Domáca pobožnosť na 17. nedeľu po Svätej Trojici (1. október 2023)

Domáca pobožnosť na 17. nedeľu po Svätej Trojici (1. október 2023)


Pieseň ES 483 
           Vyznávaš: kresťan som! Správne, ak to vyznanie potvrdí život tvoj, všetko tvoje konanie. Ak s Božou pomocou vždy statočne žiješ, a takto kresťanstvo svoje dokazuješ.
 
Čítanie Božieho slova z L 14, 1 - 6
 
            „Raz v sobotu vošiel do domu ktoréhosi popredného farizeja, aby jedol chlieb, a oni Ho pozorovali. A hľa, akýsi človek chorý na vodnatieľku bol pred Ním. Tu Ježiš prehovoril k zákonníkom a farizejom, spytujúc sa: Dovolené je v sobotu uzdravovať, a či nie? Oni však mlčali. A On siahnuc naň, uzdravil ho a prepustil. Im však povedal: Keď niektorému z vás syn alebo vôl padne do studne, či ho nevytiahnete hneď v deň sobotný? A nemohli Mu na to odpovedať.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Prinavrátenie zdravia je pre každého človeka skvelou udalosťou a tak sú aj biblické príbehy o uzdraveniach veľmi obľúbené. V dnešnom príbehu je uzdravený muž, ktorý trpel na vodnatieľku. Čo je to za chorobu?
 
Vodnatieľka
            Vodnatieľka je stav, kedy sa v nejakej časti tela nahromadí mimoriadne veľa vody. Môže ísť o brucho a vtedy hovoríme o brušnej vodnatieľke, no môže ísť aj o mozog, osrdcovník alebo celé telo. Nevieme, akou vodnatieľkou trpel muž z nášho príbehu ale pravdepodobne to bola práve brušná vodnatieľka, pretože tá je viditeľná aj navonok a to zväčšeným bruchom. Môžeme tak predpokladať, že ostatní jeho chorobu videli a tak ju mohol pisateľ evanjelia zaznamenať.
 
Uzdravenie
            Pán Ježiš tohto človeka uzdravil. Pritom je však zaujímavé, že tu nemáme žiadny rozhovor, ktorý by s ním viedol. Nie je tu žiadosť onoho človeka, ani Ježišovo obvyklé: „Tvoja viera ťa uzdravila!“ Z rozprávania teda ani nie je jasné, či podnet k tomuto skutku vôbec vyšiel od chorého. Čítame len, že „chorý bol pred Ním“ a tak je celkom ľahko možné, že Pán Ježiš sa sám rozhodol uzdraviť ho, aby tak otvoril tému, ktorá bola pre Neho veľmi dôležitá.
 
Zákon
            Pánovi Ježišovi neraz vytýkali, že porušuje zákon. On však hovoril, že prišiel zákon naplniť. Ako tomu rozumieť? To nám práve Pán Ježiš vysvetľuje v dnešnom príbehu. Ukazuje, že niekedy sa človek môže dostať do situácie, kedy je postavený pred dve požiadavky zákona súčasne. Ako napríklad teraz. Zákon lásky žiada pomôcť blížnemu, zákon o sobote zasa uctiť si sobotu. Čo teraz?
 
Sobota
            Pán Ježiš ešte skôr než chorého uzdraví, kladie otázku: Možno v sobotu uzdravovať? Je to až filozofická otázka, v ktorej proti sebe stavia dve dobré veci. Treba si uvedomiť, že Ježiš nikdy sobotou nepohŕdal, neoznačil ju za zlú ani nikomu nekázal, aby ju nezachovával. Zákon o sobote mal svoj význam, preto tu Ježiš nestavia proti sebe dobrú a zlú vec ale dve dobré veci – dva zákony, z ktorých každý ale žiada niečo iné. 
 
