Domáca pobožnosť na 2. nedeľu adventnú (4. december 2022)

Domáca pobožnosť na 2. nedeľu adventnú (4. december 2022)

Pieseň ES 11
 
            Mnohí svätí proroci Božiu zvesť hlásali, z Ducha sily a moci vidieť si žiadali Kristov príchod na náš svet; ten sa slávne splnil; zachránil nás Ježiš z bied, z hriechov nás vykúpil.
 
Čítanie Božieho slova z Iz 9, 5; Mt 28, 18
 
            „Dieťa sa nám narodilo, syn nám je daný; na jeho pleciach spočinie kniežatstvo, jeho meno bude: Predivný radca, Mocný Boh, Otec večnosti, Knieža pokoja.“
 
            „Ježiš pristúpil k nim a povedal im: Daná je mi všetka moc na nebi a na zemi.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Počas štyroch adventných nedieľ sa venujeme štyrom titulom, ktorými prorok Izaiáš označil dieťa, čo nám je dané na záchranu pred záhubou. Minule sme o Ňom hovorili ako o predivnom Radcovi, dnes sa zamerajme na Jeho titul: mocný Boh.
 
Moc a vláda
            Ak má niekto nad niekým moc, znamená to, že mu vládne. Moc tak človeka automaticky stavia nad ostatných, dáva mu právo rozhodovať o nich a on svoju moc môže nielen pozitívne využívať ale často aj negatívne zneužívať. Neraz sa stane, že človek svoju moc zneužije proti inému človeku či národu a napácha tak veľa zla. Ľudstvo sa chce z takýchto utrpení poučiť, preto sa vyspelé národy snažia čo najpresnejšie určiť právomoci aj toho najvyššieho vládcu a zabrániť tak tomu, aby ani on nemohol robiť čo sa mu len zachce. Žiaľ, nie všade to tak funguje a tak sme aj dnes svedkami napríklad vojnových konfliktov, ktoré vyvolali muži, majúci v rukách priveľkú moc.
 
Hranice Ježišovej moci
            Pán Ježiš sa nám dnes predstavuje ako ten, ktorému je daná všetka moc na nebi aj na zemi. To znamená, že On nie je len vládcom nad svojou skupinkou žiakov či nad svojimi nasledovníkmi. To svet by chcel vidieť Ježiša len ako vládcu nad cirkvou. On však hovorí, že má „všetku moc.“ Jeho moc teda nie je ani geograficky ani časovo obmedzená. Podliehajú Mu všetci ľudia a všetky národy, spoločenské zriadenia, kráľovstvá či republiky. Ako však uvidíme, On svoju moc nezneužíva ale používa ju len na dobré veci.
 
Moc nad prírodou
            Moc Pána Ježiša prevyšuje moc akéhokoľvek vládcu na zemi už len tým, že rozkazuje živlom. Dokázal to, keď počas búrky na mori pohrozil vetru a nastalo utíšenie (Mt 8, 26). Vtedy všetci videli, že je to mimoriadny človek, má veľkú moc a žasli nad tým.
 
Moc nad chorobami
            Ktorý kráľ rozkazuje chorobám? Aj tí najväčší králi a cisári boli v koncoch, ak ich telo postihla choroba. Márne hrozili lekárom, márne im sľubovali zlato a striebro. Ani jeden nedokázal vyliečiť všetko a vždy so sto percentnou istotou. Pán Ježiš však tú moc mal a neraz ju aj dokázal. Svedectiev o uzdravení chorých je v Písme veľmi veľa.
 
Moc nad smrťou
            Ešte fascinujúcejšie sú svedectvá o Ježišovej moci nad smrťou. Až trikrát Pán Ježiš z vôle svojho Otca vzkriesil mŕtveho a to Jairovu dcéru (L 8, 41n), mládenca z Naimu (L 7, 11n) a Lazára (J 11, 1n).
 
Moc nad duchmi
            Jeho moc sa však neobmedzuje len na hmotný svet. To, že vládne všetkému čo je aj na nebi dokázal, keď neraz zvíťazil nad zlými duchmi. Zástupy sa tomu divili a podozrievali Ho, že takú moc má od diabla. No On im vysvetlil, že diabol predsa nebude vyháňať samého seba. To by nemalo logiku. Konanie Pána Ježiša je teda zasa len dôkazom Jeho Božskej moci a svedčí o tom, že prišlo kráľovstvo nebeské (L 11, 20).
 
Moc odpúšťať
            A stále to nie je všetko. Pán Ježiš sa neraz dokázal ako ten, ktorý má moc odpúšťať hriechy. To je veľká vec. Odpúšťať hriechy totiž môže len Boh. Iba On stojí za Božím zákonom a ak sa niekto previnil voči zákonu, previnil sa voči Bohu a tak len Boh môže človeku jeho hriech prepáčiť. Raz k Ježišovi priniesli ochrnutého a On mu povedal: „odpúšťajú sa ti hriechy“ (L 5, 20). To bolo pre ľudí veľmi pohoršujúce. Ježiš však ochrnutého uzdravil aby ukázal, že má nielen moc odpúšťať ale aj moc uzdravovať.
 
Moc súdiť
            V Evanjeliu podľa Jána 5, 27 čítame, že Boh dal Ježišovi Kristovi moc súdiť. Ježiš má súdiť živých i mŕtvych, všetci – aj tí v hroboch – počujú Jeho hlas a Jeho súd je spravodlivý, pretože nesúdi podľa svojej vôle ako to robia svetskí vladári ale tak, ako počuje od nebeského Otca. V Ježišovi tak máme záruku spravodlivého súdu, ktorý nezávisí od nálady sudcu či známostí a vplyvu súdeného.
 
Moc byť Božím dieťaťom
            Evanjelista Ján v 1, 11-12 o Pánovi Ježišovi píše, že „do svojho vlastného prišiel, a Jeho vlastní Ho neprijali.  Ale tým, čo Ho prijali, dal moc stať sa deťmi Božími, tým, čo veria v Jeho meno.“ Apoštol Pavol píše, že kto uveril v Ježiša Krista a prijal sviatosť Krstu svätého, stal sa jedno s Ježišom Kristom, stal sa akoby Jeho súčasťou a tak prijal spolu s Ježišom Božie synovstvo a stal sa spoludedičom Božieho kráľovstva. Túto moc má Ježiš od Boha a dáva ju tým, ktorí v Neho uverili. 
 
            Možno po tom všetkom ešte pochybovať o tom, či titul „mocný Boh“ Pánovi Ježišovi patrí? Vidíme, aká veľká je Jeho moc. Viďme preto tohto mocného Boha aj v dieťatku, o ktorom hovorí prorok Izaiáš a ktorého príchod budeme onedlho oslavovať. Nech nás neprekvapí Jeho zdanlivá bezmocnosť, slabosť ani chudoba. On je mocný Boh a všetka moc, o ktorej sme dnes hovorili, je v Jeho rukách. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane Ježiši Kriste, klaniame sa pred Tvojou veľkou mocou a oslavujeme Ťa ako mocného Boha. Ďakujeme Ti, že aj nám dávaš moc byť Božími deťmi, že aj nad našim životom bdieš a že aj nám svojou mocou dávaš život. Prosíme, posilňuj nás vo viere, aby sme pri Tebe verne zotrvali a raz Ťa aj v nebi oslavovali. Amen.
 
Pieseň ES 13
 
            Ó, príď, Kriste, Boží Synu, z nebies výšin na nížinu, priviň k sebe, čuj volanie dúfajúcich v Teba, Pane!