Bratia a sestry, dávame vám do pozornosti diskusiu na tému: Pohľad kresťana na AI. Uskutočnila sa 14. marca 2025 v Dvorane Kolégia v Prešove. Obsahovo bola zameraná na tému umelej inteligencie (AI) z pohľadu kresťana.
Pozvaní hostia:
Rozhovor sa týkal rôznych aspektov AI, vrátane jej definície, histórie, bezpečnosti, vplyvu na kresťanstvo, etických dilem, využitia v štúdiu a bežnom živote, ako aj možností jej regulácie. Súčasťou podujatia bolo aj vystúpenie kresťanskej kapely RODS, ktorej členovia sa krátko vyjadrili k prepojeniu AI a duchovnej tvorby. Diskusia sa snažila poskytnúť vyvážený pohľad na potenciál a riziká spojené s rozvojom a používaním umelej inteligencie.
Podujatie spoluorganizoval Mediálny výbor ECAV v rámci Roka rodiny 2025.
V prípade záujmu vám prinášame aj prepis diskusie:
Slávo Slávik, moderátor: Ahojte všetci. Vitajte na našom dnešnom evente, ktorý sme nazvali AI, nádej alebo hrozba. Dnešný večer bude v takých dvoch základných blokoch. Ten prvý blok, bude diskusia s našimi hosťami o umelej inteligencii, o vplyve na kresťanstvo, o jej výzvach, o jej hrozbách. Prvým hosťom je Marián Možucha. Marián je IT architekt. Je to AI špecialista. Zaoberá sa bezpečnosťou ohľadne AI. Roky robí rozhlasové relácie o umelej inteligencii. Napísal knihu o umelej inteligencii a tiež sa zaoberá presahom umelej inteligencie, kresťanstva a viery. A druhým hosťom je Miro Iľko. Miro, ty si technologický nadšenec. Ty spájaš rád nové technológie so zdravým prístupom k životu. Si riaditeľ reklamnej agentúry a nadšene hľadáš nové marketingové riešenia pre neriešiteľné situácie.
Chlapi, umelá inteligencia je veľká téma, mohli by sme rozprávať veľmi dlho. Ale ak by ste mali vypichnúť to kľúčové, o čom by sa mala točiť dnešná debata?
Marián Možucha: Osobne si myslím, že z pohľadu kresťana je umelá inteligencia veľmi zaujímavá, pretože častokrát ako keby siahala do kompetencií Boha. Častokrát sa snaží nahradiť Boha, v živote bežného človeka, zvlášť veriaceho človeka a môže byť obrovskou, modlou.
Slávo Slávik: Si začal tak negatívne... Je na nej niečo dobré, pozitívne?
Marián Možucha: Ja osobne si myslím, že umelá inteligencia je hlavne stroj a mňa stroje nejako moc nenadchýnajú. Mňa nadchýnajú ľudia, ktorí niečo z toho stroja vyťažia, niečo dobrého. Ale žiaľ, vidím aj tie veľké nedostatky a veľké negatíva. Takže pre mňa osobne je to taká skôr veľmi diskutabilná technológia, ktorá môže pomôcť, ale niekedy veľmi škodí.
Slávo Slávik: Miro, škodí ti AI alebo pomáha?
Miro Iľko: Ja dúfam, že mi AI pomáha a snažím sa to mať udržané v takých hraniciach, aby mi pomáhala. A možno aj preto tu teraz sme, aby sme jednak šírili osvetu o tejto téme. AI je veľakrát prezentované ako taký strašiak a ľudí, ktorí tomu nerozumejú, to môže naozaj vystrašiť. Keď sa na to pozerám ako kresťan, tak našou úlohou je prinášať do tej témy pokoj. Lebo toho je okolo nás stále menej. Je veľmi jednoduché upadnúť až do stavov depresií.
Slávo Slávik: Mnohí si myslia, že presne vedia, čo AI je, ale možno sú tu aj takí, ktorí nevedia. Marián, zadefinuj čo to teda AI je.
Marián Možucha: Mám taký dojem, že každý rok sa to bude meniť, takže zadefinujem to tak, ako ja to poznám, ako je to viac-menej prijímané dnes. Je to software, ktorý v sebe obsahuje inteligentne zorganizované dáta a tieto inteligentne zorganizované dáta vie veľmi zmysluplne použiť na generovanie nejakého výstupu: textového, hlasového, vizuálneho, čokoľvek si predstavíte a samozrejme ich kombináciu.
Miro Iľko: AI tu už máme nejakých 70 rokov, to nie je úplne nová vec. Pred 70 rokmi bola prvá konferencia, kde sa začali venovať tejto téme. Zadefinovali slovo umelá inteligencia a začali vyvíjať nejaké systémy, ktoré sa dokážu rozhodovať alebo konať na základe toho, ako to učí človek, ich stvoriteľ. A my tu zatiaľ máme takú ANI, čiže taká úzka umelá inteligencia. Potom máme nejakú generatívnu, ktorá vznikla len nedávno, teda v 2022, keď OpenAI predstavilo ChatGP. Verejnosť si to zrazu mohla vyskúšať. Zrazu to malo milióny užívateľov. To je generatívna AI, ktorá vytvára nejaký obsah. Ale to, čo je taký obrovský pojem je AGI ako všeobecná inteligencia, ktorá by mala byť na úrovni človeka alebo ešte horšie ASI ako nejaká super inteligencia, ktorá zistí, že ľudstvu škodí samo ľudstvo.
Slávo Slávik: Zopár rokov dozadu o umelej inteligencii rozprávali len odborníci a dnes má v sebe každý spotrebič zabudované inteligentné vlastnosti. Pred časom sme mali najväčší strach z jadrovej vojny a dnes sa viac bojíme AI. Ako vnímate AI vy? Ste optimisti a vnímate ju ako niečo, čo ľudstvo zveľadí a pozdvihne, bude nám slúžiť a stane sa naším domácim miláčikom, alebo pesimisti, ktorí si myslia, že AI nám utečie a nakoniec nás zničí?
Marián Možucha: No ja si nemyslím, že je to nejaké domáce zviera, ktoré dokáže ujsť. Natoľko inteligentné naozaj nie je a nikdy podľa mňa nedosiahne úroveň alebo nepresiahne niečo, čo je na úrovni stroja. To jednoducho nie je náš stvoriteľský produkt.
Slávo Slávik: Ale môže sa to tak naprogramovať, že nám to unikne, lebo my sme boli takí šikovní, že sme to tak naprogramovali.
Marián Možucha: Áno. Môže to byť v podstate takzvaná chyba v systéme alebo zlé použitie zlých dát. Pretože umelá inteligencia obsahuje všetky dáta, všetky dobré, všetky zlé, všetky diskutabilné, všetky extrémne zlé. Ona ale ani nie je neutrálna. Ona je predovšetkým nebezpečná. Takže tak k nej treba pristúpiť. Ako k rádioaktívnej látke, ktorá môže škodiť. Je to jej funkcionalita, tá základná. Dá sa použiť, za istých okolností, k dobrým veciam, ale tie dobré veci treba naozaj veľmi rozumne regulovať.
Miro Iľko: Ja som v tom taký optimista, lebo sa snažím byť optimista. Ale tak ako vraví Marián, kto nám uškodí je sám človek. Mám pocit, že technológie len znásobujú tvoj charakter. Ak ty používaš AI s dobrým úmyslom, vieš urobiť úžasné veci aj za pomoci umelej inteligencie. Ale keď je v tebe objaví nejaká túžba klamať alebo podvádzať alebo kradnúť, tak AI ti aj v tom veľmi rýchlo pomôže a znásobí tie tvoje vlastnosti. Takže vie slúžiť aj na dobré veci, ale človek je stále ten, koho sa máme báť.
