Domáca pobožnosť na 13. nedeľu po Svätej Trojici (11. september 2022)

Domáca pobožnosť na 13. nedeľu po Svätej Trojici (11. september 2022)

Pieseň ES 481
 
            Všetci, čo skladajú svoju nádej v Pána, stáli zostávajú vždycky bez prestania, ako trvá po všetky veky Sion odveký, Sion odveký.
 
Čítanie Božieho slova z L 14, 25 – 27
 
            „Raz išli s Ním veľké zástupy; On sa obrátil a povedal im: Kto prichádza ku mne a nemá v nenávisti otca i matku i ženu i deti i bratov i sestry, áno, i vlastnú dušu, nemôže mi byť učeníkom. Kto ide za mnou a nenesie svoj kríž, nemôže mi byť učeníkom.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Do jedného amerického kostola raz počas bohoslužby vtrhli dvaja teroristi, namierili zbrane na prítomných a povedali: „Kto je ochotný zomrieť za Ježiša, nech tu ostane. Ostatní môžu odísť!“ Zo stovky veriacich ostalo v kostole iba zopár jednotlivcov. Na to teroristi sklopili zbrane a povedali farárovi: „Tak, pán farár, tu máte tých, čo to myslia vážne.“ Možno sa tento príbeh naozaj stal, možno je iba vymyslený, no v každom prípade ukazuje, v čom je rozdiel medzi tými, ktorí to s Ježišom myslia vážne a tými, ktorí Ho len radi počúvajú. Navonok rozdiel nevidno, no keď ide do tuhého, rýchlo sa prejaví.
 
Zástupy
            Pána Ježiša často nasledovali veľké zástupy, no tiež to neboli všetko ľudia, ktorí by Ho chceli úplne seriózne nasledovať. Pán Ježiš to veľmi dobre vedel, preto sa k nim prihovoril tými drsnými slovami, ktoré sme dnes počuli. Hovorí až o nenávisti voči otcovi, matke, žene, deťom, bratom či vlastnej duši. 
 
Nenávisť
            Pod nenávisťou si však nepredstavujme nič vulgárne. Nenávisť je vo svojej podstate postoj odmietania, ktoré človek môže prejaviť slušne aj neslušne rovnako ako lásku. Tá je zasa vo svojej podstate postojom prijímania a tiež ju môžeme prejaviť slušne, romanticky, poeticky aj neslušne a vulgárne. Inak povedané: čo milujeme, to chceme a čo nenávidíme, to odmietame. Rôzne vulgarizmy či zlostné pohľady, ktoré sa nám v mysli spájajú s nenávisťou sú len jej emocionálnymi prejavmi. Pán Ježiš ale nehovorí o tomto. On nás nevyzýva, aby sme nadávali svojim rodičom či deťom alebo aby sme na nich zazerali zlostnými a neprajnými pohľadmi. 
 
Rebríček
            Pán Ježiš hovorí o tom, že ten, kto Ho chce nasledovať, musí mať jasne zostavený rebríček hodnôt a v ňom musí byť Pán Ježiš na prvom mieste. Ak by hoc i otec alebo matka žiadali niečo iné ako je Božia vôľa, musí ich Ježišov učeník slušne a s láskou, no predsa rázne a jednoznačne odmietnuť.
 
Okolie
            Tak ako vtedy, aj dnes sa človek veľmi ľahko môže dostať do konfliktu so svojím okolím. Stačí ak začne pravidelne chodiť do spoločenstva veriacich, viac hovoriť o Bohu či Biblii alebo sa správať inak – možno viac slušne, poctivo či úprimne. Nie raz sa stane, že sa ozve niekto, kto na to poukáže ako na negatívny jav: „Načo tam chodíš? Prečo si viac neužívaš? Čo z tej poctivosti máš? Nebuď s tou vierou trápny/trápna.“ To sú situácie, kedy sa človek musí rozhodnúť, či zotrvá pri svojom tak ako to chce Ježiš, alebo s tým prestane, aby vyhovel okoliu. Tým okolím môže byť naozaj aj blízka rodina, otec či brat. Pán Ježiš od svojich učeníkov žiada, aby v takýchto dilemách vždy víťazil On a mal prednosť pred názorom rodičov, partnerov či priateľov. 
 
Konflikt so sebou
            Konflikt však človek môže mať aj so samým sebou. Aj o vlastnej duši hovorí Ježiš ako o zdroji rôznych chúťok či naopak nechuti. Do oblasti konfliktu so samým sebou patria tie dilemy, keď váhame či v nedeľu vstať a ísť do kostola alebo si radšej pospať a niečo si potom pustiť na internete, keď váhame, či v advente prijať pozvanie na zábavu alebo radšej už nie, keď riešime, či sa vrátiť do obchodu a zaplatiť tovar, ktorý nám zabudli nablokovať. Ježiš má na všetky tieto dilemy jasnú odpoveď a ten, pre koho je Ježiš prvoradý, je rýchlo rozhodnutý. 
 
Nerozhodnosť
            Nejasnosť a nerozhodnosť v našich dilemách môže plynúť z toho, že na niečom lipneme. Môžu to byť naši blízki, ale môže to byť aj naše súkromie, pohodlie, peniaze či majetok. Ak sa nám ťažko v nedeľu ráno vstáva do kostola, môže to byť práve preto, že lipneme na nedeľnom dopoludní ako na svojom súkromnom voľnom čase, ktorý nechceme nikomu len tak darovať. Ak radšej dáme prednosť stretnutiu s priateľmi, opäť to môže byť prejav toho, že na nich lipneme viac ako na Ježišovi. Ani toto nie je u Ježišových nasledovníkov celkom v poriadku. 
 
            Dnešné slová Písma svätého nám veľmi jasne predstavujú, čo od svojich učeníkov žiada Pán Ježiš. Vyzýva nás, aby sme urobili poriadok vo svojich prioritách a rozhodli, čo je pre nás najdôležitejšie a čo menej dôležité, na čom lipneme a čoho by sme sa vedeli aj vzdať. To je cesta k tomu, ako verne a správne nasledovať Pána Ježiša Krista. Amen.
 
Modlitba
 
            Drahý náš Bože, Duchu Svätý, Ty vzbudzuješ vieru v ľudskom srdci, Ty mu dávaš poznávať a prijímať Božiu lásku a Ty aj rozhorľuješ srdce pre Pána Ježiša Krista. Prosíme Ťa, rozhorľuj aj nás, keď sa naše nadšenie podobá len tlejúcej pahrebe, rozhorľuj nás, keď sa nám nechce niečoho vzdať alebo sa nevieme rozhodnúť. Pripomínaj nám lásku Pána Ježiša Krista, ktorý aj svoj život obetoval za nás a pomáhaj nám, aby sme aj my dokázali všetko odložiť pre Ježiša a pre večný život s Ním i s Tebou. Amen.
 
Pieseň ES 477
 
            Tri sú veci, o ne prosím, Bože môjho spasenia, po nich túžbu v srdci nosím, obsah môjho snaženia; každá pochádza od Teba, každá smeruje do neba, v nich nám všetko dané je pre život a spasenie.