vedela o ňom podrobne, pútavo a zanietene porozprávať. Okrem zaujímavej architektúry je tu aj výnimočný veľkoplošný oltárny obraz, ktorý zobrazuje život Ježiša Krista od jeho narodenia až po vstúpenie. 
          Popoludní Seničania pokračovali do neďalekej Banskej Štiavnice. Prehliadku začali v evanjelickom kostole, ktorý je zaujímavý svojím tvarom i svojou históriou. O nej im podrobne porozprávala kvalifikovaná sprievodkyňa. 
       V blízkosti kostola je banskoštiavnický betlehem. Patrí medzi najväčšie drevené pohyblivé betlehemy na Slovensku. Výletníci mali tiež možnosť pozrieť si veľkorozmernú maketu mesta, ako vyzeralo na začiatku 20. storočia. Maketa je osvietená, ozvučená hlasom zvonov, klopaním klopačky a zvuku organu. Jej autorom a majiteľom je ten istý majster, ktorý vytvoril aj betlehem.
      Zvyšok popoludnia mohol každý využiť podľa svojich záujmov: poprechádzať sa po meste, previezť sa vláčikom po jeho najzaujímavejších častiach, alebo si len tak posedieť pri kávičke. 
          Domov sa výletníci vracali obohatení slovom Božím, plní dojmov a nevšedných zážitkov. Cestu späť si spríjemnili zaspievaním niekoľkých piesní z nášho spevníka.

Galéria k článku

Oľga Zlochová