Domáca pobožnosť na 3. nedeľu po Svätej Trojici (25. jún 2023)

Domáca pobožnosť na 3. nedeľu po Svätej Trojici (25. jún 2023)

Pieseň ES 259
 
            Ach, zostaň, Kriste, s nami so svojou milosťou, nech mocne nás ochráni pred nepriateľskou ľsťou.
 
Čítanie Božieho slova z 1Pt 5, 1 - 6
 
            „Starších medzi vami napomínam ako spolustarší a svedok Kristových utrpení i účastník slávy, ktorá sa má zjaviť: Paste Božie stádo, ktoré je u vás, nie s nevôľou, ale dobrovoľne, ako Boh chce; nie pre nečistý zisk, ale ochotne. Ani nie, ako by ste panovali nad dedičstvom, ale buďte vzorom stádu, a keď sa zjaví Arcipastier, dostanete nevädnúci veniec slávy. Podobne mladší, poddaní buďte starším. A všetci spoločne opášte sa pokorou, lebo Boh sa pyšným protiví, ale pokorným dáva milosť. Pokorte sa teda pod mocnú Božiu ruku, aby vás časom povýšil.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Apoštol Peter v poslednej kapitole svojho listu dáva členom cirkevného zboru rôzne praktické rady. V slovách, ktoré sme si prečítali, je konkrétne reč o pokore.
 
Starší
            Pojem „starší“ možno v Novej zmluve chápať trojako. Môže označovať vekom starších ľudí, tých, ktorí sú už dlhší čas kresťanmi a teda sú bez ohľadu na vek starší vo viere ale aj tých, ktorí stoja na čele zboru. Takéto chápanie ani dnes nie je zriedkavé, pretože v niektorých cirkvách majú zbory na čele „starších“ alebo „radu starších.“
 
Starší v zbore
            Je ťažké jednoznačne určiť, koho mal Peter pôvodne na mysli. Z jeho nabádania „Paste Božie stádo“ sa natíska dojem, že ide o vedúcich zboru. Avšak neskôr hovorí o mladších ako o protive k starším a zároveň hovorí o zbore ako celku. Predstava, že zbor tvoria vekom či vierou mladší i starší ľudia je logickejšia ako predstava, že zbor je tvorený mladšími a vedúcimi. Preto možno predpokladať, že apoštol svoje slová adresuje tým, ktorí sú starší vo viere, aj keď je veľmi pravdepodobné, že viacerí z nich zbor aj oficiálne viedli a tak sa nám oba významy prekrývajú. V každom prípade jeho výzva „Paste Božie stádo“ je požiadavkou, aby každý vo viere starší člen zboru vkladal svoju múdrosť a svoje skúsenosti do služieb zboru. Nie iba oficiálni vedúci ale všetci, ktorí už niečo zažili a niečo vedia, majú pásť Božie stádo, majú viesť zbor a majú tak pomáhať tým, ktorí sa „staršími“ nazývajú aj úradne. To je podobné ako dnes. Ani dnes predsa nemôže všetko v zbore robiť farár. Preto vyučovanie detskej besiedky, vedenie mládeže či starostlivosť o areál zveruje tým, ktorí sa už v zbore nejako osvedčili a sú aj vo viere natoľko zdatní, aby mohli napríklad vyučovať deti. No aj tí, ktorí nemajú úrad a sú vo viere starší, sa do akejkoľvek služby môžu a majú zapojiť. 
 
Rada pre starších
            Všetkým vyššie spomenutým Peter radí, aby svoju úlohu konali dobrovoľne a s ochotou, nie z donútenia a zištnosti. To, že je im zverená nejaká úloha, alebo že sú len v cirkevnom zbore dlho a sú tak vo viere a možno aj vekom starší, im nedáva právo vyvyšovať sa nad ostatných. Naopak, ich správanie má byť príkladom pre mladších.
 
Odmena
            Slová o tom, že po zjavení Arcipastiera – teda Ježiša Krista – dostanú nevädnúci veniec slávy, nasledujú hneď po radách starším. Vzťahujú sa teda priamo na nich a na ich službu. Aj keď sme zvyknutí predstavovať si veniec spravodlivosti ako odmenu za celoživotný boj viery a teda ako odmenu pre každého, tu je reč o venci, ktorý dá Pán tým, čo pásli Božie stádo. Odmenená je teda aktívna služba v zbore.
 
Rada pre mladších
            Až teraz prichádza rada pre mladších. Apoštol ich nabáda, aby boli poddaní starším. „Všetci spolu“ sú slová, ktoré naznačujú spoločenstvo a teda zbor, kde panujú dobré vzťahy.
 
Čistota evanjelia
            Dobré vzťahy však nie sú tým jediným, o čo Petrovi ide. Vo vtedajšom pestrom náboženskom prostredí bola zvesť evanjelia často ohrozená. Noví – teda vo viere mladší – členovia, ktorí prichádzali z pohanského sveta, so sebou neraz prinášali aj stopy iných náuk, preto bolo na starších, aby na čistotu evanjelia dbali. Petrova výzva, aby sa mladší poddali starším sa teda týka aj otázok viery, ktorej čistotu mali starší strážiť.
 
Pokora
            Spoločným menovateľom všetkých doterajších ponaučení je pokora. Tá je prostriedkom na dosiahnutie jednoty vo viere i živote zboru. Všetci sa musia opásať pokorou, len tak bude zbor jednotný.
 
Autorita Božia
            Pokora však nie je iba nástroj na vytvorenie dobrej atmosféry. Tou kľúčovou je Božia autorita. Pod Božiu ruku sa majú všetci pokoriť, pretože Boh je ten, ktorý je nad všetkými. Kristus je hlavou cirkvi a rovnako starší ako aj mladší si musia uvedomovať, že sú stvorenými, vykúpenými a posvätenými Božími deťmi, ktorým je zverená úloha vytvárať tu na zemi spoločenstvo Božej rodiny.
 
            Po príjemnej atmosfére spoločenstva a rodiny v našich zboroch všetci túžime, no málokedy si uvedomujeme, že cestou na jej dosiahnutie je pokorenie sa pod mocnú Božiu ruku a následné poddanie sa jedni druhým. Skúsme to a zažijeme pôsobenie skutočnej Božej lásky, ktorá práve v pokore dostáva priestor, aby sa naplno prejavila. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Ježiši Kriste, Ty si nám dal príklad dokonalej pokory. Bol si Božím Synom, no umýval si nohy učeníkom. Bol si Pánom sveta, no stál si pokorne pred Pilátom. Prosíme, uč aj nás pokore, ktorá potlačí naše ego a nechá v našom živote konať Teba a Tvoju lásku. Kiež ona aj skrze nás žije a rastie aj v našich zboroch, veď Ty musíš rásť a my sa musíme umenšovať. Amen.
 
Pieseň ES 244
 
            Kristus príklad pokory, Boh náš milostivý, Otca svojho Syn milý a jednorodený, pre človeka hriešneho ponížil sa veľmi, hoci bol od večnosti Bohu Otcu rovný.