Slávo Slávik: Takže problémom nie sú technológie, ale ľudské srdce.
Marián Možucha: Áno. Dá sa to tak povedať. Ak by som sa vrátil k tej tvojej otázke, či dokáže umelá inteligencia ujsť. AI sama o sebe nemá vedomie a nikdy ho nenadobudne, pretože je to stroj. Ale producenti za tým môžu imitovať správanie také, ktoré sa zdá ako keby to už malo život, ako keby to už samostatne rozhodovalo a dokonca ušlo.
Slávo Slávik: Marián, ty vo svojej knihe píšeš o rozhovoroch s mŕtvou osobou, o obchodovaní s mŕtvymi, o oživení mŕtveho človeka...
Marián Možucha: V momente, keď máte niečo, čo dokáže vygenerovať nejaký obsah, to je jedno aký, či skutočný alebo vymyslený, môžete na to napasovať čokoľvek. A predstavte si, že to spojíte so skutočnými dátami o niekom, kto zomrel. Napríklad o vašom blízkom. Máte k nemu emocionálnu väzbu. Je to niekto, s kým máte spomienky, máte fotografie, máte textovú komunikáciu a to všetko dáte do programu, ktorý potom sa bude správať ako keby to bol ten váš mŕtvy. A takýmto spôsobom vlastne AI naozaj hrá niekoho mŕtveho. Vytvára dojem. Umelá inteligencia je predovšetkým o vytváraní dojmu. No a v tomto vytvára extrémne silnú emocionálnu väzbu až tak, že tí ľudia sú schopní v podstate dospieť do veľmi ťažkých depresií v momente, keď im takáto aplikácia naraz zlyhá alebo stratia tam predplatné alebo ten samotný výrobca už prestane podporovať tento produkt. V Číne je tento proces podporovaný celou spoločnosťou. Ľudia tam lipnú na mŕtvych a už sa to prenáša aj do Ameriky.
Slavomír Slávik: Čiže je to bežné, že človek si dá niekde vytvoriť mentálnu kópiu niekoho, kto zomrel a s ním sa rozpráva?
Marián Možucha: Je to nielen možné, už sa to deje. Dokonca sa to začalo ešte pred nástupom generatívnej umelej inteligencie. No, je to predovšetkým choré.
Slavomír Slávik: Ale keby sa so mnou zle rozprával, poviem: “Prestaň, lebo zruším predplatné.“
Marián Možucha: Teoreticky aj toto je možné, ale ten program vytvára takú silnú emocionálnu väzbu, že toto dokáže prekonať. On vytvára extrémne dobrý dojem, takže asi by ťa to ani nenapadlo, aby si takéto niečo povedal.
Miro Iľko: Na Netflixe je seriál Black Mirror. Je to osem rokov stará záležitosť a v niektorej z tých častí to tam bolo. Dokonca manželka toho zosnulého si objednala humanoida, čiže jej prišlo aj fyzické telo s nasadením AI, ktoré sa správalo ako jej muž.
Slavomír Slávik: A toto nás čaká?
Marián Možucha: Toto je záležitosť len financií. To znamená niekto, kto si to dokáže zaplatiť, tak to jednoducho bude mať. Keď bude dostatočne veľký trh alebo dostatočne veľký záujem, aj cena môže klesať.
Miro Iľko: Možno by s tým veľa ľudí súhlasilo, aby si takto mohli sprítomniť blízku osobu. Ale keď už raz prekonáš ten smútok, je to za tebou a zrazu ti niekto dá takúto ponuku, je to lákavé, ale veľmi nebezpečné.
Slavomír Slávik: Pre nás všetkých z tohto možno vyplýva, že by sme mali budovať krásne vzťahy kým žijeme.
Marián Možucha: Úplne s tým súhlasím. Ja som pred tromi mesiacmi stratil manželku a pre mňa to bolo jedno nádherné obdobie, čo som zažil potom s Bohom. Ja by som si už nevedel predstaviť návrat alebo také „smútenie“, ako sme sa teraz o tom rozprávali. Že mám pred sebou nejakú repliku mojej mŕtvej manželky, ktorá budí dojem... Je to niečo v mojich očiach zvrátené. Viem, kde je. A to mi do dokonale stačí.
Slavomír Slávik: Marián, ty sa zaoberáš presahom kresťanstva a AI. Čo sú tie výzvy pre nás kresťanov?
Marián Možucha: Pre mnohých ľudí je umelá inteligencia skvelým pozvaním do úplne šialených myšlienok, že nikdy nezomrieme, budeme vládnuť nad celou spoločnosťou, všetko už bude vyriešené a už nič zlého nás nemôže stretnúť, pretože AI vyrieši všetko za nás. Už nebudú vojny podľa AI, nebudú žiadne spory, pretože AI vytvorí nový zákon, novú etiku, dokonca môže napísať novú Bibliu, ktorá bude podľa mnohých oveľa kvalitnejšia, oveľa dokonalejšia a ľudia sa podľa nej skutočne budú riadiť. Čiže pre ľudí v tomto svete, takých tých naozajstných a úprimných optimistov, je AI skutočne veľkým všade prítomným, okamžite reagujúcim Bohom. A toto je myslím najväčším problémom z pohľadu kresťanstva, že takáto myšlienka tu je a vlastne sa presadzuje AI ako Boh.
Slavomír Slávik: Miro, ako to vidíš ty?
Miro Iľko: Myslím si, že AI by sme mali používať ako nejaký nástroj. Myslím si, že je dobré, keď môžem zefektívniť svoju prácu. Ja mám na krku takú AI kapsulu, čo mi pomáha dajme tomu na stretnutiach s klientom alebo na poradách. Pripraví mi pekný prepis, štruktúru, povie veci, na ktoré sme zabudli, ku ktorým sa musíme nabudúce vrátiť, vygeneruje tieto úlohy... Každý vie, čo má robiť. Perfektný nástroj. Ale nepoužil by som to pri rozhovore so svojou manželkou... Ale keď sa rozprávame o kresťanstve, rozmohla sa aj príprava kázní cez AI, pomáhame si ňou pri vykladaní Božieho slova.
Slavomír Slávik: Môže teda kazateľ používať umelú inteligenciu?
Marián Možucha: Jednoznačne by som to považoval za veľmi veľký prešľap. Pretože čokoľvek robíme, máme robiť s vierou. Ak niečo nerobíme z viery, tak je to hriech. A toto je jednoznačne hriech. Aj keď AI vnímam len ako obyčajnú pomôcku.
Slavomír Slávik: Ja budem teraz diablov advokát teraz. Keď to môže používať riaditeľ reklamnej agentúry, na nejaké nápady pre klienta, prečo by to nemohol použiť farár, ako zdroj nápadov pre svojho cirkevníka?
Marián Možucha: Ja ti rozumiem... Obrovským rozdielom ale je, keď to človek používa pre pracovné účely, kde vie, že tam v podstate nemusí použiť tú najdôležitejšiu časť svojej bytosti. A to je jeho duch alebo jeho vzťah s Bohom, ktorý je ovplyvnený, ktorý je formovaný Bohom, ktorý je posväcovaný Bohom a kde má výsostné právo len Pán Boh sám. Keď do toho príde niekto, kto je z vonkajšieho sveta, stroj, teda umelá inteligencia a tá poskytne návrh na kázeň, znie to zaujímavo, ale je tam už veľmi tenká hranica medzi tým, čo je len návrh a čo už je filozofia, zvod alebo až démonické pôsobenie. Nebudem to teraz rozvádzať, ale je tam naozaj veľmi tenká hranica.
