Generálny biskup ECAV prijal pozvanie na Deň Slovákov v Maďarsku

V obci Čerňa (maď. Bakonycsernye) prežili hostia aj domáci slávnosť radosti, hojnosti, družnosti a priateľstva so Slovákmi v Maďarsku. V kostole znela slovenská aj maďarská hymna, prišli evanjelici, katolíci, Slováci aj Maďari.

Pred tromi storočiami, 7. marca 1724, vznikla dohoda medzi prvými ôsmimi osadníkmi o osídlení Slovákmi s majiteľom územia dnešnej obce Čerňa. 6. júla 2024 pripravili pri tejto príležitosti v maďarsko-slovenskej obci Čerňa veľké podujatie: Deň Slovákov v Maďarsku.

Hlavnou udalosťou bolo odhalenie pamätníka k 300. výročiu osídlenia územia slovenským obyvateľstvom, ktorý tvorí skala, dovezená symbolicky z Nitry, s menami prvých osadníkov. Boli to evanjelici, ktorí presídlením hľadali aj náboženskú slobodu. Symbolické cestičky vytvorili tabuľky s názvami miest a obcí, z ktorých zahraniční Slováci pochádzajú.

Súčasťou podujatia bola aj ekumenická bohoslužba, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia evanjelickej a katolíckej cirkvi: Ivan Eľko, generálny biskup ECAV na Slovensku, Jozef Haľko, pomocný biskup bratislavskej arcidiecézy a Szemerei János, biskup západného (zadunajského) luteránskeho cirkevného dištriktu.

Program ukončili odovzdávaním ocenení slovenským osobnostiam a spolkom.

ECAV