Mlčanie
            Farizeji na túto otázku nevedeli odpovedať. Možno preto, že sami tušili odpoveď, možno preto, že si nemohli napochytre spomenúť na nejaký vhodný predpis, ktorým by túto dilemu vyriešili. Preto mlčia. Ale Pán Ježiš nie. Boh nikdy nemlčí. On vykoná skutok uzdravenia a dodá poučenie, že ak by človeku syn alebo vôl spadol do studne, či ho nevytiahne hneď v ten deň?
 
Účel
            Nijaký zákon nemožno vykonávať slepo ale treba ho plniť s uvedomovaním si jeho účelu. Asi práve toto chýbalo farizejom. Ich poslušnosť zákonu bola chvályhodná, ale často slepá. Zákon lásky sleduje pomoc blížnemu, zákon o sobote zasa oslavu Boha. Človek mal svätiť sobotu, aby sa venoval Bohu. No ak by mal pomôcť blížnemu, neporuší zákon o sobote, pretože aj pomoc blížnemu je oslavou Boha. Ak by ale mal zákon o sobote porušiť prácou, ktorá sa dá odložiť a jej vykonaním by si len odoprel čas vyhradený Bohu, je to hriech.
 
Pochopiť cieľ
            Pán Ježiš nás neoslobodzuje od zákona tým, že by zákon zrušil ale tým, že nás učí zákonu rozumieť. Ak od malého dieťaťa chceme, aby nám doma pomáhalo, napíšeme mu pravidlá – zákon: „utrieš prach! Umyješ riad! Povysávaš!“ Kým ho dieťa slepo plní, robí presne to čo sme mu prikázali. Ak by však raz namiesto vysávania vynieslo smeti, porušilo zákon? Ak ale vyrastie a pochopí, že cieľom nášho zákona je, aby nám pomáhalo, už nepotrebuje konkrétne príkazy ale vie, že našu vôľu naplní každým činom, ktorý nám pomôže. Aj 10 Božích prikázaní je bremenom, ak ich chce človek slepo a bezhlavo napĺňať, no prestávajú nimi byť, ak človek za nimi vidí Boží cieľ, ktorým je prejav úcty a lásky k Bohu, rodičom, životným partnerom či priateľom. Človek, slepo poslúchajúci zákon, nepovie bratovi „hlupák“ lebo je to zakázané, no bez problémov mu povie „somár“ lebo to zakázané nie je. Kto však v danom zákone vidí požiadavku lásky voči bratovi, ten nepoužije nijaké hrubé slovo. A tak je to aj s ostatnými prikázaniami a zákonmi vrátane soboty alebo nedele ako sviatočného dňa. Kto ho chce iba slepo poslúchať, odoprie pomoc blížnemu. Kto však chápe, že svätením sviatočného dňa má oslavovať Boha, neodmietne vykonať skutok, ktorým Boha oslávi ešte viac. 
 
            Písmo hovorí, že nie dokonalou poslušnosťou zákonu ale jedine vierou v Pána Ježiša budeme spasení. Napriek tomu sa zákon nestáva zbytočný ale zostáva nástrojom, ktorý nám odhaľuje Božiu vôľu a Božie ciele. Skúmajme teda čo Pán Boh chce a konajme to na Jeho slávu. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane a Bože náš, často nevieme, aká je Tvoja vôľa a čo by si Ty v danej chvíli urobil. Pritom nám svoju vôľu odhaľuješ vo svojom zákone, ktorý často podceňujeme, zavrhujeme alebo sa ho desíme. Prosíme, daj nám skrze svojho Ducha múdrosť, aby sme dokázali porozumieť cieľom, ktoré svojim zákonom sleduješ a chápali, že nám Tvoj zákon neslúži na spasenie ale na to, aby sme tu na zemi žili ako ľudia, hodní nazývať sa Tvojim menom a menom Tvojho Syna Ježiša Krista, ktorý je jedinou cestou k Tebe. Amen.
 
Pieseň ES 443
 
            Človeče, chceš byť spasený a večne blahoslavený? Plň vôľu Boha svätého zo srdca svojho celého.