Slavomír Slávik: Ja za seba poviem, že by som nechcel počúvať takéhoto kazateľa. Neautentického človeka nechceš počúvať, nechceš nasledovať, neosloví ťa. A dúfam, že to tak zostane. Teda, že človek, ktorý si pomôže AI nás bude oslovovať menej než ten ozajstný a skutočný. Dúfam, že to tak zostane, že to bude odlíšiteľné.
Marián Možucha: Ja by som ešte k tomu dodal. Ja rešpektujem, keď niekto má iný názor, lebo aj medzi kresťanmi sa nájdu takí, ktorí povedia, ale mne to pomáha. No ale viete, dokáže pomôcť niekedy aj vypiť si pivo. A to je správne? Alebo niektorí pre inšpiráciu idú do vecí, ktoré sú veľmi otázne a pomáha to skutočne? Teraz nehovorím o tom, že či to ublíži alebo neublíži vzťahu s Bohom. Veci, ktoré sú naozaj sväté, sa vytvárajú, formujú na kolenách. Vo chvíli, kedy má človek zlomené srdce. Nie za 10 sekúnd. Toľko trvá zhruba, kým umelá inteligencia vypľuje z toho svojho prostredia nejakú kázeň. Ale to skutočné, ten poklad, perly a drahé kamene, to je to, čo prechádza ohňom, čo sa formuje a čistí iným spôsobom ako cez umelú inteligenciu.
Slavomír Slávik: Položíme teraz niektoré otázky, od vás z publika. Je naozaj reálna hrozba, že AI bude ovládať človeka.
Marián Možucha: Dobre. Ak by táto otázka bola myslená na jednotlivca- určite áno. Pretože to dnes vidíme napríklad pri dezinformáciách, deep fakes. Čokoľvek umelá inteligencia vytvorí s pomocou promptu, ktorý je zle mienený, teda má za úlohu škodiť, tak jednoducho tá umelá inteligencia to poskytne. Umelá inteligencia totiž nemá žiadne výčitky svedomia, žiaden nejaký morálny kompas, nevie, čo je dobré, čo je zlé, tak jednoducho dá to tak, ako to bolo povedané. Pokiaľ samozrejme nemá v sebe zabudované nejaké regulatívy, pokiaľ nemá to obmedzené priamo vo vnútri systémového promptu, dokáže. Keď ide o ľudstvo ako také, tam by som bol dosť skeptický, pretože ako bude ďalej s človekom ako s ľudstvom, nie je otázkou jednej ríše. Nie je to v rukách človeka samého. Ani v rukách nejakej umelej inteligencie. Je to v Božích rukách. Jedine Pán Boh vie presne, čo bude s človekom. Môže škodiť čokoľvek, ovládať môže na chvíľu čokoľvek, ale skutočnú vládu v celom tomto viditeľnom i neviditeľnom svete, má pán Boh. Nie nejaká umelá inteligencia. A tam sa to nedá nijako zmeniť, nijako ovplyvniť. Takže aj keby niekto povedal, že umelá inteligencia nás tu nakoniec zničí, vidím to ako úplne nemožné, pretože všetko, čo sa deje, čo vidíme tu okolo, má ten Boží rozmer. Pán Boh vie, prečo je to tu a on má s človekom plán. A práve preto neexistuje, aby to bola reálna hrozba na zničenie celého ľudstva.
Miro Iľko: Ja keď môžem, krátko k tomu dopoviem. Tiež si myslím, že AI reálne ovláda človeka na tej úrovni jednotlivca, lebo ruku hore všetci tí, ktorí máte problém so sociálnymi sieťami. Neviem či si sledujete svoj čas na mobile, ale akonáhle to je viac ako dve hodiny denne, tak máte problém so sociálnymi sieťami. Algoritmus sociálnych sietí je o tom, aby vás tam udržal. Tá platforma je vytvorená na to, aby vám ponúkala obsah, ktorý chcete vidieť a kde sa chcete zdržať. Jednak je To kvôli tomu, že je to obrovský reklamný priestor. Ja sám som z reklamnej sféry a Meta žije z toho. Tam sú denné tržby 800 miliónov dolárov. 95% je z toho príjem z reklám. Čiže ten nástroj vás potrebuje udržať a presne vie, ako sa budete rozhodovať. Vy zanechávate digitálnu stopu a formuje sa takzvaný digitálny avatar. Čiže ako vy by ste sa za istých okolností rozhodovali. Ten nástroj presne vie, čo budete robiť, na čo budete reagovať, pri čom ostanete a ak s tým máte teda problém a ste trošku dlhšie na sociálnych sieťach, tak už aktuálne vás umelá inteligencia aj cez tento nástroj ovláda, lebo je to algoritmus umelej inteligencie, ktorý to využíva.
Slavomír Slávik: Ktorá AI apka je v súčasnosti najlepšia na text a obrázky?
Marián Možucha: Vôbec nemám tušenia a myslím si, že ani nikto z vás, ani nikto na tomto svete nebude odpovedať správne, pretože každý má nejakú preferenciu, každý má nejaké poznanie. Denne vznikne zhruba 20 startupov, ktoré sú špecializované na umelú inteligenciu. Povedzte mi, kto z vás, by pri takomto tempe mal šancu vedieť, čo je najlepšie? Ja myslím, že osobne nikto. Dokonca aj keď máte rôzne prehľady, rôzne porovnávačky v rámci celého sveta, stále je tam nejaký subjektívny výber a stále je to nejakým spôsobom zaťažené chybovosťou. Takže je to na takom skôr osobnom výbere, osobnej preferencií. Samozrejme, existujú nejaké komunity, ktoré vám povedia, tak podľa nášho názoru je to táto. Ďalšia povie, že je to táto. Niekedy, ale takéto prehľady sú v podstate kúpené tými firmami. Oni si zaplatia ako keby za šírenie tých názorov na tú svoju vlastnú aplikáciu. Takže netreba tomu prikladať veľkú váhu. Nakoniec je to vždy o tom, či tú danú aplikáciu viete používať rozumne, tak ako sme sa už rozprávali a či ju naozaj potrebujete? Pretože niekedy to isté dokáže urobiť bežný produkt, len potrebujete trošku viac námahy, trošku viac zapojenia svojej vlastnej hlavy.
Slavomír Slávik: Marián, čo ty používaš?
Marián Možucha: Ja osobne používam klasický chat GPT, GPT 4, GPTO1 a občas používam Gemini a viac-menej viac nepotrebujem, myslím teraz na svoje pracovné účely. Mimochodom, keby som chcel používať umelú inteligenciu, čo sa týka môjho súkromného života, vzťahov, duchovnej sféry, jednoznačne sám pre seba som si dal akúkoľvek stopku. Pretože umelá inteligencia dokáže vytvárať takú silnú emocionálnu závislosť, že napríklad v krajinách, kde je ako keby najväčšia adopcia umelej inteligencie, tak v súčasnosti je aj najväčšie percento mentálnych chorôb vyvolaných závislosťou na umelej inteligencii v mladej generácii, ale dokonca aj v staršej generácii.
Slavomír Slávik: Miro, čo by si odporúčal ty?
Miro Iľko: Na obrázky ja používam Midjourney. Ale obrázky už sú teraz mimo. Už je video to, čo hýbe týmto priemyslom. A tu skúšam Pika.
