Rok kresťanskej kultúry 23/24

Rok kresťanskej kultúry 23/24 ANDREJ MIŠINA

Na Slovensku opäť pripravujú Rok kresťanskej kultúry. Začne sa na sviatok svätého Cyrila a Metoda 5. júla 2023 a potrvá do 5. júla 2024. Jeho cieľom bude nielen zviditeľnenie kresťanskej kultúry, ale aj aj prezentovanie a šírenie kresťanskej kultúry života. Do Roku kresťanskej kultúry sa budú môcť zapojiť všetky kresťanské cirkvi a takisto ďalší.

Ide o iniciatívu Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru (KBS). Vojenský ordinár Mons. František Rábek, ktorý jej predsedá, oznámil zámer zorganizovať toto kultúrno-duchovné podujatie počas udeľovania ceny patróna umelcov Fra Angelico v Bratislave. „Dnes teda, keď si celá Cirkev pripomína sviatok Apoštolov Slovanov a spolupatrónov Európy, oznamujem zámer Konferencie biskupov Slovenska a Ekumenickej rady cirkví otvoriť na slávnosť svätých Cyrila a Metoda, 5. júla Rok kresťanskej kultúry na Slovensku, ktorý bude trvať do 5. júla 2024," uviedol biskup Rábek.

Prvý Rok kresťanskej kultúry sa konal v roku 1999 v rámci prípravy osláv veľkého jubilea kresťanstva v roku 2000. Druhý Rok kresťanskej kultúry bol rok 2010. Ďalší sa mal pôvodne konať v roku 2020. Keďže rok 2020 bol „Rok slovenského divadla“ „Rok kresťanskej kultúry“ preložili na rok 2021. Kvôli pandémii sa však nakoniec presunul na rok 2023. 

Programovým heslom budú slová „Príklad vierozvestov - inšpirácia pre súčasnosť". „V tomto roku si pripomíname 1 160. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda do našej vlasti. Ich kristianizačné pôsobenie bolo nerozlučne spojené s rozvojom kultúry. A tak v našom národe kresťanstvo a kultúra boli od tých čias nerozlučne a šťastne spojené," povedal biskup Rábek.

Rok bude prezentovať nové logo, ktoré na slávnosti odhalil biskup Rábek s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predsedom Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Ivanom Eľkom. Logo Roka kresťanskej kultúry predstavil evanjelický grafik a dizajnér Andrej Mišina. V podaní členov vojenskej hudby zaznela aj znelka Roka kresťanskej kultúry, ktorú vytvoril hudobný skladateľ Ľuboš Bernáth. Medzi hosťami boli aj viacerí biskupi, minister školstva Ján Horecký a ďalší hostia. 

ZDROJ: TK KBS
-----------------------------------------------

Bližšie informácie o logu Roka kresťanskej kultúry na Slovensku od autora, Andreja Mišinu.

Logo RKK je presne tým, čo v ňom snáď uvidí každý – je to strom. Zelený strom s ovocím.

Niekto si všimne aj dvojkríž, ktorý tam je pretože sme vďační za tých, ktorí nám priblížili zvesť evanjelia alebo samotný Kristov kríž – symbol Božej milosti. Strom je však aj drevo, z ktorého by niekto vytvoril sochu, ikonu či z neho vyrezal oltár – možno najvyšší oltár na svete. Iný by z neho vyrobil husle, gitaru, píšťaly organu či celý chrám.

Je to logo Roku kresťanskej kultúry. Tá prišla s prvými kresťanmi a má vyše dvetisíc rokov. Ak má strom pevné korene môže mať aj stovky rokov a predsa prinášať svieže zelené listy a šťavnaté ovocie. Strom prináša človeku nielen chutné ovocie či oriešky, ale aj vôňu kvetov či tieň v horúci deň. A kresťanská kultúra je práve takým pestrým stromom. Ak sme zakorenení v Kristovi, rastieme z Jeho kmeňa ako ratolesti a túžime prinášať ovocie. A čo je tým ovocím? – Niekoho nadchne stredoveký chorál, iného logo či moderný tanec. Možno nás osloví mladá speváčka, ktorá napriek veľkej popularite nestráca nič zo svojej radostnej viery, alebo detská scénka v kostole či ohromujúca majestátnosť chrámovej architektúry. Prehovárajú k nám keramické obrazy mladého umelca či muzikály alebo starobylé fresky, pravdovravný rap aj slová poézie – akákoľvek forma kresťanskej kultúry je bez ohľadu na vek niekoho duchovným ovocím, a to je symbolikou tohto loga – pevne zakorenení v Kristovi, buďme jeho ratolesťami v košatej korune kresťanských cirkví a foriem, a prinášajme tomuto svetu ovocie evanjelia.

Verím, že oslava Roku kresťanskej kultúry bude oslavou Pána Boha. Práve rôznosťou kresťanskej kultúry prejavujeme radosť, ktorú nám Boh dáva, napĺňa nás vďačnosťou alebo bázňou pred Ním, ktoré chceme vyjadriť. On nás sprevádza v krízach a ťažkostiach, ale hlavne nás vedie svojím Duchom k úprimnej a tvorivej viere.

Ďakujem za všetkých, ktorí boli, sú a budú súčasťou kresťanskej kultúry.

Galéria k článku

Peter Zimen/ TK KBS