Študenti Akadémie PZ v múzeu Lutherovej reformácie

Študenti Akadémie PZ v múzeu Lutherovej reformácie

Pre študentov Akadémie Policajného zboru v Bratislave bol v pondelok popoludní 19.2.2024 pripravený kultúrno-historicko-poznávací výlet do Centra histórie ECAV (Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku). Tento program pripravil pre študentov Úrad ekumenickej pastoračnej služby MV SR na Akadémii PZ v Bratislave.

Ide o priestorovo malé múzeum, ale históriou a výstavnými exponátmi bohatý priestor, ktorý sa venuje Lutherovej reformácii na Slovensku a mapuje historický priebeh reformačných myšlienok od 16. storočia na území dnešného Slovenska.
 
Pozvanie na toto poznávacie popoludnie prijali študenti APZ denného bakalárskeho a magisterského študijného programu Bezpečnostnostnoprávne služby vo verejnej správe. S policajným duchovným Úradu EPS MV SR na APZ - evanjelickým farárom kpt. Mgr. Milanom Bartkom sa spoločne vybrali do Centra histórie ECAV - Múzea Lutherovej reformácie na Slovensku.

Celá skupina sa stretla pred hlavným vchodom Akadémie PZ a všetci spolu prišli až do Starého mesta, kde medzi historickými uličkami a budovami našli Múzeum Lutherovej reformácie na Slovensku na Palárikovej 20. 

V Centre histórie ECAV ich privítal a sprevádzal vedúci múzea Mgr. Martin "Miti" Kováč. Prehliadka múzea bola interaktívna, pútavá a zábavná s veľkou dávkou súťaživosti. Vyžadovala si spoluprácu a aktivitu každého účastníka exkurzie o čo sa postaral hravou a pútavou formou sprievodca Martin Kováč. 

Na úvod všetci dostali pracovný list, ktorý počas prezentácie museli vypĺňať, a tak správnymi odpoveďami a aktivitou získavali plusové body. Interaktívnymi exponátmi a zábavnou a náučnou formou si prezreli všetky miestnosti múzea. Na záver bolo vyhodnotenie bodov počas prehliadky a ocenenie prvých troch priečok. Výhercovia dostali aj publikácie od samotného autora a vedúceho Centra histórie ECAV - Martina Kováča. Úplne na záver sa ešte zapísali a podpísali do návštevnej knihy a potom sa vrátili z centra mesta do Rače.

Prehliadka múzea je dostupná aj cez 3D vizualizáciu, ktorú si môžete pozrieť tu.

Galéria k článku

Milan Bartko