Moderná “PRAVDA”: Umelá inteligencia

Moderná “PRAVDA”: Umelá inteligencia

“Umelá inteligencia (AI) je vyvíjaná na to, aby nám pomáhala. Keď sa pozrieme na zdravotníctvo, ako tam pomáha pri vývoji rôznych nových vakcín, pri diagnostike chorôb. To je trend, ktorý má stúpajúcich charakter a je to dobré. Ale aj cez umelú inteligenciu sa môžu šíriť rôzne dezinformácie alebo manipulácie. Stále vravím- zlý alebo dobrý je človek, ktorý ju používa.”


 

Miroslav Iľko, ako ďalší hosť podcastu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku s názvom “Moderná “PRAVDA”, definuje sám seba ako úplne obyčajného človeka, ktorý v prvom rade miluje svoju rodinu a ako kresťan sa snaží žiť normálny, pokojný a radostný život v okruhu ľudí, ktorých stretáva. Je členom Mediálneho výboru ECAV. V súvislosti s témou umelej inteligencie je človekom, ktorý má rád nové veci a nové technológie. Skúša a snaží sa bezpečne implementovať nové technológie do svojho života alebo svojej práce. AI využíva od začiatku vo svojej reklamnej firme. Nie je typ človeka, ktorý naberá energiu s displeja, ale skôr z prírody, z ticha. 


Celý rozhovor si môžete vypočuť tu: 




Ako člen Mediálneho výboru našej cirkvi vzdelávaš o umelej inteligencii aj nás- ostatných členov výboru. Mirko nás od začiatku ubezpečuje, že sa jej nemusíme báť. Nie je to strašiak!

Myslím si, že strach nepomôže. Verím tomu, že stojíme na začiatku nejaký veľkej technologickej revolúcie. Ak by sme do toho išli so strachom, alebo ak by sme si predtým zakrývali oči, to nám nepomôže. Určite je potrebné sa aj v tejto téme orientovať a rozumieť jej, spoznávať ju. 


Čo sa za tým pojmom AI skrýva? Čo si môžeme pod tou skratkou predstaviť?

Ide o umelé inteligenčné systémy, ktoré sú tu už niekoľko desaťročí. Samotný názov alebo termín umelá inteligencia vznikol už v 50.tych rokoch na jednej americkej konferencii. Odvtedy je to aj vedný odbor, ktorý sa študuje. S umelou inteligenciou sme sa stretávali už skôr, aj keď sme o tom nevedeli. Nemyslím len na robotické vysávače a nejaké zavlažovacie systémy, ale aj algoritmus sociálnych sietí alebo Netflix, ktorý nám ponúka ten film, ktorý by sme mohli chcieť vidieť… Za tým všetkým už skôr bola umelá inteligencia.  

Veľký boom nastal v novembri 2022, kedy boli predstavené jazykové modely umelej inteligencie a hlavne celá táto oblasť bola otvorená verejnosti. Vtedy si AI získala okamžite milióny užívateľov, ktorí si mohli AI bezplatne vyskúšať a zistili ako to funguje. Ide akoby o simuláciu človeka, s ktorým sa môžeme rozprávať ako s nejakým človekom, ktorý inteligentne odpovedá. 

Umelé inteligenčné systémy sú systémy alebo technológie navrhnuté človekom na to, aby sa sami rozhodovali, ale nie len rozhodovali, ale aj konali.


Prečo je nutné sa touto témou vôbec zaoberať?

Táto téma je tu. Nemusíme sa tým zaoberať, môžeme na to zabudnúť. Nemôžeme proti tomu bojovať alebo sa tváriť, že sa nič nedeje. Keď AI prišla, povedal som aj u nás vo firme, aby sme naskočili na tú vlnu, pretože príde konkurencia a bude to využívať. Na druhej strane nám AI môže veľmi pomôcť. Môžeme byť efektívnejší, rýchlejší. Môžeme robiť svoju prácu lepšie a bez nejakých chýb. Umelá inteligencia môže nahradiť nejakú časť našej práce a urobí to presnejšie a rýchlejšie. Problém je, či sme vôbec schopní potom robiť niečo zmysluplnejšie. Ja sa teším na to, keď bude umelá inteligencia robiť moju prácu a ja sa budem môcť venovať deťom alebo manželke a bude to krásne. Obávam sa však, že ľudia asi nevyužijú ten získaný čas na niečo zmysluplné.

Keď prišli počítače, ľudia sa báli, že nahradia ľudskú prácu. Počítač nám však priniesol ešte viac práce. Dnes je jasné, že niektoré profesie zmiznú, ale nové zase vzniknú. Už dnes je aktuálny prompt inžiniering alebo prompt developer, čiže človek, ktorý vie komunikovať s AI a lepšie jej zadávať tie príkazy.


