Domáca pobožnosť na 23. nedeľu po Svätej Trojici (7. november 2021)

Domáca pobožnosť na 23. nedeľu po Svätej Trojici (7. november 2021)

1. Úvod

            V mene Boha Otca i Syna i Ducha Svätého

2. Pieseň ES 672

3. Odriekanie 10 Božích prikázaní:

            Aby sme si všetci spoločne pripomenuli zákon Boží, odriekajme spoločne desať Božích prikázaní:

            Ja som Hospodin, tvoj Boh ...

4. Zamyslenie nad Božím slovom (Mk 13, 5 - 26)

            S úctou si vypočujme slová Písma z Evanjelia podľa Marka 13, 5-26:

            „Nato im Ježiš začal hovoriť: Hľaďte, aby vás niekto nezviedol. Mnohí prídu v mojom mene a budú hovoriť: Ja som (Kristus); zvedú mnohých. Ale keď počujete o vojnách a zvesti o bojoch, nestrachujte sa. To musí byť, ale to nie je ešte koniec. Lebo povstane národ proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu. Miestami budú zemetrasenia, bude hlad i zmätok. To je začiatok bolestí. Vy sa však majte na pozore: vydajú vás súdom, budú vás biť v synagógach a stavať pred vladárov a pred kráľov pre mňa, aby ste im vydávali svedectvo. Ale najprv sa musí evanjelium zvestovať všetkým národom. A keď vás povedú, aby vás vydali, nestarajte sa vopred, čo budete hovoriť; ale hovorte, čo vám bude dané v tú hodinu. Lebo nie vy ste to, ktorí hovoríte, ale Duch Svätý. Brat vydá na smrť brata a otec dieťa; a povstanú deti proti rodičom a usmrtia ich. A všetci vás budú nenávidieť pre moje meno; ale kto vytrvá do konca, bude spasený. Keď však ohavnosť spustošenia uvidíte tam, kde by jej nemalo byť - kto čítaš, rozumej! - vtedy tí, čo budú v Judsku, nech utečú do vrchov; kto je na streche, nech nezostupuje a nevchádza do domu vziať si niečo z neho; a kto je na poli, nech sa nevracia vziať si plášť. Ale beda tehotným a tým, čo koja v tie dni! Preto modlite sa, aby to neprišlo v zime! Lebo tie dni budú súžením, akého od počiatku, keď Boh stvoril svet, nebolo až doteraz a ani viac nebude. A keby Pán nebol skrátil tie dni, nebol by zachránený ani jeden človek. Ale pre vyvolených, ktorých si vyvolil, skrátil tie dni. A keby vám vtedy niekto povedal: Ajhľa, tu je Kristus! alebo: Ajhľa, tam je! - neverte. Lebo povstanú falošní kristovia a falošní proroci a budú robiť znamenia a zázraky, aby zviedli, ak možno, vyvolených. Ale vy sa majte na pozore; predpovedal som vám všetko. V tie dni, po onom súžení, slnko sa zatmie, mesiac nevydá svetlo, hviezdy budú padať z neba a nebeské moci sa pohybovať. Vtedy uzrú Syna človeka prichádzať na oblakoch s mocou a slávou veľkou.“

Milí bratia a sestry!

            Dnešným dňom vstupujeme do trojice nedieľ, ktoré predstavujú záver cirkevného roka a tematicky nás upozorňujú na posledné veci v ľudskom živote, ktorými sú smrť, vzkriesenie, posledný súd a večný život. Dnešné Božie slovo nás však vovádza do zdanlivo úplne inej témy. V predošlých veršoch nachádzame Pána Ježiša na Olivovej hore len v spoločnosti Petra, Jakuba, Jána a Ondreja. Krátko predtým Pán o jeruzalemskom chráme povedal, že bude zborený a nezostane v ňom kameň na kameni. Teraz, v súkromí Olivovej hory sa Ho učeníci odvážili opýtať, kedy sa to stane.

