Spomíname na vzácnych evanjelikov: Július Filo

Pred 100 rokmi sa narodil KŇAZ, PUBLICISTA a BISKUP VÝCHODNÉHO DIŠTRIKTU Július Filo. Narodil sa 17. decembra 1921 v Liptovskom sv. Jáne a zomrel na rodnom Liptove 14. apríla 2004.
Vyrastal v skromných sociálnych pomeroch, mal dvoch súrodencov. Navštevoval miestnu cirkevnú ľudovú školu, neskôr gymnázium v Liptovskom Mikuláši. Študoval na Učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi, kde zmaturoval, ďalej pokračoval v štúdiu na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove, ktoré ukončil tiež maturitou. V rokoch 1943 až 1947 zavŕšil svoje štúdium na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave.
V duchovnej službe ako evanjelický farár pôsobil od roku 1947 v Martine a v cirkevnom zbore Vyšná Boca a vo Veľkej pri Poprade, kde vykonával funkciu konseniora až do roku 1970. Ženatý bol s Elenou Kompišovou, v manželstve sa im narodili tri deti – najstarší syn Július (terajší generálny biskup ECAV, pozn. aut), dcéry Elena a Viera.
V roku 1970 bol Július Filo zvolený za biskupa Východného dištriktu ECAV na Slovensku a v tejto službe pôsobil 24 rokov, súčasne bol farár košického evanjelického cirkevného zboru. V roku 1975 získal na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave doktorát teológie v odbore praktická teológie a filozofia.
Počas svojej služby sa Július Filo výrazne zasadzoval o riešenie otázok teológie, morálky a vzťahu medzi cirkvami, najmä o spoluprácu s cirkvami katolíckou a protestantskou.
Július Filo je autorom viacerých publikácií. Vydal monografiu o Jánovi Kollárovi, dva diely kázní Slová večného života, biblické meditácie Sme Božie deti, učebnicu Cesta za Kristom, štúdiu Život po smrti, teologickú štúdiu Ekumenický dialóg, teologicko-filozofické eseje Sloboda, životopisnú knihu Spomienky a úvahy, filozoficko-sociologickú štúdiu Náboženský a sociálny odkaz T. G. Masaryka, výber článkov a statí Klasy života a množstvo článkov a úvah v cirkevných a sekulárnych periodikách. Od roku 1999 býval Július Filo vo svojej rodnej obci Liptovskom Jáne. Patril medzi popredné osobnosti ECAV na Slovensku. Bol spisovateľ, teológ a predstaviteľ ekumenického života.
Július Filo tvoril a písal až do poslednej chvíle svojho plodného života, najmä do evanjelických cirkevných časopisov – Evanjelického posla spod Tatier a Cirkevných listov.