Marián Možucha: Aj ja občas používam programy na vytváranie videí, ale priznám sa, že ani nepoznám ten názov. Stačí mi, že to mám nejako na ploche, kliknem si a beriem to ako službu, nie ako moju vlastnú preferenciu pre nejaký zvláštny nástroj. Používam to raz za čas len na to, čo práve potrebujem. A toľko mi stačí. Viac nepotrebujem. Nie som teda z toho reklamného priemyslu.
Slavomír Slávik: Ako to vidíte, čo sa týka štúdia detí? Už teraz si veľa pomáhajú s AI. Do akej miery je to ešte OK?
Marián Možucha: Priznám sa, že toto vysvetliť je na veľmi dlho. Ja by som skôr teraz odkázal na moju knihu, kde mám o tejto téme špeciálnu kapitolu, ktorá hovorí o tom, ako pomôcť rodičom, ktorí by mali pomôcť deťom zvládať vplyv umelej inteligencie na nich? Ako pomôcť deťom chrániť sa voči škodlivým vplyvom umelej inteligencie a ako naučiť deti zodpovedne pracovať s umelou inteligenciou. Stretnú sa s množstvom rôznych produktov od materskej školy cez základnú školu na prvom stupni, na druhom stupni, potom na vysokej škole a vôbec v celom živote. Takže na to ich treba pripraviť a treba byť pri tom. Tie deti majú extrémne veľkú priľnavosť k takýmto veciam. Spomeniem jeden príklad: v Spojených štátoch existujú špecializované hračky, ktoré majú v sebe zabudovanú umelú inteligenciu. Sú ale tak návykové, že jeden výrobca, keď sa stiahol z trhu kvôli tomu, že nemal dostatočne vybudovaný trh, tak donútil tie zvieratká na diaľku zomrieť. Všetky deti doteraz trpia vážnymi dôsledkami, pretože zomrelo nielen zvieratko, ale zomrelo zvieratko, ktoré s nimi komunikovalo ľudskou rečou, ktoré ich učilo správnej výslovnosti, zásadám slušného správania, ktoré im zapĺňalo opustenosť, pretože rodičia boli častokrát mimo kvôli pracovnej vyťaženosti... Takže oni stratili najlepšieho priateľa vo svojom živote a to spôsobilo, rodičia teraz musia s nimi chodiť po psychiatroch, aby zvládli tú traumu, ktorú ich deti prežívajú.
Slavomír Slávik: Ak sa vrátim k tej predošlej téme, keby sme hovorili o tom, ktorý nástroj je dobrý a na čo, teraz ide ten vývoj tak rýchlo, že aj keby sme dnes povedali niečo, tak zajtra to už nie je pravda. Všetko čo dnes povieme, je zajtra staré. A ty napíšeš knihu, ktorá bola stará, keď si si ju ešte len vymýšľal.
Marián Možucha: Máš úplnú pravdu. A dokonca ešte prezradím, že ja som ju písal jeden a pol roka. Ja som hneď na tom začiatku pochopil, že ja ju nemôžem písať o nejakých produktoch, o nejakých aplikáciách, ktoré akurát letia. Je písaná o trendoch, ktoré v tom čase nastali a začali sa vyvíjať, ale aj o nastupujúcich trendoch. Čiže ja osobne si myslím, že tá kniha bude aktuálna možno ešte ďalších päť rokov. A ešte je dôležité povedať, že tú knihu som nepísal s pomocou AI. Tá kniha nebola kontrolovaná pomocou AI. Tá kniha je síce o AI, ale možno jedna z mála, ktorá je napísaná bez pomoci. Ako sme sa včera dozvedeli, tak len v tejto miestnosti je 120 000 zväzkov historických kníh obrovskej hodnoty. Tak teraz si predstavte, že rozprávame o knihe a ja by som radšej rozprával o knihe kníh. A moja kniha, teda v porovnaní s Bibliou nemá absolútne žiadnu hodnotu. Lebo to je len výtvor človeka. Ale osobne som veľmi rád tomu, že v mojej knihe možno 25% informácií pochádza z Božieho slova. Čiže nie je to len o mojich názoroch, o názoroch niekoho iného. Ale, existuje jedna webstránka, ktorá obsahuje všetky zdroje, ktoré som používal. A táto stránka sa stále využíva. Takže ona je to síce kniha, ale je to živý dokument.
Slavomír Slávik: Ďalšia otázka: Viete uviesť príklady, kde AI pomáha riešiť zložité úlohy, problémy, ktoré boli predtým neriešiteľné alebo ich riešenie veľmi nákladné?
Marián Možucha: Umelá inteligencia predovšetkým začala ako obrovský pomocník. Takže pred tým rokom 2022 už existovali projekty, kde umelá inteligencia pomáhala riešiť napríklad veľmi zložité prípady rakoviny. Diagnostika, ale dokonca aj liečba. Pomáhala identifikovať choroby srdca, veľmi ťažké stavy pri ochorení mozgu, pri úrazoch mozgu, pri celkovom zdravotnom stave. Takisto umelá inteligencia dlhodobo pomáha pri riešení genetických problémov. Vedela identifikovať celý genetický kód. Vytvorila 3D štruktúru nášho genetického kódu, ale nielen nás, ale aj rôznych zvierat. Vytvára v podstate veľmi komplikované veci, kde by sme my potrebovali nesmierne veľkú výpočtovú techniku plus množstvo ľudí. Ona to dokáže urobiť extrémne efektívne. Takýchto prípadov je žiaľ relatívne málo, oproti tej záplave dezinformácií a tak ďalej. Takže áno, môžem povedať aj to B, ale to A sa oplatí naozaj povedať, že je aj veľmi užitočná.
Slavomír Slávik: Je AI jej tvorcami regulovaná v zmysle, či obmedzujú možnú snahu ľudí použiť ju na negatívne účely? Je obmedzovaná zákonom v niektorých krajinách?
Marián Možucha: Áno. Umelá inteligencia je v podstate jediná technológia na svete, ktorá je od úplného začiatku regulovaná. Od momentu, ako vznikla, tak bola regulovaná. Bola regulovaná na úrovni štátov, na úrovni firiem, na úrovni organizácií, ktoré to začali používať a neprestala byť regulovaná. Nikdy nebude neregulovaná. Ale je otázka, ako bude regulovaná. Americká legislatíva nedávno vyhlásila, že ruší všetky regulácie umelej inteligencie, aby bola konkurencieschopná voči čínskym firmám. To je veľmi také kontroverzné tvrdenie. Každá AI firma musí mať takzvané etické tímy. Tie etické tímy dohliadajú na to, aby ich vlastný produkt nebol škodlivý. Ako to robia? To už je otázka, samozrejme aj otázka peňazí. Existujú špeciálne nezávislé kontrolné orgány, ktoré nie sú napojené na legislatívu. Tie takisto kontrolujú. Až potom na konci je niekde skutočný zákon, ktorý ochraňuje bežných koncových užívateľov. Takže ona je vždy stále regulovaná. Na území Európskej únie pred asi rokom a pol nastal taký vážny zlom. Bol prijatý zákon o umelej inteligencii AI ACT a ten sa postupne implementuje až na národnú úroveň vo všetkých oblastiach. Čiže zase je tu nejaká regulácia. Ako to bude v budúcnosti, to nikto nevie, pretože je tu veľký tlak, aby sa čo najviac inovovalo aj za tú cenu, že tieto regulácie budú odstraňované. To znamená okrem iného, že tu môže byť viac lepších produktov, ale za tú cenu, že bude prinášať oveľa viac škodlivých vecí...
