Štipendiá Svetového luteránskeho zväzu

Svetový luteránsky zväz (SLZ) sprevádza svoje členské cirkvi v ich povolaní žiť evanjelium prostredníctvom duchovnej služby a starostlivosti o blížnych. Deje sa tak aj formou štipendií, ktoré SLZ ponúka, a ktoré slúžia na vzdelávanie súčasných a budúcich pracovníkov cirkvi.

Tento rok má každá členská cirkev SLZ, vrátane našej, možnosť uchádzať sa o 7 štipendií SLZ, z toho 5 bežných štipendií a 2 krátkodobé.

SLZ ponúka nasledovné typy štipendií:

1. Bežné štipendiá v oblasti teológie (štúdium s cieľom získania bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského titulu). SLZ tento rok udelí približne 45 štipendií tohto typu.

2. Bežné štipendiá v oblasti diakonie (štúdium s cieľom získania bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského titulu). Štúdium sa môže zameriavať na niektorú z týchto oblastí: psychosociálna podpora, poradenstvo, sociálna práca, rozvoj živobytia, rodové štúdie, potravinová bezpečnosť, environmentálny manažment, klimatická spravodlivosť, projektový manažment, štúdium na podporu a budovanie mieru a riešenie konfliktov, vzdelávanie a zdravotníctvo. SLZ tento rok udelí približne 50 štipendií tohto typu.

3. Krátkodobé štipendiá majú za cieľ poskytnúť pracovníkom cirkvi špecifické zručnosti, ktoré uplatnia v bezprostrednej každodennej práci cirkvi a cirkevných inštitúcií či organizácií. Krátkodobé štipendiá môžu zahŕňať školenie, online kurz, workshop, seminár alebo výskumný projekt týkajúci sa rozvoja leadership zručností, riadenia projektov, rodového povedomia, potravinovej bezpečnosti atď.

O štipendiá sa môžu uchádzať jednotlivci alebo skupiny.

Hlavné kritériá pre schválenie:

• Žiadosť o štipendium musí zodpovedať strategickým prioritám a potrebám ľudských zdrojov cirkvi v oblasti teológie a diakonie.

• Vyžaduje sa spoločný záväzok žiadateľa/ky a cirkvi o jeho/jej budúcom pôsobení v službe cirkvi. Opis plánovanej budúcej úlohy žiadateľov v cirkvi, resp. jej inštitúciách, je súčasťou žiadosti o štipendium.

Všetky žiadosti musia byť schválené cirkvou vo forme odporúčacieho listu od vedenia cirkvi.

O udelení štipendií rozhoduje Svetový luteránsky zväz.

Časový harmonogram procesu uchádzania sa o štipendium:

1. do 30. augusta 2024

Záujemcovia o štipendium prejavia svoj záujem uchádzať sa o štipendium SLZ emailom, ktorý pošlú na Zahraničné oddelenie Generálneho biskupského úradu ECAV – foreign@ecav.sk. Email musí okrem vyjadrenia záujmu, základných údajov uchádzačov (meno, priezvisko, vek, cirkevný zbor, kde je uchádzač/ka členom/kou) obsahovať informácie, o ktorý typ štipendia sa uchádzajú, v akej inštitúcii (napr. škole) a programe by chceli štipendium využiť, životopis, a stručný motivačný list s uvedením, ako nadobudnuté poznatky plánujú využiť v službe cirkvi.

2. do 10. septembra 2024

Zahraničné oddelenie GBÚ ECAV informuje uchádzačov o ich vybraní, resp. nevybraní. Vybraní záujemcovia sa budú môcť uchádzať o štipendium SLZ (každá členská cirkev SLZ môže tento rok odporučiť maximálne 5 uchádzačov o bežné štipendium a 2 uchádzačov o krátkodobé štipendium).

Vedenie cirkvi môže v procese rozhodovania o uchádzačoch záujemcov kontaktovať s potrebou ďalších informácií, prípadne krátkeho interview.

Vybraní uchádzači potvrdia obratom svoj záujem uchádzať sa o štipendium Zahraničnému oddeleniu GBÚ.

3. do 25. septembra 2024

Uchádzači vyplnia online prihlášky na webovom portáli SLZ a predložia ich spolu s požadovanými dokumentmi.

Odporúčanie cirkvi je podmienkou, nie však zárukou získania štipendia.

Konečné rozhodnutie o udelení štipendií robí Svetový luteránsky zväz.

Podrobnejšie informácie k podávaniu žiadostí na webe SLZ (v angličtine): https://lutheranworld.org/get-involved/ongoing-campaigns-and-open-calls/scholarships

Prečítajte si článok o štipendiách SLZ (v angličtine/nemčine): https://lutheranworld.org/news/open-call-2025-lwf-scholarship-applications

Ďalšie informácie poskytne záujemcom tajomníčka pre zahraničie na GBÚ ECAV Mgr. Eva Guldanová, ThM., kontakt: foreign@ecav.sk, +421 947 478 031.