V piatok, dňa 9. septembra 2022 sa uskutočnilo tradičné stretnutie Trojpartnerstva na tzv. Študijných dňoch, na ktorých sa stretávajú zástupcovia troch partnerských cirkví (ECAV, ELW a EKM) pri rôznych témach. Tentokrát takmer 30 účastníkov, zástupcov jednotlivých cirkví a ďalších záujemcov o situáciu v partnerských cirkvách, prišlo do Študijného centra württembergskej cirkvi v Stuttgart-e (https://www.hausbirkach.de/ ) aby sa podelili o svoje skúsenosti a poznatky. Téma stretnutia znela: „Premeny a výzvy v pastorálnej starostlivosti.“
ECAV na Slovensku zastupovali tajomníčka GBÚ pre zahraničie Marcela Kmeťová a senior Turčianskeho seniorátu a zároveň zástupca biskupa VD Marian Kaňuch. Za Evanjelickú diakoniu to bola riaditeľka Ľubica Szabóová-Vysocká a Beata Dobová, riaditeľka SED v Bratislave. Organizáciu zastupujúcu prácu so ženami reprezentovala Eva Oslíková, predsedníčka SEŽ a Spoločenstvo evanjelickej mládeže jeho predseda Jozef Šimek, referent pre zahraničné vzťahy Miroslav Mudrák a spolupracovníci Nikoleta Gálová, koordinátorka mládežníckych projektov a Samuel Hudák koordinátor HelpingHand. Téma stretnutia bola orientovaná na pastorálnu službu, preto sa stretnutia zúčastnili aj zástupcovia Ekumenickej pastoračnej služby Milan Petrula, riaditeľ Úradu EPS a Milan Bartko, policajný duchovný v rámci EPS.
Zo strany hostiteľov ( https://www.elk-wue.de/ ) stretnutie pripravili tajomníčka Cirkevnej rady Cornelia Wolf (referát Misia, ekuména a rozvoj) a za Evanjelickú Diakoniu Württemberg diakon Pétur Thorsteinsson, vedúci oddelenia Hoffnung für Osteuropa. Stretnutia sa ďalej zúčastnili Birgit Dinzinger, vedúca oddelenia migrácie a medzinárodnej diakonie a zástupca Spolku farárov a spolupracovník pre prácu s mládežou Heiko Zürn. Na stretnutie prišla aj sestra diakonisa Barbara Haug, ktorá sa angažovala v znovuoživení Diakonie na Slovensku od 90-tych rokov min. storočia, ako aj ďalší zástupcovia württembergskej cirkvi.
Stredno-nemeckú cirkev ( https://www.ekmd.de/ ) zastupovala regionálna biskupka Friederike Spengler a jej tajomník Ulrich Kiethe. Ako zástupkyňa Lothar-Kreyssig-Ekumenického centra, ktoré zabezpečuje spoluprácu s mládežou sa stretnutia zúčastnila Judith Königsdörfer a prácu žien (Evangelische Frauen im Mitteldeutschland) reprezentovala teologička Simone Kluge.
Stretnutie začalo úvodnou pobožnosťou, ktorú viedla farárka prelatúry (regionálneho biskupského úradu) v službe pre misiu a ekuménu Maria Gotzen-Dold na text: „Uzdrav ma, Hospodine a budem uzdravený, zachráň ma a budem zachránený“ (Jer 17,14). Biblický verš bol textom pre aktuálny deň a zároveň veľmi vhodným textom ku téme stretnutia. Vo výklade sa zamerala na tému uzdravenia duše v každodennom živote. Po úvodnej pobožnosti účastníkov pozdravila zástupkyňa predsedníčky synody Andrea Bleher.
Každá zastúpená cirkev prezentovala špecifickú oblasť pastorálnej starostlivosti. Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku predstavila zameranie a témy špecializovanej oblasti pastorálnej starostlivosti: „Telefonseelsorge – eine Institution im digitalen Wandel“ (Telefonická pastorálka – inštitúcia v procese digitálnych zmien). Referentkou bola riaditeľka TelefonSeelsorge Martina Rudolph-Zeller z diakonického spoločenstva EVA-Stuttgart. Telefonická pastorálka a poradenstvo funguje v Nemecku už od roku 1956 a v súčasnosti zabezpečuje starostlivosť a pomoc cez 105 telefonických miest v celom Nemecku. V oblasti Badenskej a Württembergskej cirkvi zabezpečuje 13 miest pre telefonickú pastorálnu starostlivosť, ktorú vykonáva spolu 1.072 kvalifikovaných dobrovoľníkov. V diskusii zdieľali svoje skúsenosti aj zástupcovia zo Slovenska. Na Slovensku momentálne pracujú takéto linky iba mimo cirkvi, avšak pracujú v nich aj mnohí kresťania. O ich fungovaní referovala aj riaditeľka Strediska evanjelickej diakonie Bratislava Beáta Dobová, ktorá má niekoľkoročné odborné skúsenosti s telefonickými linkami pomoci.
Evanjelická cirkev v strednom Nemecku prezentovala špecifickú pastorálnu službu v Polícii. O tejto práci referoval policajný farár Ulrich Matthias Spengler na tému „Pastorálna a krízová starostlivosť v policajnej práci.“ Spolupracuje aj pri vytváraní vzdelávacieho programu pre policajných farárov a je za túto náročnú, ale zároveň veľmi potrebnú službu zodpovedný. V rámci diskusie k tejto téme prezentovali svoju prácu aj slovenskí zástupcovia Ekumenickej pastorálnej služby v policajných zložkách. V podnetnej diskusii účastníci zdieľali svoje skúsenosti a výzvy v tejto oblasti.