            Slová, ktoré sme čítali, sú odpoveďou na túto otázku. Často ich vnímame ako predpoveď konca sveta, no v skutočnosti Pán odpovedá na otázku, kedy bude zborený Jeruzalem. Ak touto optikou hľadíme na Ježišovu predpoveď, vidíme, že jej veľká časť sa naozaj týka hlavne Jeho generácie. Veď už krátko po Jeho smrti a vzkriesení, keď sa zvesť o kresťanoch začne šíriť Izraelom, prídu na kresťanov prvé problémy. Sami Židia ich budú väzniť, bičovať v synagógach a vypočúvať. Práve zmienka o synagógach poukazuje na utrpenie od Židov. Potom však príde ohavnosť spustošenia tam, kde by nemala byť. A to je práve jeruzalemský chrám. Tu je opäť predpovedaná tragédia, ktorá sa má odohrať v roku 70, keď prídu k mestu rímski vojaci, obkľúčia ho, dobijú a napokon vyplienia a Boží chrám znesvätia a zničia. To je udalosť, pred ktorou treba utekať, nech by bol človek kdekoľvek. Ak je niekto na streche či na poli, nech ani nejde domov ale beží čo mu sily stačia a to nie do iného mesta, ale do hôr. Podľa historických záznamov sa skutočne veľa kresťanov z Jeruzalema zachránilo práve vďaka rýchlemu úteku do hôr, ku ktorému sa uchýlili na základe týchto Ježišových slov.

            A predsa tu nie je reč len o Jeruzaleme a chráme. Pán Ježiš svoju predpoveď rozširuje a zmienky o tom, že sa musí evanjelium zvestovať všetkým národom ukazujú na dlhší časový úsek. Je preto paradoxné, že hoci prví kresťania očakávali skorý príchod Pána Ježiša, predsa na druhej strane poznali Ježišovu predpoveď o tom, že sa musí najprv evanjelium rozšíriť do celého sveta. Až potom príde Syn Boží a to v plnej sláve, pričom Jeho príchod bude sprevádzať absolútny zánik súčasnej reality, na ktorú sme zvyknutí. Slnko i mesiac zhasnú, hviezdy budú padať a Ježiš príde v sláve na zem. Dovtedy však ľudstvo musí prejsť ešte mnohými utrpeniami, bolesťami, mnoho vojen, hladu, nemocí či nespravodlivosti potrápi tento svet, kým sa priblíži definitívny koniec.

            Mnoho ľudí sa snaží v Ježišových slovách hľadať náznak reálnych historických udalostí a tak prečítať, ako ďaleko sme od konca, čo všetko už bolo a čo ešte príde. To však nie je správny prístup. Okrem jasných narážok na zničenie jeruzalemského chrámu nemožno v týchto slovách hľadať nijaké historické dáta, pretože ich odhaľovanie ani nie je Pánovým zámerom. Jeho zámerom je pripraviť svojich učeníkov na to, že aj po Jeho smrti bude zlo na svete prítomné, ba bude gradovať. Nech si nemyslia, že Jeho smrťou okamžite všetko zlé zanikne. Potrvá dlhý čas, kým bude zlo navždy vykynožené. Jeho zdanlivé vzmáhanie sa bude len jeho pokusom o posledný výpad hráča, ktorý je už porazený, no ešte to z posledných síl skúša.

            Učeníci musia vedieť, že zlo a utrpenie, ktoré príde, neznamenajú Božiu absenciu či Božie zlyhanie, ale dejú sa v súlade s Božím plánom a pod Božou kontrolou. Tak sú pevne v Božích rukách aj naše časy a všetko to, čo prežívame my dnes. Prijímajme to s dôverou v Božiu moc, Božiu múdrosť a nadovšetko pri tom zachovajme vernosť svojmu Pánovi. Amen.

            Pomodlime sa:

            Pane a Spasiteľu náš, Ježiši Kriste. Ďakujeme Ti za Tvoje slová, v ktorých si nám dal poznať, že hoci je Tvojou smrťou moc zla a smrti zlomená, diabol predsa skúša z posledných síl tasiť svoje zbrane a vyvolávať dojem mocného hráča. Predpovedal si jeho posledné útoky a tak vieme, že to všetko čo sa dialo a deje vo svete je pod Tvojím dohľadom a podľa Tvojej vôle. Prosíme, daj nám verne vytrvať pri Tebe, aby sme sa aj v skúškach aj bolestiach osvedčili ako Tvoji učeníci, s Tebou – ak je to potrebné – trpeli a s Tebou boli raz aj oslávení. Amen.

            Teraz spoločne odriekajme modlitbu Pánovu:

            Otče náš, ktorý si v nebesiach...

5. Viera všeobecná kresťanská

            Napokon spoločne vyznajme vieru v trojjediného Boha slovami Apoštolského vyznania:

            Verím v Boha Otca všemohúceho...

6. Pieseň ES 665

7. Záverečné požehnanie 

            Prijmite požehnanie:

            Milosť so všetkými, ktorí nehynúcou láskou milujú nášho Pána Ježiša Krista. Amen.