Domáca pobožnosť na nedeľu Predpôstnu (19. február 2023)

Domáca pobožnosť na nedeľu Predpôstnu (19. február 2023)

Pieseň ES 451
 
            Ježiša neopustím, lebo On seba samého dal za množstvo mojich vín, chcem sa mocne držať Jeho, On žije, žiť budem s Ním, Ježiša neopustím.
 
Čítanie Božieho slova z 2K 5, 18 - 20
 
            „A to všetko je z Boha, ktorý nás zmieril so sebou v Kristovi a zveril nám službu zmierenia, že totiž Boh bol v Kristovi, zmieril svet so sebou, nepočítal ľuďom ich priestupky a ustanovil medzi nami zvestovanie zmierenia. Miesto Krista sme teda poslovia, akoby (vás) Boh napomínal skrze nás. Miesto Krista prosíme: Zmierte sa s Bohom!“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Hoci názov dnešnej nedele hovorí, že sa nachádzame pred pôstom, jej téma znie: „Dar Božej lásky.“ Pritom v slovách Písma sa láska vôbec nespomína. A predsa všetko so všetkým veľmi úzko súvisí.
 
Konflikt
            Konflikty vždy boli, sú aj budú prirodzenou súčasťou života. Kde žijú spolu dvaja a viacerí ľudia, tam je prirodzené, že sa niekedy aj nezhodnú alebo priamo pohádajú. Konflikty ako také si nemusíme vôbec vyčítať. Život bez nich nie je možný a sú bežným hosťom aj v tých najlepších rodinách a najdokonalejších manželstvách, pracovných kolektívoch či cirkevných zboroch.
 
Vytesnenie
            Otázkou však je, ako sa k nim dokážeme postaviť. Ktosi raz povedal, že dnes každé dieťa doma vidí ako sa treba pohádať, ale máloktoré dieťa doma vidí, ako treba konflikt vyriešiť. Výsledkom je, že takzvaný moderný človek sa vie rýchlo pohádať, uplatňovať svoje a aj cestou konfliktu sa biť za svoje práva, no málokto potom vzniknutý stav nejako rieši. Kým v minulosti bolo bežné, že sa rozhádaní susedia, priatelia alebo kolegovia udobrili, dnes ľudia konflikt radšej vytesnia – teda odložia ho na policu, so susedom či kolegom sa prestanú baviť a povedia si: „veď ja ho vlastne ani nepotrebujem. Môžem si spokojne existovať aj bez neho.“
 
Konflikt s Bohom
            Podobne je to aj so vzťahom k Pánu Bohu. Aj tu možno povedať, že kým kedysi ľuďom na vzťahu s Pánom Bohom záležalo a preto prichádzali do chrámu alebo ku sviatostiam, dnes sú voči tomu, aký je ich vzťah k Bohu, ľahostajní. Ak je dobrý, je to fajn a ak nie, tak je to tiež fajn, lebo je to jedno. Otázku Boha a nábožnosti odložíme na policu a tam môže zapadať prachom bez nášho povšimnutia aj celé desaťročia. To je ale chyba.
 
Zmierenie
            Zmierenie by malo byť súčasťou ľudského života rovnako ako konflikt. Koľko máme v živote konfliktov, toľko by sme mali mať aj zmierení. Nie len Písmo sväté ale už aj obyčajná výchova dávala kedysi ľuďom do rúk širokú paletu nástrojov, ako dosiahnuť zmierenie a to od obyčajného slovka „prepáč“ až po skutky, ktoré by dokázali, že na danom človeku nám stále záleží. Aj my, kresťania, sme Písmom neustále vyzývaní, aby sme sa zmierovali s našimi blízkymi a nenechávali konflikty bez povšimnutia. Apoštol Pavol píše, aby ani jeden deň neskončil tak, že sme s niekým pohádaní.
 
Zmierca
            No ako sa zmieriť s Bohom? Aj tu sa dá povedať „Prepáč“ alebo urobiť skutok pokánia, no samo o sebe by to bolo málo. Nestačilo by to na nápravu všetkého, čoho sa človek voči Bohu už dopustil. Ale to našťastie zariadil Pán Boh sám. Poslal svojho Syna a ten mal svojou smrťou zmieriť ľudí s Pánom Bohom. To je aj ústredná zvesť dnešných slov. Pavol nám oznamuje, že „Boh nás zmieril so sebou v Kristovi.“ To je dobrá správa pre každého, komu záleží na dobrom vzťahu s Bohom.
 
Dobrý vzťah
            Môžeme v živote konať veľa dobrého, môžeme byť vo svojej podstate dobrými a láskyplnými ľuďmi, no v liste Židom sa píše, že „bez viery nie je možné páčiť sa Bohu“ (Žid 11,6). Rovnako sa s Ním nemožno zmieriť len dobrými skutkami, ktorými by sme si Ho chceli udobriť. Skutočným zmiercom človeka s Bohom je jedine Pán Ježiš Kristus. Preto tá jediná a reálna šanca zmierenia s Bohom je v prijatí Pána Ježiša vierou ako Záchrancu a Zmiercu.
 
Zvestovanie
            Pavol dokonca hovorí, že Boh ustanovil zvestovanie zmierenia. To znamená, že na Boží podnet sa má toto zmierenie oznamovať. Nielen apoštolovia ale aj my dnes máme svetu pripomínať, že Boh je s človekom zmierený v Ježišovi Kristovi. Máme svetu hovoriť: „Zmierte sa s Bohom!“ Máme ukazovať na Pána Ježiša Krista ako na toho, ktorý neprišiel vládnuť ale slúžiť, neprišiel brať ale dávať, neprišiel rozoštvávať ale zmierovať. 
 
Dôležitosť zmierenia
            Ak by niekto mal dojem, že zmierenie sa s Bohom nie je dôležité, mýlil by sa. Apoštol Pavol v predošlých veršoch hovorí o tom, ako sa teší na večný život v nebesiach, ako sa teší na to, že tam v plnosti dostane to, čo má tu iba čiastočne. No zároveň si uvedomuje, že by v to nemohol dúfať, keby Boh nebol zmierený s človekom. Na to naráža prvými slovami keď píše, že to všetko je z Boha, ktorý nás zmieril so sebou v Kristovi. Bez zmierenia s Bohom v Pánovi Ježišovi Kristovi by sme tak ani my nemali nádej radostnej a večnej budúcnosti.
 
            To, že nás Pán Boh zmieril so sebou, urobil z lásky. A ako to urobil, to nám práve bude podrobne rozprávať pôstne obdobie. Tak sa láska a pôst stretajú v radostnej téme zmierenia, ktoré vykonal a ponúka nám Pán Boh sám, pretože Mu nie sme ľahostajní. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Bože, Ty si poslal svojho Syna, aby nás s Tebou zmieril. On vyniesol naše hriechy na drevo kríža a svojou krvou nás obmyl od každého hriechu. Vďaka Nemu môžeme byť s Tebou zmierení a vrátiť sa k Tebe ako stratené deti. Prosíme, v mene Tvojho Syna, prijmi nás do svojej Otcovskej náruče a daj nám s Tebou večne prebývať. Amen.
 
Pieseň ES 243
 
            Ježiši, Ty si od vekov za Zmiercu Otcom daný, prosíme s pokorou veľkou, aby sme v tom poznaní za Tebou kráčali verne, verili srdečne pevne, že Boh je naším Otcom.