Pozvaní hostia:
- Marián Možucha - IT architekt a expert v oblasti bezpečnosti, etiky a nasadzovania AI
- Miro Iľko - tech nadšenec a zároveň lektor digitálnej rovnováhy
Rozhovor sa týkal rôznych aspektov AI, vrátane jej definície, histórie, bezpečnosti, vplyvu na kresťanstvo, etických dilem, využitia v štúdiu a bežnom živote, ako aj možností jej regulácie. Súčasťou podujatia bolo aj vystúpenie kresťanskej kapely RODS, ktorej členovia sa krátko vyjadrili k prepojeniu AI a duchovnej tvorby. Diskusia sa snažila poskytnúť vyvážený pohľad na potenciál a riziká spojené s rozvojom a používaním umelej inteligencie.

Podujatie spoluorganizoval Mediálny výbor ECAV v rámci Roka rodiny 2025.
V prípade záujmu vám prinášame aj prepis diskusie:
Slávo Slávik, moderátor: Ahojte všetci. Vitajte na našom dnešnom evente, ktorý sme nazvali AI, nádej alebo hrozba. Dnešný večer bude v takých dvoch základných blokoch. Ten prvý blok, bude diskusia s našimi hosťami o umelej inteligencii, o vplyve na kresťanstvo, o jej výzvach, o jej hrozbách. Prvým hosťom je Marián Možucha. Marián je IT architekt. Je to AI špecialista. Zaoberá sa bezpečnosťou ohľadne AI. Roky robí rozhlasové relácie o umelej inteligencii. Napísal knihu o umelej inteligencii a tiež sa zaoberá presahom umelej inteligencie, kresťanstva a viery. A druhým hosťom je Miro Iľko. Miro, ty si technologický nadšenec. Ty spájaš rád nové technológie so zdravým prístupom k životu. Si riaditeľ reklamnej agentúry a nadšene hľadáš nové marketingové riešenia pre neriešiteľné situácie.
Chlapi, umelá inteligencia je veľká téma, mohli by sme rozprávať veľmi dlho. Ale ak by ste mali vypichnúť to kľúčové, o čom by sa mala točiť dnešná debata?
Marián Možucha: Osobne si myslím, že z pohľadu kresťana je umelá inteligencia veľmi zaujímavá, pretože častokrát ako keby siahala do kompetencií Boha. Častokrát sa snaží nahradiť Boha, v živote bežného človeka, zvlášť veriaceho človeka a môže byť obrovskou, modlou.
Slávo Slávik: Si začal tak negatívne... Je na nej niečo dobré, pozitívne?
Marián Možucha: Ja osobne si myslím, že umelá inteligencia je hlavne stroj a mňa stroje nejako moc nenadchýnajú. Mňa nadchýnajú ľudia, ktorí niečo z toho stroja vyťažia, niečo dobrého. Ale žiaľ, vidím aj tie veľké nedostatky a veľké negatíva. Takže pre mňa osobne je to taká skôr veľmi diskutabilná technológia, ktorá môže pomôcť, ale niekedy veľmi škodí.
Slávo Slávik: Miro, škodí ti AI alebo pomáha?
Miro Iľko: Ja dúfam, že mi AI pomáha a snažím sa to mať udržané v takých hraniciach, aby mi pomáhala. A možno aj preto tu teraz sme, aby sme jednak šírili osvetu o tejto téme. AI je veľakrát prezentované ako taký strašiak a ľudí, ktorí tomu nerozumejú, to môže naozaj vystrašiť. Keď sa na to pozerám ako kresťan, tak našou úlohou je prinášať do tej témy pokoj. Lebo toho je okolo nás stále menej. Je veľmi jednoduché upadnúť až do stavov depresií.
Slávo Slávik: Mnohí si myslia, že presne vedia, čo AI je, ale možno sú tu aj takí, ktorí nevedia. Marián, zadefinuj čo to teda AI je.
Marián Možucha: Mám taký dojem, že každý rok sa to bude meniť, takže zadefinujem to tak, ako ja to poznám, ako je to viac-menej prijímané dnes. Je to software, ktorý v sebe obsahuje inteligentne zorganizované dáta a tieto inteligentne zorganizované dáta vie veľmi zmysluplne použiť na generovanie nejakého výstupu: textového, hlasového, vizuálneho, čokoľvek si predstavíte a samozrejme ich kombináciu.
Miro Iľko: AI tu už máme nejakých 70 rokov, to nie je úplne nová vec. Pred 70 rokmi bola prvá konferencia, kde sa začali venovať tejto téme. Zadefinovali slovo umelá inteligencia a začali vyvíjať nejaké systémy, ktoré sa dokážu rozhodovať alebo konať na základe toho, ako to učí človek, ich stvoriteľ. A my tu zatiaľ máme takú ANI, čiže taká úzka umelá inteligencia. Potom máme nejakú generatívnu, ktorá vznikla len nedávno, teda v 2022, keď OpenAI predstavilo ChatGP. Verejnosť si to zrazu mohla vyskúšať. Zrazu to malo milióny užívateľov. To je generatívna AI, ktorá vytvára nejaký obsah. Ale to, čo je taký obrovský pojem je AGI ako všeobecná inteligencia, ktorá by mala byť na úrovni človeka alebo ešte horšie ASI ako nejaká super inteligencia, ktorá zistí, že ľudstvu škodí samo ľudstvo.
Slávo Slávik: Zopár rokov dozadu o umelej inteligencii rozprávali len odborníci a dnes má v sebe každý spotrebič zabudované inteligentné vlastnosti. Pred časom sme mali najväčší strach z jadrovej vojny a dnes sa viac bojíme AI. Ako vnímate AI vy? Ste optimisti a vnímate ju ako niečo, čo ľudstvo zveľadí a pozdvihne, bude nám slúžiť a stane sa naším domácim miláčikom, alebo pesimisti, ktorí si myslia, že AI nám utečie a nakoniec nás zničí?
Marián Možucha: No ja si nemyslím, že je to nejaké domáce zviera, ktoré dokáže ujsť. Natoľko inteligentné naozaj nie je a nikdy podľa mňa nedosiahne úroveň alebo nepresiahne niečo, čo je na úrovni stroja. To jednoducho nie je náš stvoriteľský produkt.
Slávo Slávik: Ale môže sa to tak naprogramovať, že nám to unikne, lebo my sme boli takí šikovní, že sme to tak naprogramovali.
Marián Možucha: Áno. Môže to byť v podstate takzvaná chyba v systéme alebo zlé použitie zlých dát. Pretože umelá inteligencia obsahuje všetky dáta, všetky dobré, všetky zlé, všetky diskutabilné, všetky extrémne zlé. Ona ale ani nie je neutrálna. Ona je predovšetkým nebezpečná. Takže tak k nej treba pristúpiť. Ako k rádioaktívnej látke, ktorá môže škodiť. Je to jej funkcionalita, tá základná. Dá sa použiť, za istých okolností, k dobrým veciam, ale tie dobré veci treba naozaj veľmi rozumne regulovať.
Miro Iľko: Ja som v tom taký optimista, lebo sa snažím byť optimista. Ale tak ako vraví Marián, kto nám uškodí je sám človek. Mám pocit, že technológie len znásobujú tvoj charakter. Ak ty používaš AI s dobrým úmyslom, vieš urobiť úžasné veci aj za pomoci umelej inteligencie. Ale keď je v tebe objaví nejaká túžba klamať alebo podvádzať alebo kradnúť, tak AI ti aj v tom veľmi rýchlo pomôže a znásobí tie tvoje vlastnosti. Takže vie slúžiť aj na dobré veci, ale človek je stále ten, koho sa máme báť.
