Domáca pobožnosť na 2. nedeľu po Svätej Trojici (18. jún 2023)

Domáca pobožnosť na 2. nedeľu po Svätej Trojici (18. jún 2023)

Pieseň ES 623
 
            Knieža mieru zvíťazí, Knieža mieru zvíťazí, Ježiš Kristus, Pán náš, v ten pravý čas. V tom je nádej našej viery pevnej: Knieža mieru zvíťazí.
 
Čítanie Božieho slova zo Zjav 19, 5 - 9
 
            „Od trónu však zaznel hlas volajúci: Chváľte nášho Boha všetci Jeho služobníci, ktorí sa Ho bojíte, malí i veľkí! Potom som počul akoby hlas veľkého zástupu, hukot mnohých vôd a rachot mohutných hromov: Haleluja! Ujal sa kráľovstva Pán, náš Boh vševládny! Radujme sa, veseľme sa, vzdávajme Mu slávu, že prišla svadba Baránkova a manželka Jeho sa pripravila a smela sa obliecť do skvúceho, čistého kmentu! Tým kmentom sú spravodlivé skutky svätých. Povedal mi: Napíš: Blahoslavení, ktorí sú povolaní na svadobný hod Baránkov! A doložil: Toto sú pravé slová Božie.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Svadba je udalosť, ktorá veľmi výstižne vyjadruje to, čo cirkev Ježiša Krista prežíva a čo očakáva. 
 
Židovská svadba
            Pri židovskej svadbe rozoznávame dva centrálne obrady, ktorými sú: zásnuby a svadba.   Zásnuby boli takmer tak záväzné, ako samotná svadba. Snúbenica pri nich dávala sľub vernosti a Biblia ju neraz nazýva už manželkou, rovnako ako snúbenca manželom. Samotná svadba trvala viac dní, niekedy aj týždeň, výnimočne dva týždne. Na začiatku ženích odovzdal rodičom nevesty dar a oni jemu nevestino veno. Vo svadobný predvečer sa ženích s priateľmi vydal za sprievodu hudby, spevu a tanca, svietiac lampičkami, k domu nevesty, kde sa mohla konať hostina. (Toto je situácia, o ktorej hovorí podobenstvo o desiatich pannách (Mt 25,1-13)). Ženích svojim plášťom zakryl novomanželku, čím dával najavo, že ju berie pod svoju ochranu. Rodičia, priatelia a svadobní hostia žehnali mladomanželom a napokon sa podpisovala svadobná zmluva, ktorá obsahovala sľub vernosti.
 
Ježiš - ženích
            Biblia prirovnáva Pána Ježiša – Božieho Baránka – k ženíchovi, ktorý sa zasnúbil s cirkvou. Cirkev sa tak stala Kristovou nevestou a podobá sa snúbenici zo židovskej svadby. Dievčina je už zasnúbená, dala svoj sľub vernosti ženíchovi, no ešte nenastal čas svadby, aby si ženích po ňu prišiel a vzal ju pod svoju ochranu. Kým sa tak stane, musí v jeho neprítomnosti čeliť všetkým nástrahám života. Zvláda to raz ľahšie a raz ťažšie, raz jej čas plynie rýchlo a inokedy sa vlečie, no stále túžobne čaká na deň svadby, kedy jej milovaný príde a bude už stále s ňou.
 
Cirkev – nevesta
            Kristova cirkev žije presne takýmto životom. Je zasnúbená s Kristom, no ešte nenastal čas, aby On prišiel a naplno ju vzal pod svoju ochranu. Preto musí ešte v Jeho telesnej neprítomnosti čeliť ťažkostiam, ktoré prináša tento svet. A tie ťažkosti sú niekedy naozaj veľké. O tom by nám svoje vedeli povedať kresťania z doby, kedy vznikala kniha Zjavenie Jána. Mnohé zbory a mnohí kresťania cítili silný tlak Ríma a bolo aj veľa takých, ktorí už na svoju vieru doplatili životom. Skončí sa to niekedy? Čo nás čaká?
 
Povzbudenie
            Kniha Zjavenia Jána chce kresťanom povedať, že Ježiš nad všetkým zvíťazí. Tak ako porazil smrť na Golgote, aj Rímska ríša či akýkoľvek zemský cisár raz padne pred Ježišovým víťazným mečom. To bude čas, kedy sa skončí čakanie cirkvi ako snúbenice. Vtedy Kristus príde, aby sa mohla konať svadba.
 
Svadba Baránkova
            Dnešné slová nás vovádzajú do víťazného finále. 19. kapitola začína mohutnou oslavou Boha, ktorý odsúdil „neviestku“ - teda Rímsku ríšu, ktorá „kazila zem“ a pomstil krv všetkých tých, ktorí pre vieru zahynuli jej rukou. Zavládla veľká radosť, lebo vševládny Pán sa ujal kráľovstva nad celou zemou. Teraz sa bude konať svadba Baránka s Jeho nevestou – cirkvou. Teraz si ju vezme k sebe, teraz už budú navždy spolu, teraz skončí čas, kedy ona musela všetko zvládať bez Jeho telesnej prítomnosti a teraz už nastane čas večného pokoja a radosti.
 
Pozvanie
            Biblický text končí dôležitým konštatovaním: „Blahoslavení sú tí, ktorí sú pozvaní na svadbu Baránka.“ My už z evanjelií poznáme jedno rozprávanie, kde boli hostia pozvaní na večeru. Oni odmietli. Nevedeli oceniť pozvanie, ktoré dostali. Považovali ho za obyčajné podobne, ako keď my dostaneme do schránky pozvanie na nejakú akciu, ktorá nás vôbec nezaujíma. Žiaľ, presne takto sa mnoho ľudí stavia aj k pozvaniu na Baránkovu svadbu. To pozvanie znie už dnes. Už dnes Pán pozýva všetkých, ktorí počujú Jeho hlas. Kto príde a verne pri Ňom zotrvá, ten bude hosťom na Baránkovej svadbe.
 
            Baránkova svadba nie je pre všetkých, ktorí vyslovovali meno „Ježiš“ alebo citovali Bibliu. Je pre tých, ktorí skutkom a životom dokázali svoju vieru a lásku k Nemu. Je pre tých, čo boli krotkí ako On, čo slúžili ako On, čo trpeli ako On. Oni sú Jeho skutočnou cirkvou a Jeho nevestou. Ak nás preto Božie slovo pozýva k Ježišovi, je to síce pozvanie najprv ku krotkosti, službe alebo aj utrpeniu, no v konečnom dôsledku je to pozvanie na Baránkovu svadbu. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Ježiši Kriste, ďakujeme Ti, že nás pozývaš do spoločenstva svojich verných. Ďakujeme, že smieme tvoriť cirkev – Tvoju nevestu, ktorá túžobne čaká na Tvoj príchod. Prosíme, povzbudzuj nás k tomu, aby sme v tomto živote nasledovali Tvoj príklad krotkosti, služby i utrpenia vediac, že raz začne svadba a s ňou čas trvalej radosti. Kiež tam s Tebou budeme môcť byť. Amen.
 
Pieseň ES 687
 
            Ku koncu sa deň skláňa, blíži sa nočný čas; či vaše lampy žiaria a či bdie každý z vás? Nastane úsvit ranný, keď skryté zjaví sa, nuž buďte prichystaní privítať Ženícha!