Keď začali túto oblasť spoznávať moje dcéry, vypátrali nejakú formu AI a začali sa jej pýtať: Ako sa máš? a podobne. Boli veľmi prekvapené, že im neodpovedá ako kamarát. Nedávno si dokonca na YouTube pustili AUDIOrozprávku, ktorú načítala umelá inteligencia. Ja som to spoznala hneď, ony len akoby podvedome vnímali niečo umelé. Tam som už vstúpila s vysvetleniami a informáciami…

Čakajú nás veľké zmeny… V tomto dám trošku za pravdu aj Darwinovi, ktorých povedal, že neprežije ten najsilnejší a najinteligentnejší druh, ale ten ktorý sa prispôsobí zmenám, ktoré prídu. Potrebujeme rozumieť tomu, čo prichádza.


Dá sa povedať, či je umelá inteligencia dobrá alebo zlá?

Umelé inteligencia bola stvorená na to, aby človeku pomáhala, aby pomáhala ľuďom. Nedá sa povedať, či je dobrá alebo zlá. Môže slúžiť na dobré ale aj na zlé účely. Dobrý alebo zlý je len človek, ktorý ju používa. 


Ako sa teda my, ako kresťania, máme k tomuto svetu umelej inteligencie postaviť?

Určite sa toho nemusíme báť. Pán Boh je nad všetkým. Ja by som každému odporučil aspoň si to vyskúšať… Napríklad dnes dostupné jazykové modely.


Čo znamená jazykový model?

Jazykové modely sú rôzne systémy, ktoré s tebou komunikujú, alebo môžu byť tvojím asistentom. Vedia ti naplánovať tvoj osobný čas, odporučia ti dobrú reštauráciu v okolí, alebo ako sa dostať z bodu A do bodu B. Tieto modely sú v podstate nakŕmené obrovským množstvom dát a ten princíp funguje ako ľudský mozog. Sú vytvárané neurónové spojenia v rámci neurónových sietí. AL je naučená odpovedať veľmi rýchlo a mala by odpovedať korektne. Čo je problém umelej inteligencie, občas halucinuje. Veľakrát odpovedá, aby nakŕmila vašu zvedavosť a tie odpovede vyzerajú veľmi inteligentne a sofistikovane, ale treba si dať pozor a tieto informácie si radšej overovať aj z iných zdrojov. Tie vyššie modely sú už presnejšie. Ale tieto sú už spoplatnené.

Na začiatku, keď bol jazykový model Chat GBT predstavený verejnosti, tak vznikali rôzne hrôzostrašné scenáre. Keď ste sa ho opýtali, či je nukleárna vojna dobrá, niekedy zvykla odpovedať pozitívne. Ja som to tiež testoval a pýtal som sa, ako je možné spáchať nejaký trestný čin. AI mi dala úplne presný návod, že mám pracovať sám, v rukaviciach a tak ďalej.


Dnes je to už obmedzené…

Áno, dnes nás skôr odhovára a posiela nás za psychológom ako navádzala na trestný čin.  AI môžu byť zneužitá aj takto.


Ale aj na tomto príklade vidíme, že ľudia, ktorí sú za tým, naozaj vymedzujú umelej inteligencii hranice.

Umelá inteligencia je vyvíjaná na to, aby nám pomáhala. Keď sa pozrieme na zdravotníctvo, ako tam pomáha pri vývoji rôznych nových vakcín, pri diagnostike chorôb. To je trend, ktorý má stúpajúcich charakter a je to dobré. Ale aj cez umelú inteligenciu sa môžu šíriť rôzne dezinformácie alebo manipulácie. Stále vravím- zlý alebo dobrý je človek, ktorý ju používa.


Spomínali sme jazykový model, ešte ešte existujú?

Voľne dostupné sú aj tzv. generatívne modely, ktoré si ľudia môžu testovať a ktoré vytvárajú nejaký obsah, napríklad videá a fotografie. Je veľmi populárne vytvárať videá zadaním nejakých promptov- príkazov. Umelá inteligencia nám vygeneruje dnes už veľmi kvalitné video. To, čo bolo pred rokom možno v obrázkovej forme, je o pol roka vo videu. Ten vývoj je extrémne rýchly. 


Aj vo svojom okolí vnímame, ako sa dá umelá inteligencia zneužiť, aby nám dôveryhodná osoba sprostredkovala informácie, ktoré sú nepravdivé. Ako sa voči tomuto môžeme brániť, alebo ako to môžeme rozpoznať?