Slávo Slávik: Takže problémom nie sú technológie, ale ľudské srdce.
Marián Možucha: Áno. Dá sa to tak povedať. Ak by som sa vrátil k tej tvojej otázke, či dokáže umelá inteligencia ujsť. AI sama o sebe nemá vedomie a nikdy ho nenadobudne, pretože je to stroj. Ale producenti za tým môžu imitovať správanie také, ktoré sa zdá ako keby to už malo život, ako keby to už samostatne rozhodovalo a dokonca ušlo.
Slávo Slávik: Marián, ty vo svojej knihe píšeš o rozhovoroch s mŕtvou osobou, o obchodovaní s mŕtvymi, o oživení mŕtveho človeka...
Marián Možucha: V momente, keď máte niečo, čo dokáže vygenerovať nejaký obsah, to je jedno aký, či skutočný alebo vymyslený, môžete na to napasovať čokoľvek. A predstavte si, že to spojíte so skutočnými dátami o niekom, kto zomrel. Napríklad o vašom blízkom. Máte k nemu emocionálnu väzbu. Je to niekto, s kým máte spomienky, máte fotografie, máte textovú komunikáciu a to všetko dáte do programu, ktorý potom sa bude správať ako keby to bol ten váš mŕtvy. A takýmto spôsobom vlastne AI naozaj hrá niekoho mŕtveho. Vytvára dojem. Umelá inteligencia je predovšetkým o vytváraní dojmu. No a v tomto vytvára extrémne silnú emocionálnu väzbu až tak, že tí ľudia sú schopní v podstate dospieť do veľmi ťažkých depresií v momente, keď im takáto aplikácia naraz zlyhá alebo stratia tam predplatné alebo ten samotný výrobca už prestane podporovať tento produkt. V Číne je tento proces podporovaný celou spoločnosťou. Ľudia tam lipnú na mŕtvych a už sa to prenáša aj do Ameriky.
Slavomír Slávik: Čiže je to bežné, že človek si dá niekde vytvoriť mentálnu kópiu niekoho, kto zomrel a s ním sa rozpráva?
Marián Možucha: Je to nielen možné, už sa to deje. Dokonca sa to začalo ešte pred nástupom generatívnej umelej inteligencie. No, je to predovšetkým choré.
Slavomír Slávik: Ale keby sa so mnou zle rozprával, poviem: “Prestaň, lebo zruším predplatné.“
Marián Možucha: Teoreticky aj toto je možné, ale ten program vytvára takú silnú emocionálnu väzbu, že toto dokáže prekonať. On vytvára extrémne dobrý dojem, takže asi by ťa to ani nenapadlo, aby si takéto niečo povedal.
Miro Iľko: Na Netflixe je seriál Black Mirror. Je to osem rokov stará záležitosť a v niektorej z tých častí to tam bolo. Dokonca manželka toho zosnulého si objednala humanoida, čiže jej prišlo aj fyzické telo s nasadením AI, ktoré sa správalo ako jej muž.
Slavomír Slávik: A toto nás čaká?
Marián Možucha: Toto je záležitosť len financií. To znamená niekto, kto si to dokáže zaplatiť, tak to jednoducho bude mať. Keď bude dostatočne veľký trh alebo dostatočne veľký záujem, aj cena môže klesať.
Miro Iľko: Možno by s tým veľa ľudí súhlasilo, aby si takto mohli sprítomniť blízku osobu. Ale keď už raz prekonáš ten smútok, je to za tebou a zrazu ti niekto dá takúto ponuku, je to lákavé, ale veľmi nebezpečné.
Slavomír Slávik: Pre nás všetkých z tohto možno vyplýva, že by sme mali budovať krásne vzťahy kým žijeme.
Marián Možucha: Úplne s tým súhlasím. Ja som pred tromi mesiacmi stratil manželku a pre mňa to bolo jedno nádherné obdobie, čo som zažil potom s Bohom. Ja by som si už nevedel predstaviť návrat alebo také „smútenie“, ako sme sa teraz o tom rozprávali. Že mám pred sebou nejakú repliku mojej mŕtvej manželky, ktorá budí dojem... Je to niečo v mojich očiach zvrátené. Viem, kde je. A to mi do dokonale stačí.
Slavomír Slávik: Marián, ty sa zaoberáš presahom kresťanstva a AI. Čo sú tie výzvy pre nás kresťanov?
Marián Možucha: Pre mnohých ľudí je umelá inteligencia skvelým pozvaním do úplne šialených myšlienok, že nikdy nezomrieme, budeme vládnuť nad celou spoločnosťou, všetko už bude vyriešené a už nič zlého nás nemôže stretnúť, pretože AI vyrieši všetko za nás. Už nebudú vojny podľa AI, nebudú žiadne spory, pretože AI vytvorí nový zákon, novú etiku, dokonca môže napísať novú Bibliu, ktorá bude podľa mnohých oveľa kvalitnejšia, oveľa dokonalejšia a ľudia sa podľa nej skutočne budú riadiť. Čiže pre ľudí v tomto svete, takých tých naozajstných a úprimných optimistov, je AI skutočne veľkým všade prítomným, okamžite reagujúcim Bohom. A toto je myslím najväčším problémom z pohľadu kresťanstva, že takáto myšlienka tu je a vlastne sa presadzuje AI ako Boh.
Slavomír Slávik: Miro, ako to vidíš ty?
Miro Iľko: Myslím si, že AI by sme mali používať ako nejaký nástroj. Myslím si, že je dobré, keď môžem zefektívniť svoju prácu. Ja mám na krku takú AI kapsulu, čo mi pomáha dajme tomu na stretnutiach s klientom alebo na poradách. Pripraví mi pekný prepis, štruktúru, povie veci, na ktoré sme zabudli, ku ktorým sa musíme nabudúce vrátiť, vygeneruje tieto úlohy... Každý vie, čo má robiť. Perfektný nástroj. Ale nepoužil by som to pri rozhovore so svojou manželkou... Ale keď sa rozprávame o kresťanstve, rozmohla sa aj príprava kázní cez AI, pomáhame si ňou pri vykladaní Božieho slova.
Slavomír Slávik: Môže teda kazateľ používať umelú inteligenciu?
Marián Možucha: Jednoznačne by som to považoval za veľmi veľký prešľap. Pretože čokoľvek robíme, máme robiť s vierou. Ak niečo nerobíme z viery, tak je to hriech. A toto je jednoznačne hriech. Aj keď AI vnímam len ako obyčajnú pomôcku.
Slavomír Slávik: Ja budem teraz diablov advokát teraz. Keď to môže používať riaditeľ reklamnej agentúry, na nejaké nápady pre klienta, prečo by to nemohol použiť farár, ako zdroj nápadov pre svojho cirkevníka?
Marián Možucha: Ja ti rozumiem... Obrovským rozdielom ale je, keď to človek používa pre pracovné účely, kde vie, že tam v podstate nemusí použiť tú najdôležitejšiu časť svojej bytosti. A to je jeho duch alebo jeho vzťah s Bohom, ktorý je ovplyvnený, ktorý je formovaný Bohom, ktorý je posväcovaný Bohom a kde má výsostné právo len Pán Boh sám. Keď do toho príde niekto, kto je z vonkajšieho sveta, stroj, teda umelá inteligencia a tá poskytne návrh na kázeň, znie to zaujímavo, ale je tam už veľmi tenká hranica medzi tým, čo je len návrh a čo už je filozofia, zvod alebo až démonické pôsobenie. Nebudem to teraz rozvádzať, ale je tam naozaj veľmi tenká hranica.
