Svetový luteránsky zväz víta Anne Burghardt ako novú generálnu tajomníčku

Svetový luteránsky zväz víta Anne Burghardt ako novú generálnu tajomníčku FOTO: LWF/A. DANIELSSON

Svetový luteránsky zväz má novú generálnu tajomníčku. Je ňou farárku Anne Burghardt z Estónskej Evanjelickej luteránskej cirkvi, ktorá do svojej funkcie nastúpila 1. novembra. Je prvou ženou a prvou farárkou z regiónu stredná a východná Európa, ktorá slúži na tejto vedúcej pozícii.

Doposiaľ bola 45 ročná teologička a farárka vedúcou oddelenia pre rozvoj na teologickom inštitúte v Taline a poradkyňou cirkvi pre medzinárodné a ekumenické vzťahy. Úrad generálnej tajomníčky prevezme od Martina Jungeho, ktorý ho zastával v rokoch 2010 až 2021.

Burghardtová je presvedčená, že štyri piliere, na ktorých bol založený Svetový luteránsky zväz, naďalej formujú život spoločenstva cirkví. „Snažíme sa o spoločnú teologickú reflexiu, podporujeme núdznych, budujeme ekumenizmus a sme aktívni v misii. Urobím všetko pre to, aby som dobrú spoluprácu vo vnútri a vzájomne plodné vzťahy s našimi partnermi, podporovala a udržiavala,“ napísala vo svojom prvom liste všetkým 148 členom generálna tajomníčka Burghardtová.

Slávnostné služby Božie k oficiálnemu uvedeniu do úradu sa uskutoční 17. novembra v kaplnke Ekumenického centra v Ženeve.

Blahoželajúci list poslalo novej generálnej tajomníčke aj Predsedníctvo ECAV na Slovensku:

Vážená sestra v Kristovi Anne Burghardt,

v mene Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Vám gratulujeme k prevzatiu funkcie generálnej tajomníčky Svetového luteránskeho zväzu (SLZ).

Veríme, že Vašu novú úlohu Vám zveril najvyšší Pán a Pastier Božieho ľudu. Preto Vám z úprimného srdca želáme, aby Vaše úmysly, snahy, prácu a službu viedol On, Pán Ježiš, mocou svojho Ducha. Modlíme sa, aby Jeho dielo v tomto svete mocnelo a premieňalo mnohých ľudí na Božie deti. A modlíme sa, aby sme my, evanjelicko-luteránske cirkvi o tomto Božom čine vydávali svedectvo radosťou, láskou k Bohu, poslušnosťou Božiemu slovu a vzťahom tolerancie, odpustenia a služby blížnym. Nech i Vaša práca generálnej tajomníčky SLZ k tomuto cieľu prispieva.

Ako členská cirkev SLZ chceme byť nápomocní v tomto misijnom a ekumenickom diele a niesť Vás na modlitbách.

S bratsko-sesterským pozdravom

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku:

Renáta Vinczeová                                                                 Ivan Eľko

zástupkyňa generálneho dozorcu                                   generálny biskup

Bratislava, 5. november 2021

Slovenská republika