Vláda rozhodla o dofinancovaní obnovy vzácnych oltárov

Vláda rozhodla o dofinancovaní obnovy vzácnych oltárov

Na obnovu ôsmich oltárov a ikonostasov, ktoré sú národnými kultúrnym pamiatkami, bolo vyčlenených viac ako 160-tisíc eur.

Ministerstvo kultúry sa dohodlo s rezortom financií na dofinancovaní obnovy vzácnych oltárov a ikonostasov, ktoré sú národnými kultúrnym pamiatkami. 

Celkovo ide o osem oltárov či ikonostasov, v prípade niektorých sakrálnych objektov vrátane kazateľníc a krstiteľníc, ktorých rekonštrukcia sa začala ešte v rokoch 2015 - 2018 prostredníctvom oblastných reštaurátorských ateliérov.

Podpore dala zelenú tento týždeň vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Rimavskej Sobote. Viaceré z pamiatok sú totiž súčasťou tzv. Gotickej cesty.

Oblastné reštaurátorské ateliéry pre nález Ústavného súdu SR postupne ukončili svoju činnosti, čím bolo pozastavené dofinancovanie vybraných pamiatok cez dotačný program rezortu kultúry Obnovme si svoj dom. Vlastníci neboli podľa ministerstva kultúry schopní začaté projekty obnovy dofinancovať z vlastných zdrojov, pritom v niektorých prípadoch išlo o minimálne čiastky z celkových nákladov. 

"Keďže obnova národných kultúrnych pamiatok patrí k našim prioritám, rozhodli sme sa pomôcť a s rezortom financií sme dohodli ich dofinancovanie iným spôsobom," povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Jednorazová finančná dotácia na reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok bola poskytnutá aj Evanjelickému kostolu v Rožňavskom Bystrom (okres Rožňava) a Evanjelickému kostolu v Henckovicach (okres Rožňava).


ZDROJ: TASR