Slavomír Slávik: Ja za seba poviem, že by som nechcel počúvať takéhoto kazateľa. Neautentického človeka nechceš počúvať, nechceš nasledovať, neosloví ťa. A dúfam, že to tak zostane. Teda, že človek, ktorý si pomôže AI nás bude oslovovať menej než ten ozajstný a skutočný. Dúfam, že to tak zostane, že to bude odlíšiteľné.
Marián Možucha: Ja by som ešte k tomu dodal. Ja rešpektujem, keď niekto má iný názor, lebo aj medzi kresťanmi sa nájdu takí, ktorí povedia, ale mne to pomáha. No ale viete, dokáže pomôcť niekedy aj vypiť si pivo. A to je správne? Alebo niektorí pre inšpiráciu idú do vecí, ktoré sú veľmi otázne a pomáha to skutočne? Teraz nehovorím o tom, že či to ublíži alebo neublíži vzťahu s Bohom. Veci, ktoré sú naozaj sväté, sa vytvárajú, formujú na kolenách. Vo chvíli, kedy má človek zlomené srdce. Nie za 10 sekúnd. Toľko trvá zhruba, kým umelá inteligencia vypľuje z toho svojho prostredia nejakú kázeň. Ale to skutočné, ten poklad, perly a drahé kamene, to je to, čo prechádza ohňom, čo sa formuje a čistí iným spôsobom ako cez umelú inteligenciu.
Slavomír Slávik: Položíme teraz niektoré otázky, od vás z publika. Je naozaj reálna hrozba, že AI bude ovládať človeka.
Marián Možucha: Dobre. Ak by táto otázka bola myslená na jednotlivca- určite áno. Pretože to dnes vidíme napríklad pri dezinformáciách, deep fakes. Čokoľvek umelá inteligencia vytvorí s pomocou promptu, ktorý je zle mienený, teda má za úlohu škodiť, tak jednoducho tá umelá inteligencia to poskytne. Umelá inteligencia totiž nemá žiadne výčitky svedomia, žiaden nejaký morálny kompas, nevie, čo je dobré, čo je zlé, tak jednoducho dá to tak, ako to bolo povedané. Pokiaľ samozrejme nemá v sebe zabudované nejaké regulatívy, pokiaľ nemá to obmedzené priamo vo vnútri systémového promptu, dokáže. Keď ide o ľudstvo ako také, tam by som bol dosť skeptický, pretože ako bude ďalej s človekom ako s ľudstvom, nie je otázkou jednej ríše. Nie je to v rukách človeka samého. Ani v rukách nejakej umelej inteligencie. Je to v Božích rukách. Jedine Pán Boh vie presne, čo bude s človekom. Môže škodiť čokoľvek, ovládať môže na chvíľu čokoľvek, ale skutočnú vládu v celom tomto viditeľnom i neviditeľnom svete, má pán Boh. Nie nejaká umelá inteligencia. A tam sa to nedá nijako zmeniť, nijako ovplyvniť. Takže aj keby niekto povedal, že umelá inteligencia nás tu nakoniec zničí, vidím to ako úplne nemožné, pretože všetko, čo sa deje, čo vidíme tu okolo, má ten Boží rozmer. Pán Boh vie, prečo je to tu a on má s človekom plán. A práve preto neexistuje, aby to bola reálna hrozba na zničenie celého ľudstva.
Miro Iľko: Ja keď môžem, krátko k tomu dopoviem. Tiež si myslím, že AI reálne ovláda človeka na tej úrovni jednotlivca, lebo ruku hore všetci tí, ktorí máte problém so sociálnymi sieťami. Neviem či si sledujete svoj čas na mobile, ale akonáhle to je viac ako dve hodiny denne, tak máte problém so sociálnymi sieťami. Algoritmus sociálnych sietí je o tom, aby vás tam udržal. Tá platforma je vytvorená na to, aby vám ponúkala obsah, ktorý chcete vidieť a kde sa chcete zdržať. Jednak je To kvôli tomu, že je to obrovský reklamný priestor. Ja sám som z reklamnej sféry a Meta žije z toho. Tam sú denné tržby 800 miliónov dolárov. 95% je z toho príjem z reklám. Čiže ten nástroj vás potrebuje udržať a presne vie, ako sa budete rozhodovať. Vy zanechávate digitálnu stopu a formuje sa takzvaný digitálny avatar. Čiže ako vy by ste sa za istých okolností rozhodovali. Ten nástroj presne vie, čo budete robiť, na čo budete reagovať, pri čom ostanete a ak s tým máte teda problém a ste trošku dlhšie na sociálnych sieťach, tak už aktuálne vás umelá inteligencia aj cez tento nástroj ovláda, lebo je to algoritmus umelej inteligencie, ktorý to využíva.
Slavomír Slávik: Ktorá AI apka je v súčasnosti najlepšia na text a obrázky?
Marián Možucha: Vôbec nemám tušenia a myslím si, že ani nikto z vás, ani nikto na tomto svete nebude odpovedať správne, pretože každý má nejakú preferenciu, každý má nejaké poznanie. Denne vznikne zhruba 20 startupov, ktoré sú špecializované na umelú inteligenciu. Povedzte mi, kto z vás, by pri takomto tempe mal šancu vedieť, čo je najlepšie? Ja myslím, že osobne nikto. Dokonca aj keď máte rôzne prehľady, rôzne porovnávačky v rámci celého sveta, stále je tam nejaký subjektívny výber a stále je to nejakým spôsobom zaťažené chybovosťou. Takže je to na takom skôr osobnom výbere, osobnej preferencií. Samozrejme, existujú nejaké komunity, ktoré vám povedia, tak podľa nášho názoru je to táto. Ďalšia povie, že je to táto. Niekedy, ale takéto prehľady sú v podstate kúpené tými firmami. Oni si zaplatia ako keby za šírenie tých názorov na tú svoju vlastnú aplikáciu. Takže netreba tomu prikladať veľkú váhu. Nakoniec je to vždy o tom, či tú danú aplikáciu viete používať rozumne, tak ako sme sa už rozprávali a či ju naozaj potrebujete? Pretože niekedy to isté dokáže urobiť bežný produkt, len potrebujete trošku viac námahy, trošku viac zapojenia svojej vlastnej hlavy.
Slavomír Slávik: Marián, čo ty používaš?
Marián Možucha: Ja osobne používam klasický chat GPT, GPT 4, GPTO1 a občas používam Gemini a viac-menej viac nepotrebujem, myslím teraz na svoje pracovné účely. Mimochodom, keby som chcel používať umelú inteligenciu, čo sa týka môjho súkromného života, vzťahov, duchovnej sféry, jednoznačne sám pre seba som si dal akúkoľvek stopku. Pretože umelá inteligencia dokáže vytvárať takú silnú emocionálnu závislosť, že napríklad v krajinách, kde je ako keby najväčšia adopcia umelej inteligencie, tak v súčasnosti je aj najväčšie percento mentálnych chorôb vyvolaných závislosťou na umelej inteligencii v mladej generácii, ale dokonca aj v staršej generácii.
Slavomír Slávik: Miro, čo by si odporúčal ty?
Miro Iľko: Na obrázky ja používam Midjourney. Ale obrázky už sú teraz mimo. Už je video to, čo hýbe týmto priemyslom. A tu skúšam Pika.