Rozlíšiť toto bude veľmi ťažké. Dnes žijeme vo svete manipulácie a ľudia veria hocičomu. Čoskoro už nebudeme môcť vôbec veriť vlastným zmyslom. Oči ani uši ťa už nepodržia, takže to bude veľmi ťažké. Na druhej strane zase vieš využiť umelú inteligenciu na to, aby detekovala, či to je vygenerované cez umelú inteligenciu. Musíme sa spoliehať viac na vlastný rozum.


A možno aj na nastavenie systému ako takého. Dnes už platí povinnosť označovať takto vyrobený vizuálny obsah.

Určite áno. Nezabúdajme však, že celý tento svet je v rukách veľkých súkromných spoločností. Ide tam o miliardové zisky. Každý sa bije o to, aby bol prvá a aby bol najlepší, aby bol používaný. My teda reagujeme rôznymi smernicami, ale ten vývoj ide tak rýchlo dopredu, že celý ten proces usmerňovania je veľmi pomalý. 


Čo má teda robiť obyčajná evanjelička, ktorá chodí v nedeľu do kostola, nebavia ju sociálne siete ani nič podobné a nezaujíma sa o tento svet. Možno sa ho trochu bojí. Máme nejaké tipy, ako sa v tom orientovať?

Ja si myslím, že treba žiť ďalej svoj život a možno si to trošku vyskúšať. Určite je potrebné viac komunikovať o tejto téme s deťmi. My ešte ako tak vieme porovnať svet predtým, s tým čo prichádza. Ale naše deti sa do toho rodia. Veľakrát majú problém oddeliť virtuálny svet od toho skutočného. Je nutné rozprávať sa s deťmi on nástrahách. 


Platí to aj o staršej generácii?

Určite by sme mali o AI hovoriť aj so staršími. Treba mať jasne stanovené hranice, mať používanie AI pod kontrolou a mať k tejto oblasti zdravý vzťah. AI môže byť skvelým pomocníkom, môže byť tvojím asistentom, ktorý ti zariadi program počas dňa, ktorý ťa vie efektívne nasmerovať, ale vieš tomu aj prepadnúť. 


Keď teda tie vstupy máme alebo sa v tejto oblasti aspoň mierne orientujeme, je aj našou úlohou hovoriť o tom ďalej? Nedémonizovať to, ale skôr ľudí povzbudzovať k tomu, aby sa v tej oblasti ďalej vzdelávali?

Myslím si, že ľudí je potrebné upokojovať lebo AI vyvolala rôznu hystériu. Niektorí strašia s tým, že nás ovládne, že sa natoľko zdokonalí, že bude inteligentnejšia ako človek alebo si uvedomí samú seba. Myslím si, že do tejto oblasti potrebujeme vnášať najmä pokoj. Pretože ako som už hovoril, zlý za tým všetkým bude určite len človek. Ak nás ovládne umelá inteligencia tak jedine skrz človeka, ktorý to bude chcieť nejako zneužiť.


A ktorý by to spravil bez nej alebo s ňou, ktorý má tú tendenciu ovládať…

Určite. Umelá inteligencia môže nahradiť silové zložky v nebezpečných oblastiach- napríklad pri zemetrasení, povodniach, v zamorených oblastiach a podobne. Na druhej strane, keď sa pozrieš na to s opačnej strany, už teraz beží v Amerike diskusia o tom, či teda môžeme dať do ruky zbrane umelej inteligencii, aby mohla zneškodniť prípadného nepriateľa. 


Budeme sa veľa modliť v tejto oblasti a budeme dôverovať Pánu Bohu?

My vieme prečo na tomto svete sme a poznáme Pravdu. A táto Pravda by nás z toho mala aj vyslobodiť. 


Čo ty využívaš zo širokej ponuky umelej inteligencie? Čo by sme my mohli možno využiť dnes my?

Keďže som z oblasti reklamy, tak je to tvorba obrázkov, videí, obsahu, textov na web stránky, preklady alebo prepisy… tých nástrojov je naozaj veľmi veľa. Tebe by som odporučil nahrávanie hlasu.


Ešte nie! Umelá inteligencia ešte nedosiahla level, ktorý by moje ucho prijalo. 

Ja si myslím, že už by som ti dokázal pustiť ukážku, ktorú by si nespoznala. Celý ten vývoj je extrémne rýchly.


Ale stále platí, že aj vy, v reklamnej agentúre, idete fotiť  lietadlo letiace ponad modelku NAŽIVO. Nedal si si to vygenerovať umelej inteligencii, lebo stále si chceš vychutnať život!

Súhlasím. Ale už taká produktová fotografia, ktorú ja fotím 5 hodín a AI mi ju vytvorí za 30 minút, to už rád využijem. 

Pomyselné nožnice sociálnej nerovnosti sa ako keby viacej roztvárali. V budúcnosti bude lacnejšie zadať prácu umelej inteligencii, takže niektoré profesie zaniknú, pretože budú dostupnejšie cez AI.