Domáca pobožnosť na 6. nedeľu po Svätej Trojici (16. júl 2023)

Domáca pobožnosť na 6. nedeľu po Svätej Trojici (16. júl 2023)

Pieseň ES 477
 
            Tri sú veci, o ne prosím, Bože môjho spasenia, po nich túžbu v srdci nosím, obsah môjho snaženia; každá pochádza od Teba, každá smeruje do neba, v nich nám všetko dané je pre život a spasenie.
 
Čítanie Božieho slova z 1Pt 1, 13 - 15
 
            „Preto opášte si bedrá svojej mysle, buďte dokonale triezvi, dúfajte v milosť, ktorá vám bude daná pri zjavení Ježiša Krista. A ako poslušné deti nepripodobňujte sa predošlým žiadostiam z čias nevedomosti, ale ako svätý je Ten, ktorý vás povolal, aj vy buďte svätí v celom svojom počínaní.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Prečítané slová patria k tým známym textom, ktoré často vnímame ako napomínajúce, vyzývajúce k svätosti a zanechaniu zlých žiadostí. Čo to ale znamenalo pre ľudí v dobách prvej cirkvi a čo to znamená pre nás dnes?
 
Kult tela
            V dobách Pána Ježiša Krista boli najmä v gréckom prostredí rozšírené viaceré filozofické postoje, propagujúce tvrdenie, že život je krátky a treba v ňom všetko vyskúšať, všetko zažiť a čo najviac si to vychutnať. Preto mnoho ľudí doslova vyhľadávalo možnosť užívať si jedlá, nápoje a neviazanú zábavu, ktorá nespočívala iba v sexuálnej rozpustilosti ale aj v hazardných hrách či nebezpečných pretekoch. Ľudia neváhali pri takýchto zábavách aj zanechať život. Veď ak aj umriem, aspoň som si užil a umrel som pri chlapskej bitke či bohatej pitke.
 
Žiadosti
            Písmo – a najmä apoštoli, ktorí sa s takýmito postojmi k životu denne stretávali, často zdôrazňujú, že holdovať týmto žiadostiam je hriech. Na mnohých miestach nachádzame výstrahy pred žiadosťami tela ale aj konštatovania, že sú hriešne. Životný štýl starého Grécka sa už – najmä z našich končín stratil, no slová apoštolov zostali. Pre mnohých ľudí sa tak stali zdrojom presvedčenia, že vychutnať si dobré jedlo alebo sa zabaviť je hriech. To je však druhý extrém. 
 
Závislosti
            Pri téme o žiadostiach tela musíme veľmi starostlivo rozoznávať, či ide o prirodzené potreby ľudského tela a ľudskej psychiky, alebo o stav, kedy si tieto žiadosti vyžadujú našu maximálnu pozornosť. Ako príklad môžeme uviesť rozdiel medzi prípitkom pred nedeľným obedom a alkoholizmom alebo rozdiel medzi bežným manželským intímnym životom a promiskuitou. To prvé určite nie je hriechom a to ani vtedy, ak tým nedeľným prípitkom bude luxusné víno a ten intímny život bude bohatý a pestrý. Biblia nám určite nechce povedať, že ak si pripijeme lacným vínom je to v poriadku ale ak drahým, je to už hriech, lebo túžime po dobrom víne. Uprednostňovanie telesných žiadostí nie je to, ak pohŕdam nechutným vínom a dám si radšej to lepšie ale to, ak ho musím piť stále a je pre mňa natoľko dôležité, že som od neho až závislý. To je vlastne už alkoholizmus. A kým metlou starovekého Grécka bol neviazaný rozpustilý životný štýl, dnes sú to práve závislosti, ktoré človeka ničia či už po telesnej alebo psychickej stránke.
 
Nevedomosť
            Apoštol Peter dnes kresťanom píše, aby sa nepripodobňovali predošlým žiadostiam z čias nevedomosti. To je presne o tom. Peter chce, aby už nežili tak ako predtým, keď jediným zmyslom ich života bolo dobre si užiť. To boli pre nich časy nevedomosti, kedy nevedeli, že ich život je pridrahý na to, aby ho prepili alebo stratili v nejakom zápase. Teraz, keď už vedia, že Ježiš za ich život zaplatil svojou krvou, keď vedia, že sú Kristom vykúpení, majú žiť tak, aby ich život svedčil o vyššom zmysle a vyššom cieli. Majú sa pripodobňovať svojmu Spasiteľovi až do takej miery, aby boli svätí ako On.
 
Triezvosť
            To samozrejme neznamená, že si kresťania nemajú dopriať dobré jedlo či zábavu. Nesmie to však byť priorita a zmysel ich života, nesmú byť na tom závislí. Ak ho majú, môžu si ho užiť s vedomím, že im ho Boh dal, no ak ho nemajú, nech to príjmu s vedomím, že v ich živote sú aj dôležitejšie veci. To ale chce triezvy pohľad na veci tela. Preto Peter nabáda k triezvosti.
 
Milosť
            Je prirodzené, že kresťan to niekedy aj preženie, alebo to správne neodhadne. Opäť musíme mať na pamäti ľudí, ktorí predtým žili v úplnej zhýralosti. Nepredstavme si hneď človeka, ktorý sa na oslave preje. Predstavme si človeka, ktorý bol na takomto prejedaní závislý a potom to nechal. To jemu hrozí, že zlyhá, znova sa vráti k starým návykom a na chvíľu zabudne na Ježiša. To je podobné ako keď alkoholik zanechá pitie. Vieme, aké nebezpečné je pre neho čo len raz sa napiť alkoholu. Ale môže sa to stať rovnako, ako sa aj kresťanom v prostredí Grécka mohlo ľahko stať, že zablúdili na žúr, do spoločnosti, kde boli predtým stálymi členmi. Peter im preto pripomína milosť, ktorá je stále pri nich a ktorá im aj takéto zlyhania odpúšťa, ak sa znovu vrátia k Ježišovi.
 
            Dnešná nedeľa má tému „Život v Kristovi.“ Netrápme sa nikdy nad tým, či nejaké jedlo, nápoj alebo iná naša telesná žiadosť je sama o sebe hriechom. Dávajme skôr pozor na to, či popri tom, ako si užívame život, je pre nás Pán Ježiš stále natoľko dôležitý, aby sme svoje potešenia zanechali, ak by to bolo treba. Skúmajme, či na svojich potešeniach nie sme závislí a či sa pre nás nestali dôležitejšie ako sám Ježiš. Pred tým nás Písmo varuje. Ak to tak nie je, potom môžeme Pána Ježiša nasledovať so všetkým, čo v živote máme. Veď to máme od Neho a určite by nebolo ani správne, ani kresťanské tým pohŕdať. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Ježiši Kriste, ďakujeme Ti za všetko, čo v živote máme. Žijeme v hojnosti tela a často si to nevážime. Užívame si život a ani sa nespytujeme, či sme pánmi svojich žiadostí alebo ich sluhami. Prosíme, pomáhaj nám, aby našim Pánom si bol jedine Ty. Kiež všetko čo máme, užívame len s vedomím, že to máme od Teba a nech tak od Teba všetko prijímame, Tebe všetko činíme a Tebe za to aj ďakujeme. Amen.
 
Pieseň ES 485
 
            Bože, Ty poznáš cesty ľudského života, sprevádzaj na nich vždycky nás Tvoja dobrota, aby sme kráčali dľa Tvojich prikázaní, tak vieru po všetky dni skutkom dokázali.