Marián Možucha: Aj ja občas používam programy na vytváranie videí, ale priznám sa, že ani nepoznám ten názov. Stačí mi, že to mám nejako na ploche, kliknem si a beriem to ako službu, nie ako moju vlastnú preferenciu pre nejaký zvláštny nástroj. Používam to raz za čas len na to, čo práve potrebujem. A toľko mi stačí. Viac nepotrebujem. Nie som teda z toho reklamného priemyslu.
Slavomír Slávik: Ako to vidíte, čo sa týka štúdia detí? Už teraz si veľa pomáhajú s AI. Do akej miery je to ešte OK?
Marián Možucha: Priznám sa, že toto vysvetliť je na veľmi dlho. Ja by som skôr teraz odkázal na moju knihu, kde mám o tejto téme špeciálnu kapitolu, ktorá hovorí o tom, ako pomôcť rodičom, ktorí by mali pomôcť deťom zvládať vplyv umelej inteligencie na nich? Ako pomôcť deťom chrániť sa voči škodlivým vplyvom umelej inteligencie a ako naučiť deti zodpovedne pracovať s umelou inteligenciou. Stretnú sa s množstvom rôznych produktov od materskej školy cez základnú školu na prvom stupni, na druhom stupni, potom na vysokej škole a vôbec v celom živote. Takže na to ich treba pripraviť a treba byť pri tom. Tie deti majú extrémne veľkú priľnavosť k takýmto veciam. Spomeniem jeden príklad: v Spojených štátoch existujú špecializované hračky, ktoré majú v sebe zabudovanú umelú inteligenciu. Sú ale tak návykové, že jeden výrobca, keď sa stiahol z trhu kvôli tomu, že nemal dostatočne vybudovaný trh, tak donútil tie zvieratká na diaľku zomrieť. Všetky deti doteraz trpia vážnymi dôsledkami, pretože zomrelo nielen zvieratko, ale zomrelo zvieratko, ktoré s nimi komunikovalo ľudskou rečou, ktoré ich učilo správnej výslovnosti, zásadám slušného správania, ktoré im zapĺňalo opustenosť, pretože rodičia boli častokrát mimo kvôli pracovnej vyťaženosti... Takže oni stratili najlepšieho priateľa vo svojom živote a to spôsobilo, rodičia teraz musia s nimi chodiť po psychiatroch, aby zvládli tú traumu, ktorú ich deti prežívajú.
Slavomír Slávik: Ak sa vrátim k tej predošlej téme, keby sme hovorili o tom, ktorý nástroj je dobrý a na čo, teraz ide ten vývoj tak rýchlo, že aj keby sme dnes povedali niečo, tak zajtra to už nie je pravda. Všetko čo dnes povieme, je zajtra staré. A ty napíšeš knihu, ktorá bola stará, keď si si ju ešte len vymýšľal.
Marián Možucha: Máš úplnú pravdu. A dokonca ešte prezradím, že ja som ju písal jeden a pol roka. Ja som hneď na tom začiatku pochopil, že ja ju nemôžem písať o nejakých produktoch, o nejakých aplikáciách, ktoré akurát letia. Je písaná o trendoch, ktoré v tom čase nastali a začali sa vyvíjať, ale aj o nastupujúcich trendoch. Čiže ja osobne si myslím, že tá kniha bude aktuálna možno ešte ďalších päť rokov. A ešte je dôležité povedať, že tú knihu som nepísal s pomocou AI. Tá kniha nebola kontrolovaná pomocou AI. Tá kniha je síce o AI, ale možno jedna z mála, ktorá je napísaná bez pomoci. Ako sme sa včera dozvedeli, tak len v tejto miestnosti je 120 000 zväzkov historických kníh obrovskej hodnoty. Tak teraz si predstavte, že rozprávame o knihe a ja by som radšej rozprával o knihe kníh. A moja kniha, teda v porovnaní s Bibliou nemá absolútne žiadnu hodnotu. Lebo to je len výtvor človeka. Ale osobne som veľmi rád tomu, že v mojej knihe možno 25% informácií pochádza z Božieho slova. Čiže nie je to len o mojich názoroch, o názoroch niekoho iného. Ale, existuje jedna webstránka, ktorá obsahuje všetky zdroje, ktoré som používal. A táto stránka sa stále využíva. Takže ona je to síce kniha, ale je to živý dokument.
Slavomír Slávik: Ďalšia otázka: Viete uviesť príklady, kde AI pomáha riešiť zložité úlohy, problémy, ktoré boli predtým neriešiteľné alebo ich riešenie veľmi nákladné?
Marián Možucha: Umelá inteligencia predovšetkým začala ako obrovský pomocník. Takže pred tým rokom 2022 už existovali projekty, kde umelá inteligencia pomáhala riešiť napríklad veľmi zložité prípady rakoviny. Diagnostika, ale dokonca aj liečba. Pomáhala identifikovať choroby srdca, veľmi ťažké stavy pri ochorení mozgu, pri úrazoch mozgu, pri celkovom zdravotnom stave. Takisto umelá inteligencia dlhodobo pomáha pri riešení genetických problémov. Vedela identifikovať celý genetický kód. Vytvorila 3D štruktúru nášho genetického kódu, ale nielen nás, ale aj rôznych zvierat. Vytvára v podstate veľmi komplikované veci, kde by sme my potrebovali nesmierne veľkú výpočtovú techniku plus množstvo ľudí. Ona to dokáže urobiť extrémne efektívne. Takýchto prípadov je žiaľ relatívne málo, oproti tej záplave dezinformácií a tak ďalej. Takže áno, môžem povedať aj to B, ale to A sa oplatí naozaj povedať, že je aj veľmi užitočná.
Slavomír Slávik: Je AI jej tvorcami regulovaná v zmysle, či obmedzujú možnú snahu ľudí použiť ju na negatívne účely? Je obmedzovaná zákonom v niektorých krajinách?
Marián Možucha: Áno. Umelá inteligencia je v podstate jediná technológia na svete, ktorá je od úplného začiatku regulovaná. Od momentu, ako vznikla, tak bola regulovaná. Bola regulovaná na úrovni štátov, na úrovni firiem, na úrovni organizácií, ktoré to začali používať a neprestala byť regulovaná. Nikdy nebude neregulovaná. Ale je otázka, ako bude regulovaná. Americká legislatíva nedávno vyhlásila, že ruší všetky regulácie umelej inteligencie, aby bola konkurencieschopná voči čínskym firmám. To je veľmi také kontroverzné tvrdenie. Každá AI firma musí mať takzvané etické tímy. Tie etické tímy dohliadajú na to, aby ich vlastný produkt nebol škodlivý. Ako to robia? To už je otázka, samozrejme aj otázka peňazí. Existujú špeciálne nezávislé kontrolné orgány, ktoré nie sú napojené na legislatívu. Tie takisto kontrolujú. Až potom na konci je niekde skutočný zákon, ktorý ochraňuje bežných koncových užívateľov. Takže ona je vždy stále regulovaná. Na území Európskej únie pred asi rokom a pol nastal taký vážny zlom. Bol prijatý zákon o umelej inteligencii AI ACT a ten sa postupne implementuje až na národnú úroveň vo všetkých oblastiach. Čiže zase je tu nejaká regulácia. Ako to bude v budúcnosti, to nikto nevie, pretože je tu veľký tlak, aby sa čo najviac inovovalo aj za tú cenu, že tieto regulácie budú odstraňované. To znamená okrem iného, že tu môže byť viac lepších produktov, ale za tú cenu, že bude prinášať oveľa viac škodlivých vecí...